rok-szkolny-2020-wrzesien-koronawirus-dzieci-do-szkoly-powrot-4
Fot. AdobeStock.com
O TYM JEST GŁOŚNO

Konferencja dotycząca nowych obostrzeń. Wiadomo, kiedy dzieci wrócą do szkół!

Poznajcie szczegóły

Gabriela Czernecka 11 stycznia 2021 17:24
rok-szkolny-2020-wrzesien-koronawirus-dzieci-do-szkoly-powrot-4
Fot. AdobeStock.com

Kiedy dzieci wrócą do szkoły? Kiedy otwarcie galerii? Kiedy zniesienie obostrzeń? Zapadły decyzje dotyczące nowych zasad walki z epidemią. Konferencja pasowa rządu odpowiedziała na najważniejsze pytania dotyczące obostrzeń po 17 stycznia. 

Konferencja prasowa: nowe obostrzenia

„Około wtorku, środy upłyną dwa tygodnie od okresu świąteczno-noworocznego, gdy Polacy ze sobą przebywali. Jeżeli to się przełoży na wzrost zakażeń koronawirusem, to do szkół nie wrócimy”, zapowiedział możliwy powrót dzieci z klas I-III do szkół minister edukacji i nauki, Przemysław Czarnek chwilę wcześniej. Przypomnijmy, że nowe obostrzenia obowiązują od 28 grudnia. Wówczas informowano, że potrwają co najmniej do 17 stycznia. Ograniczenia dotyczyły m.in. funkcjonowania galerii handlowych, hoteli, dyskotek i klubów nocnych czy basenów. 

Konferencja prasowa w Kancelarii Premiera dotycząca zasad bezpieczeństwa w związku z pandemią COVID-19 rozpoczęła się 11 stycznia o godzinie 17.00. Ogłoszone w poniedziałek decyzje rządu dotyczyły m.in. powrotu uczniów do szkół po feriach. Początkowo informowano, że weźmie w niej udział premier Mateusz Morawiecki, ostatecznie konferencję poprowadzili minister zdrowia Adam Niedzielski oraz minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.  „Mamy za sobą bardzo trudną decyzję, która jest podejmowana w warunkach ogromnej niepewności dot. dalszego rozwoju pandemii w Polsce. Mamy do czynienia z sytuacją, kiedy wszędzie w Europie widzimy narastającą trzecią falę”, powiedział minister Niedzielski. 

„Mamy sytuację niejednoznaczną, bo mamy na zewnątrz impulsy wskazujące na rozwój III fali koronawirusa, z drugiej strony mamy stabilną sytuację w kraju. Musimy też pamiętać o zabezpieczeniu systemu opieki zdrowotnej, żebyśmy mogli skutecznie realizować akcję szczepień”, dodał minister Niedzielski. 

Ostatecznie podjęto jednak decyzję, że dzieci w klasach I-III powrócą do szkół, by uczyć się stacjonarnie: „Od 18 stycznia zdecydowaliśmy się o utrzymaniu wszystkich dodatkowych obostrzeń oprócz uruchomienia nauczania”, powiedział minister zdrowia. „Nauczanie zdalne w tej grupie jest najmniej efektywne(…)”, dodał.

„Wypracowaliśmy wytyczne dla klas 1-3 szkół podstawowych. To są oczywiście zalecenia do zrealizowania wszędzie tam gdzie jest to możliwe”, wyznał minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Ujawniono także, że od poniedziałku ruszyło testowanie nauczycieli na obecność koronawirusa. Zapowiedziano, że pozostałe obostrzenia pozostają bez zmian jeszcze przynajmniej przez kolejne dwa tygodnie, czyli do 31 stycznia. Przypomnijmy obostrzenia wymienione przez Ministerstwo Zdrowia:

  • Zgromadzenia publiczne: do pięciu osób, obowiązek zagrywania ust i nosa, dystans 1,5 m; odległość między zgromadzeniami minimum  100 metrów
  • Imprezy i spotkania organizowane w domach: do pięciu osób
  • Restauracje na wynos i w dowozie
  • Sklepy i galerie: w galeriach tylko wybrane sklepy; 1os/15m2
  • Hotele: dla medyków oraz hotele pracownicze
  • Stoki: zamknięte
  • Infrastruktura sportowa: tylko sport profesjonalny
  • kwarantanna graniczna: 10 dni po powrocie do Polski transportem zbiorowym

Według rządowych planów, jak podaje Onet, jako ostatnie odmrożone zostaną branże: gastronomiczna i hotelarska. Według najbardziej pesymistycznego scenariusza obostrzenia dotyczące tych dwóch branży mogą zostać zniesione dopiero na przełomie marca i kwietnia. 

Koronawirus, szczepionka, Covid-19
Fot. stock.adobe

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KLAUDIA EL DURSI: „Nie myślałam o show-biznesie. Ani o pozowaniu do »Playboya«”, mówi uczestniczka „Top Model” i prowadząca program „Hotel Paradise”. Rektor warszawskiej Akademii Teatralnej WOJCIECH MALAJKAT o przemocy i mobbingu w szkołach artystycznych i o tym, dlaczego nie został… nauczycielem w mazurskim miasteczku. KSIAŻĘ WILLIAM I KSIĄŻĘ HARRY: Koniec braterskiej miłości? Historia MIŁKI RAULIN brzmi jak bajka o odważnej dziewczynie, która dzięki marzeniom zdobyła Koronę Ziemi. W cyklu Extra – na fieście w Andaluzji.