Mateusz Morawiecki
Fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
O TYM SIĘ MÓWI

Mateusz Morawiecki: „Od 10 października cała Polska zostanie objęta strefą żółtą

Jakie zasady będą nas obowiązywać?

Redakcja VIVA! 8 października 2020 15:01
Mateusz Morawiecki
Fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnym rekordzie przypadków zakażenia koronawriusem. Chorobę zdiagnozowano u 4280 osób. 76 pacjentów zmarło. Prognozy nie są pocieszające. Rząd wprowadza kolejne zasady, które będą obowiązywały od soboty, 10 października. 

Nowe zasady. Cała Polska w żółtej strefie

W czwartek odbyła się konferencja prasowa, na której premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski, poinformowali o nowych obostrzeniach, które mają zatrzymać rozwój pandemii.

„Podwojenie dynamiki zakażeń może następować w ciągu trzech dni. Chcemy zwiększać systematycznie liczbę łóżek w kraju, aby uprzedzać ewentualny czarny scenariusz. W ciągu kilku dni zwiększy się ona o kilka tysięcy. Liczba łóżek zajętych przez pacjentów z COVID-19 to 4138, liczba dostępnych łóżek to ponad 9 tysięcy. Mamy ok 500 wolnych respiratorów dla chorych na COVID-19. Mija prawie 7 miesięcy od kiedy wdrożyliśmy pierwsze obostrzenia. Dzisiaj w jesieni ta druga fala do nas dotarła. Musimy się z nią zmierzyć w sposób zdecydowany”, podkreślił Mateusz Morawiecki.

Premier ogłosił, że zasady obowiązujące do tej pory w żółtych strefach będą dotyczyły całego kraju.

„Od 10 października cała Polska będzie objęta strefą żółtą”, podkreślono.

Rozszerzenie strefy żółtej na całość kraju i wdrożenie wszystkich obostrzeń zacznie obowiązywać od soboty.

,,Mamy do wyboru: zamknąć w poszczególnych województwach ruch, czy wprowadzić pewne obostrzenia na terenie całym kraju. Zdecydowaliśmy się na rozwiązanie, które komunikacyjnie jest bardziej jasne", mówił Mateusz Morawiecki. 

Zasady strefy żółtej rozszerzonej na cały kraj:

- obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni otwartej

- wydarzenia kulturalne: z udziałem 25% publiczności w przestrzeni zamkniętej, maksymalnie 100 osób w plenerze, 25% zajętych miejsc w kinach

- maksymalna liczna 75 gości podczas imprez okolicznościowych

- zgromadzenia do 150 osób. Odległość między różnymi zgromadzeniami min. 100 metrów

- 1 osoba na 4 mkw w restauracjach

„Dzisiaj słowa klucze to: spokój, odpowiedzialność, zmniejszenie ryzyka emisji. Nie widzimy na ten moment konieczności izolowania naszego kraju od innych państw, jak to miało miejsce wiosną, ale musimy też być przygotowani na najgorsze”, mówił Mateusz Morawiecki.

,,Trzeba mieć nadzieję na szczepionkę. Jeszcze pewnej jej nie ma. Być może takiej 100-procentowo pewnej to jeszcze długo nie będzie. W sobotę przedstawimy kolejne zasady walki z koronawirusem. Wierzę, że będziemy w stanie leczyć Polaków w jak najlepszy sposób", dodał premier. 

Głos zabrał minister zdrowia, Adam Niedzielski:

„Przygotowując we wrześniu jesienną strategię walki z pandemią identyfikowaliśmy główne wyzwania jako nałożenie się sezonu zachorowań grypowych na koronawirusa. Zakładaliśmy, że będziemy budować mechanizm selekcjonowania pacjentów. (…) Zadaniem lekarza rodzinnego będzie kierowanie na izolację domową i opieka w trakcie tej izolacji. (…) Liczba łóżek zwiększy się o 4 tys. miejsc (...) Będzie 16 szpitali koordynacyjnych, które będą zapewnia kompleksową opiekę”.

Zmiany w strategii walki z epidemią:

- więcej łóżek dla pacjentów z COVID-19,

- sprawniejsza koordynacja przepływu pacjentów

- większa rola POZ

- nowe zasady epidemiczne

,,Jeżeli liczba testów rośnie to mamy do czynienia z sytuacją, gdzie lekarze rodzinni dzięki dodatkowym zleceniom charakteryzują się bardzo dużą trafialnością. Przyłączam się do apelu - maseczki, dystans, dezynfekcja", powiedział minister zdrowia.

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Czy łatwo było jej znów zaufać mężczyźnie i co z tym ślubem? „Raz bardziej chce Michał, raz ja", mówi Ewa Kasprzyk

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA KASPRZYK i MICHAŁ KOZERSKI: „potraktujmy ten wywiad jak mecz piłkarski”, proponuje aktorka. Kto w nim zwycięży? ŁUKASZ SIMLAT: dlaczego nie ma aktorskich marzeń i dlaczego... nie wyłącza telefonu. MAJA BOHOSIEWICZ założyła rodzinę, zbudowała własny biznes i została influencerką. Czy nie żałuje swoich wyborów? MICHAŁ WITKOWSKI: ceniony pisarz odsłania swój intymny świat i… zmienia image. NIEPOKONANA, czyli niezwykła historia Céline Dion.