Koronawirus, Przemysław Czarnek, konferencja
Fot. stock.adobe / Zbyszek Kaczmarek/REPORTER
O TYM SIĘ MÓWI

Przemysław Czarnek o powrocie uczniów do szkół. Kiedy zapadnie ostateczna decyzja?

Opracowano specjalne wytyczne dla wszystkich placówek

Ksenia Krasko 8 stycznia 2021 20:48
Koronawirus, Przemysław Czarnek, konferencja
Fot. stock.adobe / Zbyszek Kaczmarek/REPORTER

W piątkowy wieczór odbyła się konferencja prasowa Przemysława Czarnka, której tematem był powrót do szkół po zimowych feriach, czyli po 17 stycznia. Ze względu na rosnące statystyki zachorowań na Covid-19, rząd zdecydował kilka tygodni temu, że wszyscy uczniowie będą uczyć się zdalnie, ale w ostatnich dniach pojawiały się doniesienia, że najmłodsze klasy (I-III) wrócą do normalnego trybu nauczania w placówkach, w przeciwieństwie do starszych uczniów. Minister edukacji odniósł się do tych pogłosek.

Kiedy powrót do szkół? Konferencja Przemysława Czarnka 8.01.2020

Przemysław Czarnek poinformował, że na dzień dzisiejszy „nie może ogłosić ostatecznej decyzji”. „O tym, czy powrót dzieci do szkół nastąpi w najbliższym czasie, zdecyduje premier w przyszłym tygodniu, po dodatkowych konsultacjach z radą medyczną”, zapewnił minister edukacji. Dodał jednak, że przygotowane są już specjalne wytyczne, które miałyby umożliwić prowadzenie zajęć w normalnym trybie.

Polityk zaznaczył, że przygotowane rekomendacje będą przekazane dyrektorom szkół na wypadek, gdyby premier Morawiecki podjął pozytywną decyzję w sprawie powrotu do placówek. „Rekomendacje zakładają, że jedna grupa uczniów będzie w jednej sali. Będą ci sami nauczyciele dla danej klasy, obowiązywać będą indywidualne plany dnia dla danej klasy”, wskazał Przemysław Czarnek.

Jeśli chodzi o kwestię bezpieczeństwa, nauczyciele i dyrektorzy placówek będą musieli zadbać o „częste mycie rąk, ochronę podczas kichania i kaszlu, unikanie dotykania oczu, ust i nosa, a także wietrzenie sal i pomieszczeń w częściach wspólnych, w czasie przerwy i w czasie zajęć”.

Wcześniej minister odniósł się do planu szczepień – według harmonogramu, nauczyciele mają otrzymać szczepionki już pod koniec stycznia. „Mamy zespoły szczepieniowe w całej Polsce, gotowe do szczepień, ale problemem jest szczepionka. Rząd polski zabiega o to, żeby jej było jak najwięcej, ale dzisiaj możemy mówić o tym, o czym słyszymy już od kilku dni: mamy szczepionkę zapewnioną dla około 3 milionów osób do końca pierwszego kwartału, wśród nich jakąś część dla nauczycieli, ale w pierwszej kolejności ma trafić do tych osób, które jej najbardziej potrzebują ze względu na zagrożenie dla życia i zdrowia, co do tego nie ma najmniejszego sporu w rządzie”, przekazał w piątek rano.

Koronawirus. Przedłużenie obostrzeń i kwarantanny narodowej

Rzecznik rządu Piotr Müller zapowiedział, że w poniedziałek odbędzie się kolejna konferencja, podczas której poznamy nie tylko ostateczną decyzję w sprawie szkół, ale także dowiemy się więcej o dalszych obostrzeniach i ewentualnym przedłużeniu kwarantanny narodowej. Jak stwierdził w rozmowie z WP, „na tym etapie wydaje się, że to najbardziej możliwy wariant”.

Także Olga Semeniuk, wiceszefowa resortu rozwoju, pracy i technologii, podkreśliła na antenie TOK FM, że „najbardziej prawdopodobnym wariantem jest przedłużenie tzw. wariantu odpowiedzialności”, który ma służyć „ochronie zdrowia i życia Polaków, jak również odciążeniu służby zdrowia”. Jak dodała, wprowadzone w grudniu obostrzenia mogą obowiązywać jeszcze przez 10-14 dni po zakończeniu ferii zimowych.

W Polsce wykryto już blisko milion 400 tysięcy przypadków zakażenia koronawirusem. Ponad trzydzieści tysięcy osób zmarło, ponad milion sto pokonało chorobę Covid-19. 

Źródło: Polsat News, TVP Info

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KLAUDIA EL DURSI: „Nie myślałam o show-biznesie. Ani o pozowaniu do »Playboya«”, mówi uczestniczka „Top Model” i prowadząca program „Hotel Paradise”. Rektor warszawskiej Akademii Teatralnej WOJCIECH MALAJKAT o przemocy i mobbingu w szkołach artystycznych i o tym, dlaczego nie został… nauczycielem w mazurskim miasteczku. KSIAŻĘ WILLIAM I KSIĄŻĘ HARRY: Koniec braterskiej miłości? Historia MIŁKI RAULIN brzmi jak bajka o odważnej dziewczynie, która dzięki marzeniom zdobyła Koronę Ziemi. W cyklu Extra – na fieście w Andaluzji.