Mateusz Morawiecki, konferencja premiera
Fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER
O TYM SIĘ MÓWI

Koronawirus w Polsce. Premier Mateusz Morawiecki o planach na najbliższe tygodnie

Polskę czeka drugi lockdown?

Ksenia Krasko 29 października 2020 13:09
Mateusz Morawiecki, konferencja premiera
Fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Ze względu na rekordowy wzrost nowych przypadków zakażenia koronawirusem, od kilkunastu dni cała Polska objęta jest czerwoną strefą. Obowiązuje m.in. nakaz zakrywania ust i nosa na ulicach, w szkołach wprowadzono naukę zdalną, a lokale gastronomiczne pozostają zamknięte. Premier Mateusz Morawiecki podczas czwartkowej konferencji na Stadionie Narodowym poinformował o planach na kolejne dni.

Konferencja premiera 29.10.2020: nowe obostrzenia

„Jeśli do piątku koronawirus nie zwolni, można się szykować na pełny lockdown”, donosił niedawno dziennik.pl, powołując się na informatorów z rządu. Mateusz Morawiecki podczas czwartkowej konferencji odniósł się do tych doniesień. Spotkanie z mediami odbyło się na Stadionie Narodowym, który od jutra będzie szpitalem tymczasowym dla chorych na Covid-19. Premierowi towarzyszyli Adam Niedzielski, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk oraz dr. n. med. Artur Zaczyński.

„Dzisiaj nasza uwaga jest przyciągana do światopoglądowego sporu o aborcję. To temat ważny, wymaga dyskusji. Ale dzisiaj przede wszystkim mamy do czynienia z ogromnym wyzwaniem – epidemią”, przekazał na początku premier. „Mam apel do wszystkich protestujących. Niech gniew i niechęć skupia się na mnie, na politykach, a niech nie dotyka tych, których za dwa tygodnie może dotknąć [...] Ogromna prośba: spory światopoglądowe są ważne, ale zróbmy to tak, by nie tworzyć dodatkowego zagrożenia”, dodał.

Szef rządu stwierdził, że nie chciałby, aby spełnił się najgorszy scenariusz, jakim jest drugi lockdown. „Wirusa najlepiej powstrzymać przez odpowiednie zachowania społeczne. Nie chcemy zamykać całkowicie gospodarki tak długo, jak to będzie możliwe. Żeby tak się stało są potrzebne zasady dyscypliny społecznej. Dystans, dezynfekcja, maseczki, higiena”, zaznaczył podczas konferencji.

„Przygotowujemy też państwo polskie na scenariusz bardzo niedobry. Dlatego też szpital tymczasowy tutaj na Narodowym został zorganizowany. To świadectwo, że państwo robi wszystko, by móc leczyć Polaków”.

Koronawirus w Polsce. Czerwona strefa zasady

Przypomnijmy, że od 23 października tego roku cały kraj objęty jest czerwoną strefą. Nakaz noszenia maseczek ochronnych obowiązuje nie tylko w pomieszczeniach zamkniętych, ale i na ulicach, a także podczas podróży transportem publicznym, w kinach, w sklepach, i lokalach usługowych. Ograniczenia w sklepach uzależnione są od wielkości sklepu. Dla sklepów o powierzchni do 100 m2 – 5 osób na 1 kasę, dla sklepów o powierzchni powyżej 100 m2 – jedna osoba na 15 m2.

Wszelkie wydarzenia sportowe mogą odbywać się bez udziału publiczności, a zasady co do organizacji wydarzeń kulturalnych stanowią, że na widowni może być zajęte co drugie miejsce, a sala może być wypełniona maksymalnie w 25 procentach. W miejscach tych obowiązuje nakaz noszenia maseczek.

W czerwonej strefie zawieszona jest działalność siłowni i klubów fitness i basenów, a także wesołych miasteczek, parków rozrywki i parków rekreacyjnych. Zabronione są spotkania grup powyżej 5-ciu osób. Zakazana jest organizacja wszystkich imprez, w tym wesel i konsolacji.

Starsze klasy szkół podstawowych (4-8), klasy licealne, oraz studenci powrócili do nauki w trybie online. Dzieci do 16. roku życia nie mogą wychodzić na ulicę od 8 rano do 16, o ile nie są pod opieką dorosłych.

Wprowadzono też program „ochrona seniorów” dla osób powyżej 70. roku życia, które zgodnie z apelem szefa rządu, powinny pozostać w domach. Korpus Wsparcia Seniorów angażuje wolontariuszy, którzy pomagają najstarszym w codziennych sprawach, jak zakupy w sklepie spożywczym czy aptece.

Od początku epidemii w Polsce wykryto prawie 320 tysięcy przypadków zakażenia koronawirusem. Ponad pięć tysięcy osób zmarło, blisko 130 tysięcy wyzdrowiało. 

Źródło: TVN24

Koronawirus w Polsce, obostrzenia z 23.10.2020
Fot. KANCELARIA PREMIERA / TWITTER

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.