Koronawirus
Fot. AdobeStock
O TYM SIĘ MÓWI

Statystyki zakażeń koronawirusem w Polsce rosną. Rząd wprowadzi nowe obostrzenia?

„Jeżeli nie będziemy nosić masek i stosować dystansu społecznego...”

Ksenia Krasko 14 października 2020 12:59
Koronawirus
Fot. AdobeStock

Ze względu na niepokojące statystyki, Ministerstwo Zdrowia podejmuje kolejne decyzje, które mają wpłynąć na powstrzymanie rozprzestrzeniania się wirusa SARS-Cov-2 w Polsce. W sobotę, 10 października, w całym kraju wprowadzono specjalne ograniczenia, w tym obowiązek noszenia maseczek nie tylko w zamkniętych lokalach, jak sklepy, ale także na ulicach. Ministerstwo Zdrowia nie wyklucza jednak, że ze względu na rosnące liczby nowych przypadków zakażenia, wprowadzone będą nowe obostrzenia.

Koronawirus w Polsce: nowe obostrzenia

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia, Wojciech Andrusiewicz, podkreślił podczas wtorkowej rozmowy z PAP, że dalsze działania rządu zależne będą od zachowania mieszkańców kraju. „Jeżeli my sami nie będziemy starać się zatrzymywać epidemii, ona się nie zatrzyma. Jeżeli nie będziemy nosić masek i stosować dystansu społecznego, to musimy liczyć się z tym, że doprowadzimy do wyższych wzrostów zakażeń”, ostrzegł.

Jak dodał, gdyby społeczeństwo zastosowało się do poleceń ekspertów, pozytywne zmiany nastąpiłyby już w ciągu kilku tygodni. Przekazał również, że premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski bacznie obserwują sytuację w kraju. „Jeżeli obecnie obowiązujące obostrzenia nie przyniosą efektu, będą podejmowane kolejne decyzje”, podkreślił, zapowiadając ewentualne nowe obostrzenia.

„Ludzie zakażają się poprzez liczne kontakty. Widzimy to po dużych miastach. [...] Ludzie mogą zakażać się na ulicy. Jeżeli nie będziemy nosić masek, doprowadzimy do tego, że te wzrosty zakażeń będą wyższe, a my będziemy musieli podejmować decyzje o bardziej restrykcyjnych ograniczeniach”, dodał w rozmowie z PAP.

Podczas wtorkowej konferencji rzecznik rządu, Piotr Mueller, zaznaczył, że rządzący „muszą ważyć dwie szale”. „Jedna to normalne funkcjonowanie społeczne, też pod względem edukacji, pracy, gospodarki. A z drugiej strony – bardzo ważną szalę zdrowia i życia obywateli. Cały czas dostosowujemy rozwiązania w taki sposób, by zadbać o te dwa obszary”, przekazał dziennikarzom. 

Mueller dodał, że „rząd odrzuca dwa skrajne modele, które niektórzy proponują”. „Model, który mówi, że nie powinno być żadnych obostrzeń, że koronawirus nie istnieje – odrzucamy takie stwierdzenie. Odrzucamy też drugie twierdzenie, mówiące o tym, że należy wszystkich zamknąć w domach. Idziemy drogą rozważnego decydowania w sposób uzależniony od aktualnej sytuacji epidemicznej”, dodał.

Najnowsze dane wskazują, że od początku epidemii koronawirusa w Polsce odnotowano łącznie ponad 140 tysięcy przypadków zakażenia, ponad 3 tysiące osób zmarło. 

Źródło: TVN24, Polsat News

Wideo

Paweł Królikowski zostawił najpiękniejszy możliwy testament. Żona opowiedziała o szczegółach

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA I LEFTERIS KAVOUKIS o balansie, jaki dała im pandemia, domu w Warszawie i… raju w Atenach. Co takiego wydarzyło się, że RAFAŁ KRÓLIKOWSKI powiedział sobie: „Hola, hola, panie Królikowski, czasami trzeba przystopować…”? AIDA KOSOJAN-PRZYBYSZ z córkami ALICJĄ i MARGO – Jak być matką, kiedy widzi się przyszłość? W cyklu Kobiece historie: Fonda, Birkin, Joplin, Mitchell – buntowniczki i hippiski, które zmieniły świat. Miasto miłości: Nowy Jork nie pozwoli zasnąć zakochanym.