Tajska drużyna sportowa w jaskini
Fot. East News
Z OSTATNIEJ CHWILI

Koniec akcji ratunkowej w Tajlandii! Wszystkie osoby uwięzione w jaskini zostały uratowane

Co dalej z chłopcami?

Rafał Kowalski 10 lipca 2018 14:02
Tajska drużyna sportowa w jaskini
Fot. East News

Dobre wiadomości z północy Tajlandii! Po trzech dniach intensywnej i trudnej akcji ratunkowej, udało się ocalić wszystkie osoby, które ostatnie 18 dni spędziły w jaskini Tham Luang. Dwunastu młodych piłkarzy i ich trener Ekkapol Chantawong czują się dobrze. Cała grupa jest pod opieką lekarzy.

Stan zdrowia chłopców ocalonych z jaskini w Tajlandii

Przełomowy dla akcji ratunkowej okazał się wczorajszy dzień, w którym deszcz zmniejszył swoją intensywność. Dzięki temu nurkowie ocalili życie nie jak planowano wcześniej trzem, a aż czterem osobom. Względnie dobra pogoda utrzymywała się dalej, w związku z czym podjęto decyzję, że już dziś ratownicy spróbują wydostać spod ziemi całą resztę uwięzionych. Plan powiódł się w stu procentach. Ostatnia osoba, czyli trener drużyny, wyszedł na powierzchnię przed godziną 14 czasu polskiego. 

Przedstawiciele ekipy ratunkowej podkreślają, że większość nastolatków oraz ich trener nie mają żadnych większych dolegliwości zdrowotnych. Jedynie u dwóch chłopców wykryto podejrzenie zapalenia płuc. Cała grupa pozostanie teraz pod obserwacją lekarzy przez około tydzień. W ciągu tego czasu zostaną wykonane wszystkie potrzebne badania, tak by wykluczyć występowanie infekcji w organizmach ocalonych. Jeśli młodzi mężczyźni będą całkowicie zdrowi, będą mogli zobaczyć się z rodzinami, które wciąż czekają na ten moment pod szpitalem.

Co dalej z ocalonymi?

Specjaliści podkreślają, że na ten moment bardzo ważne jest przywrócenie organizmom chłopców stanu sprzed wejścia do jaskini. - Po tak wyjątkowej sytuacji należy przeprowadzić pełną diagnostykę. Zacząć można od sprawdzenia zaburzeń elektrolitowych i tego, jaka woda była spożywana, powiedział Wirtualnej Polsce profesor Adrian Chabowski z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Lekarz dodał też, że pracownicy szpitala z Tajlandii będą na pewno sprawdzać kilka innych kwestii m.in. te dotyczące stresu, zaniku mięśni, zaburzeń snu i czuwania oraz problemów ze wzrokiem. 

Miejmy nadzieję, że to już koniec tej dramatycznej historii i wszyscy mężczyźni wrócą niedługo do swoich domów.  

Tajskie dzieci uwięzione w jaskini
Fot. East News
Akcja ratunkowa w jaskini w Tajlandii

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER Uśmiechał się, żartował, prowadził program, pomagał potrzebującym. Tak było na zewnątrz. Co naprawdę się z nim wtedy działo? Popularna blogerka i podróżniczka ANNA SKURA zaczęła nowe życie na Bali. ANNA LEWANDOWSKA, CÉLIA KRYCHOWIAK, MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA... Kto tak naprawdę stoi za sukcesem żon sławnych piłkarzy? RYSZARD HOROWITZ I ROMAN POLAŃSKI. Chłopaki z Krakowa, ocaleni z Zagłady, w poruszającej podróży do przeszłości. Uwaga! Talent: KASIA I JACEK SIENKIEWICZ z zespołu KWIAT JABŁONI. W cyklu PODRÓŻE Meksyk i jego tajemnice.