Tajska drużyna sportowa w jaskini
Fot. East News
Z OSTATNIEJ CHWILI

Koniec akcji ratunkowej w Tajlandii! Wszystkie osoby uwięzione w jaskini zostały uratowane

Co dalej z chłopcami?

Rafał Kowalski 10 lipca 2018 14:02
Tajska drużyna sportowa w jaskini
Fot. East News

Dobre wiadomości z północy Tajlandii! Po trzech dniach intensywnej i trudnej akcji ratunkowej, udało się ocalić wszystkie osoby, które ostatnie 18 dni spędziły w jaskini Tham Luang. Dwunastu młodych piłkarzy i ich trener Ekkapol Chantawong czują się dobrze. Cała grupa jest pod opieką lekarzy.

Stan zdrowia chłopców ocalonych z jaskini w Tajlandii

Przełomowy dla akcji ratunkowej okazał się wczorajszy dzień, w którym deszcz zmniejszył swoją intensywność. Dzięki temu nurkowie ocalili życie nie jak planowano wcześniej trzem, a aż czterem osobom. Względnie dobra pogoda utrzymywała się dalej, w związku z czym podjęto decyzję, że już dziś ratownicy spróbują wydostać spod ziemi całą resztę uwięzionych. Plan powiódł się w stu procentach. Ostatnia osoba, czyli trener drużyny, wyszedł na powierzchnię przed godziną 14 czasu polskiego. 

Przedstawiciele ekipy ratunkowej podkreślają, że większość nastolatków oraz ich trener nie mają żadnych większych dolegliwości zdrowotnych. Jedynie u dwóch chłopców wykryto podejrzenie zapalenia płuc. Cała grupa pozostanie teraz pod obserwacją lekarzy przez około tydzień. W ciągu tego czasu zostaną wykonane wszystkie potrzebne badania, tak by wykluczyć występowanie infekcji w organizmach ocalonych. Jeśli młodzi mężczyźni będą całkowicie zdrowi, będą mogli zobaczyć się z rodzinami, które wciąż czekają na ten moment pod szpitalem.

Co dalej z ocalonymi?

Specjaliści podkreślają, że na ten moment bardzo ważne jest przywrócenie organizmom chłopców stanu sprzed wejścia do jaskini. - Po tak wyjątkowej sytuacji należy przeprowadzić pełną diagnostykę. Zacząć można od sprawdzenia zaburzeń elektrolitowych i tego, jaka woda była spożywana, powiedział Wirtualnej Polsce profesor Adrian Chabowski z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Lekarz dodał też, że pracownicy szpitala z Tajlandii będą na pewno sprawdzać kilka innych kwestii m.in. te dotyczące stresu, zaniku mięśni, zaburzeń snu i czuwania oraz problemów ze wzrokiem. 

Miejmy nadzieję, że to już koniec tej dramatycznej historii i wszyscy mężczyźni wrócą niedługo do swoich domów.  

Tajskie dzieci uwięzione w jaskini
Fot. East News
Akcja ratunkowa w jaskini w Tajlandii

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Jedno zdjęcie Roxie Węgiel wywołało lawinę komentarzy. Odpowiedziała: „Ludzie muszą się przyzwyczaić, że jest inaczej”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATALIA KUKULSKA I MAŁGORZATA SOCHA: przyjaciółki w rozmowie pełnej czułości, kobiecej energii i śmiechu. O TYM SIĘ MÓWI: była najbardziej znienawidzoną kobietą na świecie, dzisiaj jest kochana i podziwiana. Czy KRÓLOWA CAMILLA aż tak się zmieniła, czy Brytyjczycy zmienili front? ELIZA RYCEMBEL: jedna z najzdolniejszych aktorek młodego pokolenia nie pogardziłaby epizodami, ale… reżyserzy widzą ją w głównych rolach. MARIA ROTKIEL: uznana psycholog apeluje: „Dziewczyny, musimy być dla siebie ważne!”.