koronawirus
Fot. Adobe Stock
O TYM SIĘ MÓWI

Koronawirus może wywołać groźną epidemię odry. Naukowcy datują ją na przyszły rok

Z kolei w Rosji wykryto nową mutację SARS-CoV-2. Czy jest niebezpieczna?

Rafał Kowalski 18 listopada 2020 14:59
koronawirus
Fot. Adobe Stock

Naukowcy z całego świata są zgodni – pandemia koronawirusa to nie ostatnia, jaka czeka nas w najbliższych latach. Niestety taki rozwój zdarzeń to nie tylko efekt tego, że wokół nas istnieje wiele wirusów, których częścią człowiek może się zarazić. To również następstwo niedopatrzeń i zaniedbań, które dzieję się, podczas gdy wszyscy skupiamy się na SARS-CoV-2…

Niektóre rejony świata czeka kolejna epidemia odry? Szczegóły

Jeszcze nie o pandemii, ale o spodziewanej epidemii odry, mówią naukowcy na łamach czasopisma The Lancet. „W roku 2021 może dojść do groźnych epidemii odry, będących konsekwencją pandemii COVID-19”, napisał profesor Kim Mulholland Murdoch Children's Research Institute, ekspert WHO do spraw szczepionek przeciwko różyczce i odrze. Naukowiec wskazał, że taki scenariusz to efekt wpływu SARS-CoV-2 na mniejsze kontrolowanie przez nas innych chorób.

Przez pandemię w wielu krajach wstrzymano choćby szczepienia na odrę. A to w biedniejszych rejonach świata może mieć fatalne skutki. „W nadchodzących miesiącach prawdopodobnie wzrośnie liczba nieszczepionych dzieci, które są podatne na odrę. Wiele z nich żyje w biednych, odległych społecznościach, w których systemy opieki zdrowotnej są mniej elastyczne, a niedożywienie i niedobór witaminy A już się zwiększają”, zaznaczył w publikacji profesor Mulholland, wskazując, że brak tej witaminy przy odrze często doprowadza do utraty wzroku. Problemem jest też brak pożywienia. „ Dzieci umierające na odrę są często niedożywione, ale ostra odra sprzyja niedożywieniu dzieci, które przeżyły” dodał.

Smutna sytuacja dotyczy 26 państw, w których wstrzymano kampanie podawania szczepionek przeciwko odrze. Oznacza to, że antidotum zostało w tym roku pozbawionych około 94 miliony dzieci. Już w ostatnich miesiącach zauważono nawrót odry, na którą zachorowało niemal 10 milionów osób. Takich liczb nie widziano od lat. „Problem niewystarczających szczepień, które doprowadziły do wybuchu epidemii odry w roku 2019, nadal nie został odpowiednio rozwiązany, a sytuacja jest obecnie zaostrzona przez przerwy w świadczeniu usług podczas pandemii COVID-19. Nieszczepione dzieci wysokiego ryzyka gromadzą się w społecznościach, do których nie dotarły szczepienia”, twierdzą autorzy wspomnianego raportu i dodają, że w 2021 roku skomplikowanych przypadków zachorowań i zgonów przez odrę będzie niestety jeszcze więcej. Szczególnie, że tą chorobą zakaźną jest zarazić się kilka razy łatwiej, niż COVID-19.

Mutacja SARS-CoV-2 w Rosji

Inną nową informacją, którą żyje świat jest fakt, że na północy Rosji wykryto nowy szczep koronawirusa. „Widzimy pewne zmiany w białkach, a te zmiany wykryte na Syberii pozwalają nam przypuszczać, że ten region tworzy własną wersję koronawirusa, z pewnymi mutacjami”, mówiła  Anna Popowa w Moscow Times. Jednocześnie szefowa agencji rządowej przyznała, że żadne dotychczasowe badanie nie potwierdziło, że ta odmiana SARS-CoV-2 jest dla pacjentów cięższa do przejścia. Sytuacja będzie jednak jeszcze monitorowana. 

koronawirus
Fot. Adobe Stock

Wideo

Paweł Królikowski zostawił najpiękniejszy możliwy testament. Żona opowiedziała o szczegółach

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA I LEFTERIS KAVOUKIS o balansie, jaki dała im pandemia, domu w Warszawie i… raju w Atenach. Co takiego wydarzyło się, że RAFAŁ KRÓLIKOWSKI powiedział sobie: „Hola, hola, panie Królikowski, czasami trzeba przystopować…”? AIDA KOSOJAN-PRZYBYSZ z córkami ALICJĄ i MARGO – Jak być matką, kiedy widzi się przyszłość? W cyklu Kobiece historie: Fonda, Birkin, Joplin, Mitchell – buntowniczki i hippiski, które zmieniły świat. Miasto miłości: Nowy Jork nie pozwoli zasnąć zakochanym.