Wirus, koronawirus, maseczka, choroba
Fot. stock.adobe.com
O TYM SIĘ MÓWI

Koronawirus w Polsce: Oto, jakie obostrzenia obowiązują nas od 28 grudnia!

Ograniczona działalność galerii handlowych, zamknięte stoki narciarskie...

Gabriela Czernecka 28 grudnia 2020 11:04
Wirus, koronawirus, maseczka, choroba
Fot. stock.adobe.com

Od 28 grudnia w całej Polsce wprowadzone są nowe obostrzenia. Ograniczona będzie działalność galerii handlowych, zamknięte będą stoki narciarskie. Co jeszcze? Oto lista nowych zakazów i obostrzeń obowiązującyh w naszym kraju.

Koronawirus w Polsce: obostrzenia od 28 grudnia

Od 28 grudnia w Polsce obowiązywać będą nowe przepisy. Zgodnie z nimi w obiektach handlowych i usługowych, mających powierzchnię większą niż 2000 metrów kwadratowych, obowiązuje zakaz handlu. W galeriach otwarte będą więc jedynie sklepy spożywcze, zoologiczne, meblowe, budowlane, a także drogerie, księgarnie czy sklepy z akcesoriami samochodowymi. Od poniedziałku 28 grudnia obowiązuje także zakaz prowadzenia działalności usługowej, ale są wyjątki - dozwolone jest świadczenie usług fryzjerskich, optycznych, medycznych, bankowych, pocztowych, kosmetycznych.

Galeria handlowa, obostrzenia, restrykcje, koronawirus, lockdown
Fot. Jakub Kaminski/East News

Gastronomia nadal działa w ograniczony sposób - dozwolone jest jedynie przygotowywanie żywności na wynos. Zakaz obowiązuje do 17 stycznia i dotyczy także prowadzenia sal zabaw. Rząd ogłosił szczegółowe obostrzenia dotyczące przebywania w sklepach i obiektach usługowych. Na poczcie i w sklepie przebywać może nie więcej niż 1 osoba na metr kwadratowy jednocześnie. Wciąż nadal obowiązkowe jest korzystanie ze środków do dezynfekcji rąk czy jednorazowych rękawiczek, które zobowiązani są zapewnić zarządzający targowiskami, ale także zakłady pracy czy galerie handlowe.

Od poniedziałku do piątku podtrzymane zostały także godziny dla seniorów, którzy mogą w godzinach 10-12  dokonać zakupów. Nie można nie wspomnieć o stokach narciarskich, które zgodnie z rozporządzeniem są dziś dostępne tylko w ramach zawodowego sportu. Podobna sytuacja wygląda w przypadku basenów i klubów fitness, do których dostęp mają pacjenci czy członkowie kardy narodowej polskich związków sportowych. Ograniczona została z kolei działalność hoteli - można korzystać z ich usług służbowo, ale ta możliwość dotyczy tylko niektórych zawodów.  Przedłużono zakaz organizowania imprez w domach powyżej pięciu osób. Do limitu osoļ nie będzie się jednak zliczało tych, którzy zostali zaszczepieni przeciwko COVID-19. 

Koronawirus w Polsce: Sylwester 2020/2021

Nowe rozporządzenie przewiduje, że od 31 grudnia 2020 roku od godziny 19.00 można przemieszczać się jedynie w celach służbowych lub zawodowych. DOpuszczalne jest także wykonywanie niezbędnych potrzeb dotyczących bieżących spraw codziennych, jak np. wyprowadzenie psa na spacer. Zakaz obowiązuej do 1 stycznia 2021 roku do godziny 6.00. 

sylwester-2020-2021-restrykcje-koronawirus-minister-5
Fot. AdobeStock.com

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

AGNIESZKA CEGIELSKA: „»Stary świat nie wróci«, napisałam to dwa lata temu w mojej książce »Naturalnie«, mówi dziennikarka, specjalistka od zdrowego żywienia. PATRYCJA WOY-WOJCIECHOWSKA, fotografka, autorka książek dla dzieci, dziewczyna z wielkiego miasta, zaczęła drugie życie na Mazurach. Jak ono wygląda? PROFESOR KRZYSZTOF SIMON – słynie z ciętego języka i tego, że nie owija w bawełnę. Właśnie został odznaczony medalem 75-lecia misji Jana Karskiego za wkład w walkę z pandemią. A także: Dlaczego robimy z naszej planety wielkie wysypisko śmieci? Czy mogę wpłynąć na los Ziemi, będąc w domu? Czy luksusowe hotele mogą być eko?