Koronawirus w Polsce 2021. Konferencja 17.03.2021
Fot. KAROLINA MISZTAL/REPORTER / STOCK.ADOBE
O TYM SIĘ MÓWI

Koronawirus w Polsce. Minister zdrowia ogłosił wprowadzenie obostrzeń w całym kraju

Zaczną obowiązywać już 20 marca

Ksenia Krasko 17 marca 2021 15:15
Koronawirus w Polsce 2021. Konferencja 17.03.2021
Fot. KAROLINA MISZTAL/REPORTER / STOCK.ADOBE

Adam Niedzielski zwołał konferencję prasową, aby poinformować o planach rządu na najbliższe tygodnie. Minister zdrowia już wcześniej zapowiadał, że nie wyklucza przywrócenia obostrzeń w całym kraju na czas Wielkanocy, a decyzja miała być uzależniona od statystyk zakażeń. Zgodnie z przewidywaniami ekspertów i mediów, polityk poinformował dziś o wprowadzeniu częściowego lockdownu w całej Polsce.

Konferencja ministra zdrowia 17.03.2021. Lockdown w całym kraju

„W tym tygodniu planujemy ogłosić sposób regulowania obostrzeń, żeby objąć nimi okres świąt”, zapewnił we wtorek Adam Niedzielski w rozmowie z Radiem Zet. „Nie ma jednak dobrych rokowań”, podkreślił, sugerując, że Wielkanoc spędzimy zamknięci w domach. Mamy duże przyspieszenie rozwoju pandemii. [...] Jeśli sytuacja będzie się utrzymywać, kolejne decyzje będą dotyczyć całego kraju”, mówił minister zdrowia.

Prezydent Andrzej Duda także wypowiedział się o rosnących statystykach. „Sytuacja rzeczywiście jest zła i zapanowanie nad nią ma znaczenie fundamentalne”. Jak dodał, „możemy się spodziewać wprowadzenia na obszarze całego kraju restrykcji”. „Dzisiejsze wyniki nie pozostawiają złudzeń, co do rozwoju epidemii w Polsce. Idziemy dość szybką ścieżką wzrostów. Niestety w kolejnych województwach materializuje się czarny scenariusz”, przekazał w rozmowie z PAP rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Adam Niedzielski przekazał na początku konferencji, że „trzecia fala pandemii przyspiesza”, dlatego rząd „musi podjąć zdecydowane kroki”. Zaznaczył, że decyzje podejmowane są nie tylko ze względu na wzrost nowych przypadków zakażenia koronawirusem, ale też między innymi poprzez ocenę sytuacji w szpitalach.

Minister zdrowia zaznaczył, że „główną przyczyną sytuacji i przyspieszenia pandemii jest brytyjska mutacja koronawirusa. Udział procentowy wariantu brytyjskiego wirusa w Polsce to 52 procent”. Najbardziej dotknięte pandemią regiony to Warmia i Mazury (średnia liczba zachorowań na 100 tysięcy mieszkańców wynosi 62,6), a także Mazowieckie (61,3) oraz Pomorskie (60,3).

„Decyzje, o których informujemy, będą dotyczyć całej Polski”, przekazał Niedzielski. „Zamykamy hotele, ograniczamy działalność galerii handlowych w całym kraju, zamknięte zostaną kina, teatry, galerie i inne obiekty rozrywkowe. Zostaną zamknięte baseny i sauny”, poinformował na konferencji.

Polityk poinformował też, że „uczniowie z klas 1-3 szkół podstawowych wracają do nauki w trybie zdalnym”, a po świętach zostanie podjęta decyzja, czy w tych klasach powróci nauka w trybie hybrydowym. Minister zdrowia zaapelował również do pracodawców, aby umożliwili zatrudnionym pracę zdalną.

Nowe obostrzenia obowiązywać będą od 20 marca do 9 kwietnia w całej Polsce.

ZOBACZ TEŻ: Koronawirus w Polsce. Liczba zachorowań będzie się zwiększać?

Koronawirus w Polsce. Obostrzenia rządu

Przypomnijmy, że niezmiennie nieczynne są restauracje i kawiarnie (działają wyłącznie na wynos lub z dostawami) oraz siłownie i kluby fitness.

Od początku epidemii koronawirusa w Polsce wykryto blisko dwa miliony przypadków zakażenia. Ponad 48 tysięcy osób zmarło, prawie milion sześćset tysięcy uważa się za wyleczone. 

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…