Koronawirus, wirus
Fot. Getty Images
O TYM SIĘ MÓWI

„Leku na koronawirusa nie ma, ale lekarze nie są bezbronni”. Jak eksperci walczą z epidemią?

Profesor Krzysztof Simon o leczeniu choroby Covid-19

Ksenia Krasko 21 października 2020 15:52
Koronawirus, wirus
Fot. Getty Images

Według informacji Ministerstwa Zdrowia, w Polsce odnotowano już ponad dwieście tysięcy przypadków zakażenia koronawirusem, ponad 3800 osób zmarło, blisko sto tysięcy osób wyzdrowiało. Statystyki rosną, a naukowcy wciąż pracują nad wynalezieniem szczepionki lub leku, który zdołałby powstrzymać skutki choroby Covid-19. Profesor Krzysztof Simon odpowiedział na jedno z najczęściej zadawanych pytań – jak się leczy zakażenie?

Profesor Krzysztof Simon o leczeniu koronawirusa

Profesor Krzysztof Simon jest ordynatorem oddziału zakaźnego w szpitalu przy ulicy Koszarowej we Wrocławiu i to jego zespół ratuje pacjentów, którzy najciężej przechodzą zakażenie wirusem SARS-CoV-2. W rozmowie z Gazetą Wrocławską podkreślił, że „nie ma szansy na szybki przełom w leczeniu koronawirusa, na żaden lek, który sprawi że przestaniemy się go bać”.

„Wielu osobom uratowaliśmy życie. Ale skuteczność terapii jest ograniczona”, przyznał. Uspokoił jednak, że „choć leku na koronawirusa nie ma, nie oznacza to że lekarze są bezbronni”. Jak udało się ustalić, niektóre środki osłabiają skutki i objawy zakażenia, a wśród nich są leki na HIV i na reumatoidalne zapalenie stawów.

Wciąż trwają badania kliniczne, które pozwolą ocenić, czy w walce z koronawirusem pomóc może osocze ozdrowieńców. „Mamy różne granty badawcze. To ciekawe projekty. Może wreszcie uda się trafić na lek albo kombinację leków, które okażą się skuteczne”, wytłumaczył Gazecie Wrocławskiej prof. Simon.

Jak przypominają specjaliści, przed zakażeniem może ustrzec stosowanie się do zaleceń ekspertów i WHO. Należy więc pamiętać o takich środkach bezpieczeństwa, jak utrzymywanie dystansu społecznego, noszenie maseczek ochronnych i przestrzeganie higieny, czyli częste mycie rąk oraz czyszczenie wszystkich przedmiotów, których używamy codziennie, jak telefony komórkowe czy pieniądze. 

Źródło: Gazeta Wrocławska

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.