koronawirus, szpital
Fot. Adobe Stock
O TYM SIĘ MÓWI

Koronawirus w Europie: Polska w czołówce pod względem liczby zgonów

Ujawniono dane z ostatnich tygodni

Redakcja VIVA! 15 października 2020 09:52
koronawirus, szpital
Fot. Adobe Stock

W ostatnim czasie statystyki, publikowane przez Ministerstwo Zdrowia, wskazują na znaczny przyrost nowych przypadków zakażenia koronawirusem w kraju, a jak ujawniają dane innych organizacji, sytuacja robi się coraz bardziej niebezpieczna. Według Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), w tej chwili Polska znajduje się na dość wysokich pozycjach, jeśli chodzi o liczbę zachorowań i zgonów na 100 tysięcy mieszkańców.

Koronawirus w Polsce: statystyki zakażeń i zgonów

Według danych ECDC dla 31 krajów – państw Unii Europejskiej oraz Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Norwegii i Islandii – w Polsce w ciągu ostatnich dwóch tygodni wykryto 119 zakażeń na 100 tysięcy mieszkańców. Tym samym kraj znajduje się na 18. miejscu wśród państw Europy Zachodniej pod względem liczby zakażeń.

W ostatnich tygodniach statystyki się zmieniają, a o rekordowych liczbach informują władze takich państw, jak Czechy, Belgia, Holandia i Islandia. Włochy, które wiosną zmagały się z dramatyczną sytuacją wywołaną Covid-19, dziś mają niższe statystyki niż Polska.

Jeśli chodzi o liczbę zgonów w przeliczeniu na 100 tysięcy mieszkańców, Polska znajduje się na siódmym miejscu ze współczynnikiem 1,63. W Czechach, gdzie sytuacja jest najgorsza, współczynnik wynosi 4,41. Dalsze pozycje zajmują Rumunia (3,83), Hiszpania (3,01), Węgry (2,64), Malta (2,03) i Belgia (2,0).

Jak tłumaczy portal TVN24, wskaźniki podane przez ECDC obliczane są na podstawie danych z różnych źródeł i zależne są od typu strategii, z pomocą której każde państwo walczy z epidemią. Porównanie sytuacji w krajach Europy nie powinno opierać się wyłącznie na tych statystykach, chociaż dają one ogólny pogląd na to, co obecnie się dzieje.

Od początku epidemii koronawirusa w Polsce odnotowano ponad 140 tysięcy przypadków zakażenia. Ponad 3 tysiące osób zmarło, blisko 84 tysiące osób wyzdrowiało. 

Źródło: TVN24, Na Temat

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

URSZULA DUDZIAK i MIKA URBANIAK osobista rozmowa dwóch niezwykłych artystek – matki i córki. ANNA PUŚLECKA mówi, że jej życie to nie tylko walka z rakiem. Polskie olimpijki: WALASIEWICZÓWNA, KONOPACKA, SZEWIŃSKA, KŁOBUKOWSKA… walczyły z rywalkami i z uprzedzeniami! Córka Ewy Błaszczyk MARIANNA JANCZARSKA: „Ola na zawsze jest częścią mojego życia”. EDYTA i MARCIN SAPETOWIE tworzą rodzinę dla dzieci z bagażem trudnych doświadczeń i chorób. Tumai – raj dla zawiedzionych kenijskich kobiet. Konkurs VIVA! PHOTO AWARDS rozstrzygnięty!