Koronawirus w Polsce 2021. Konferencja 17.03.2021
Fot. KAROLINA MISZTAL/REPORTER / STOCK.ADOBE
O TYM SIĘ MÓWI

Koronawirus. Luzowanie obostrzeń: otwarcie galerii, powrót dzieci do szkół, zdjęcie maseczek

Minister zdrowia i szef rządu przekazali najnowsze informacje

Ksenia Krasko 28 kwietnia 2021 10:40
Koronawirus w Polsce 2021. Konferencja 17.03.2021
Fot. KAROLINA MISZTAL/REPORTER / STOCK.ADOBE

Mateusz Morawiecki i Adam Niedzielski zwołali w środę konferencję prasową, podczas której przekazali najnowsze informacje o obostrzeniach, związanych z epidemią Covid-19 w kraju. Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, rząd zdecydował o stopniowym odmrażaniu gospodarki. Jakie luzowania nas czekają i od kiedy?

Koronawirus obostrzenia. Konferencja rządu 28.04.2021

„Śląsk, Dolny Śląsk, Wielkopolska, województwo łódzkie oraz opolskie. [...] W tych województwach utrzymujemy dotychczas obowiązujące obostrzenia”, informował w zeszłym tygodniu Adam Niedzielski. „W pozostałych województwach od najbliższego poniedziałku przywracamy edukację hybrydową w klasach I-III [...] i działalność salonów urody, fryzjerskich i kosmetycznych”, dodał polityk.

ZOBACZ: Koronawirus w Polsce. Doradca premiera informuje o nowej odmianie, która może być już w Polsce

Dziś, podczas wspólnej konferencji, minister zdrowia i szef rządu przedstawili dalsze działania w kierunku luzowania obostrzeń. „Dane, które otrzymujemy, pozwalają na podjęcie decyzji związanych z odmrażaniem gospodarki. Dają podstawy do ostrożnego optymizmu”, przekazał Mateusz Morawiecki. Jak dodał premier, „do odmrażania musimy podejść z cierpliwością i pokorą” i zaznaczył, że „idziemy w kierunku jak najszybszego szczepienia”.

„Od 1 maja umożliwimy część aktywności sportowych na świeżym powietrzu i w zamkniętych obiektach sportowych i na basenach”, przekazał na konferencji szef rządu. Po majówce ponownie będą otwarte galerie handlowe i sklepy budowlane, a także galerie sztuki i muzea. 8 maja wróci działalność hoteli. Po długim weekendzie majowym do szkół wrócą dzieci z klas I-III, a 29 maja uczniowe wszystkich klas wrócą do nauki w trybie stacjonarnym.

„Zdecydowaliśmy się, żeby ten proces odmrażania gospodarki przebiegał w ujęciu ogólnopolskim, bez regionalizacji”, przekazał Adam Niedzielski i bardziej szczegółowo poinformował o luzowaniu obostrzeń.

„Zaczynamy od pierwszego maja, kiedy wprowadzamy jednolite zasady w całym kraju, które dotyczą przede wszystkim sportu. Jeśli chodzi o kwestie obiektów zamkniętych, otwieramy wszystkie obiekty sportowe i baseny dla grup dzieci i młodzieży”, wytłumaczył polityk. „Sklepy budowlane, galerie handlowe będą otwarte w limicie jedna osoba na 15 metrów kwadratowych. Ten sam limit obowiązuje w instytucjach kultury”, dodał Niedzielski.

Od 15 maja na zewnątrz maseczki nie będą musiały być noszone, jeśli będzie zachowany dystans”, zapowiedział minister zdrowia. Odniósł się również do kwestii zamkniętych restauracji: „29 maja przy założeniu tendencji spadkowej zakażeń otwieramy gastronomię wewnątrz lokali z obłożeniem 50-procentowym”. Dodatkowo, od połowy maja będzie możliwość organizacji przyjęcia na dworzu, w przydomowych ogródkach, z określonym limitem do 25 osób.

„Pod koniec maja otworzymy wszystkie kryte obiekty sportowe dla wszystkich z obłożeniem 50-procentowym. [...] będziemy mogli otworzyć kluby fitness z limitem jedna osoba na metr kwadratowy”. Od 15 maja będzie również możliwość organizacji wydarzeń kulturalnych – między innymi koncertów – na świeżym powietrzu, z zachowaniem reżimu sanitarnego i z odpowiednim limitem osób.

Od 29 maja nastąpi dalszy etap luzowania obostrzeń. Ponownie otworzą się między innymi teatry i kina.

Koronawirus w Polsce. Obowiązujące obostrzenia

Od 19 kwietnia ponownie otwarte są żłobki i przedszkola dla wszystkich dzieci, dopuszczono też możliwość uprawiania sportu na świeżym powietrzu. Od wielu miesięcy nieczynne są restauracje i kawiarnie (działają tylko w dostawie lub na wynos) oraz siłownie. Pod koniec miesiąca ma nastąpić luzowanie tych branż.

ZOBACZ: Koronawirus. Amantadyna lekiem na Covid-19? Minister zdrowia zaleca ostrożność

Od początku epidemii wykryto łącznie blisko dwa miliony osiemset tysięcy przypadków zakażenia koronawirusem. Ponad 66 tysięcy osób zmarło. 

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA KUCZYŃSKA „MAFFASHION” – Influencerka, ikona stylu, bizneswoman. Teraz przyszedł czas na nowy rozdział w jej życiu. ZBIGNIEW ZAMACHOWSKI w dniu 60. urodzin wyjawia „całą” prawdę o karierze i swoich pryncypiach. MODA W WIELKIM MIEŚCIE – Czy Carrie i jej przyjaciółki z serialu „Seks w wielkim mieście” zrezygnują z designerskich strojów, zobaczymy w sequelu „And Just Like That”. KRYSTYNA KOFTA – Nagła choroba spadła na nią jak grom z jasnego nieba. Jak wyglada teraz jej życie? W cyklu EXTRA: Co się stanie z milionami Afganek w kraju, gdzie wciąż kamienuje się kobiety?