Koronawirus
Fot. AdobeStock
O TYM SIĘ MÓWI

Wykryto nowe, nietypowe objawy zakażenia koronawirusem. Również w Polsce

„Te osoby powinny się odizolować”

Ksenia Krasko 25 marca 2020 11:25
Koronawirus
Fot. AdobeStock

Według WHO, najczęstsze objawy choroby Covid-19 obejmują gorączkę, kaszel i duszności. Niektórzy pacjenci zgłaszają również problemy trawienne. Eksperci ostrzegają, że to się zmienia. Profesor Claire Hopkins, prezes Brytyjskiego Towarzystwa Rynologicznego, zwróciła uwagę, że osoby, które tracą węch, powinny się izolować, ponieważ można uznać to za potencjalny objaw zakażenia koronawirusem.

Koronawirus nowe objawy: utrata węchu i smaku

Anosmię (utrata węchu), hiposmię (ograniczona zdolność do wykrywania zapachów), a także zaburzenia smaku obserwuje się u coraz większej liczby pacjentów zakażonych koronawirusem. Naukowcy ostrzegają, że w przypadku takich dolegliwości należy niezwłocznie odizolować się od społeczeństwa. Osoby te mogą nie mieć innych objawów, a wręcz czuć się dobrze, co usypia ich czujność.

„Naprawdę chcemy zwiększyć świadomość, że jest to oznaka infekcji i że każdy, kto utraci zmysł węchu, powinien się odizolować”, napisała Claire Hopkins w mailu, przesłanym m.in. do redakcji dziennika New York Times. „To może przyczynić się do spowolnienia rozprzestrzeniania się wirusa i uratowania życia”.

Koronawirus w Polsce: nowy przypadek zakażenia

Pierwszy przypadek nietypowych objawów wykryto również w Polsce. Jak relacjonuje portal TVN24, 17-latek z Ostrowa Wielkopolskiego skarżył się na zaburzenia węchu i smaku. Po przeprowadzonych badaniach okazało się, że jest zakażony koronawirusem SARS-CoV-2.

Informację potwierdził Andrzej Biliński, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ostrowie Wielkopolskim. Jak wytłumaczył, nastolatek wrócił z Austrii jeszcze przed zamknięciem granic, dlatego „nie kwalifikował się do obowiązkowej kwarantanny”.

„Szybki kontakt z nim i z jego mamą pozwolił na śledzenie stanu zdrowia, który był zadowalający”, powiedział Biliński. „Sytuacja zdrowotna 17-latka była nietypowa, bo objawy były wyjątkowe: zaburzenia zmysłu węchu i smaku”, czytamy na portalu TVN24. Dodał, że osoby z otoczenia zakażonego zostały objęte kwarantanną i zostaną przebadane.

Otolaryngologowie z różnych państw potwierdzają, że niecodzienny objaw może wskazywać na chorobę Covid-19, szczególnie przy braku innych symptomów. Władze wielu krajów wzywają mieszkańców do pozostania w domu, aby spowolnić rozprzestrzenianie się pandemii koronawirusa.

Na całym świecie odnotowano prawie 430 tysięcy przypadków zakażenia, 19 tysięcy osób zmarło. Ponad 109 tysięcy osób uznaje się za wyleczone. Liczby stale się zmieniają. 

Koronawirus, infolinia NFZ
Fot. gis.gov.pl

Źródło: TVN24, CBS

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IZABELA JANACHOWSKA i KRZYSZTOF JABŁOŃSKI: Zamożni, między nimi jest duża różnica wieku – idealny obiekt hejtu. Jak sobie z nim radzą? Jak się kochają? ANDRZEJ PIASECZNY: Dlaczego tak naprawdę zdecydował się na coming out. I to właśnie teraz. DZIECI KRÓLOWEJ ELŻBIETY: Karol, Anna, Andrzej, Edward – wychowani przez matkę, która musiała się zmagać z dylematem: dzieci czy korona. MONIKA I ROBERT JANOWSCY Mężczyzna po przejściach i kobieta z przeszłością o życiu w patchworkowej rodzinie, miłości do siebie i... cudzych dzieci. ANNA NOWAK-IBISZ Pani Gadżet… improwizuje.