Donald Trump
Fot. East News
O TYM JEST GŁOŚNO

Donald Trump kazał przetrzymywać dzieci oddzielone od rodziców w klatkach?

Ta okładka magazynu „Time” przejdzie do historii!

Weronika Kostyra 22 czerwca 2018 16:56
Donald Trump
Fot. East News

Oczy całego świata są zwrócone na Stany Zjednoczone i ich prezydenta. O kontrowersyjnej polityce imigracyjnej, którą Donald Trump nazwał „zero tolerancji”, mówią wszystkie media. „Nie na mojej warcie”, mówił o napływie nielegalnych imigrantów. Według decyzji prezydenta dzieci osób nielegalnie przekraczających granicę USA są im odbierane i trafiają do specjalnych ośrodków. Ich rozdzierające serca zdjęcia obiegły cały świat.

Politykę Donalda Trumpa krytykuje cały świat

W ten sposób w ciągu kilku tygodni od rodzin oddzielono ponad dwa tysiące zdezorientowanych dzieci. Ich rodzice zostają aresztowani i stawiane są im zarzuty kryminalne. Zgodnie z prawem osoby niepełnoletnie nie mogą jednak przebywać w więzieniach federalnych, dlatego płaczące dzieci przetrzymywane są w drucianych pomieszczeniach, które media nazwały klatkami.

Wcześniej imigrantów nie aresztowano, ale jedynie wprowadzano do specjalnego rejestru. Dla Trumpa metoda ta nie była wystarczająco skuteczna. Prezydenta USA skrytykowała opinia publiczna, a także papież Franciszek i Amnesty International, ale nawet jego żona (która sama jest imigrantką) przyznała, że „nienawidzi patrzeć na to, że rozdzielane są rodziny”.

Pod wpływem nacisku opinii publicznej prezydent wycofał się z decyzji i nakazał połączyć rozdzielone rodziny. Atmosfera skandalu i głośna debata publiczna trwają jednak nadal. Donald Trump zapowiada też, że nie zamierza złagodzić swojej polityki. Chce jedynie wprowadzić inne narzędzia do jej wykonywania.

Magazyn Time poświęcił tej głośnej sprawie swoją najnowszą okładkę, którą żyją nie tylko Amerykanie. Numer nie ukazał się jeszcze na rynku, ale już stał się sławny. Autorem zdjęcia, które na niej wykorzystane jest zdobywca nagrody Pulitzera John Moore, który od lat fotografuje nielegalnych imigrantów. „To zdjęcie było bardzo trudne dla mnie. Jak tylko akcja służb się zakończyła, matka z córką zostały wrzucone do furgonetki. Musiałem się zatrzymać na chwilę i wziąć głęboki oddech. Jedyne, co chciałem zrobić to podnieść to dziecko. Jednak wiedziałem, że nie mogę sobie na to pozwolić”, powiedział fotograf w rozmowie z Time’em. 

Donald Trump, okładka magazynu Time
Fot. Facebook @time

 

Public response to the photographs of this scared little girl from Honduras has been overwhelming for me to see. I thought I would share the images that led to the key moment that touched many of you, as it did me. A Honduran asylum seeker, age 2, cries as she and her mother are taken into custody by federal agents near the US-Mexico border. The mother said they had been traveling for a month to reach the United States. They had just crossed the Rio Grande from Mexico and were then transported to a US Customs and Border Protection processing center. The Trump administration’s “zero tolerance” policy for undocumented immigrants calls for the frequent separation of parents and children while their cases for political asylum are adjudicated, a process that can take months - or years. This is a series of photographs I took while on a ride-along with the Border Patrol in Texas’ Río Grande Valley last week. #gettyimages #undocumented #gettyimagesnews

Post udostępniony przez John Moore (@jbmoorephoto)

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Czy łatwo było jej znów zaufać mężczyźnie i co z tym ślubem? „Raz bardziej chce Michał, raz ja", mówi Ewa Kasprzyk

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA KASPRZYK i MICHAŁ KOZERSKI: „potraktujmy ten wywiad jak mecz piłkarski”, proponuje aktorka. Kto w nim zwycięży? ŁUKASZ SIMLAT: dlaczego nie ma aktorskich marzeń i dlaczego... nie wyłącza telefonu. MAJA BOHOSIEWICZ założyła rodzinę, zbudowała własny biznes i została influencerką. Czy nie żałuje swoich wyborów? MICHAŁ WITKOWSKI: ceniony pisarz odsłania swój intymny świat i… zmienia image. NIEPOKONANA, czyli niezwykła historia Céline Dion.