morawiecki-hodowla-zwierzat-futerkowych-2
Fot. Jakub Kaminski/East News
Z OSTATNIEJ CHWILI

Konferencja premiera: „Wprowadzamy godziny dla seniorów”. To tylko początek zmian...

Druga fala koronawirusa wymusiła kolejne decyzje rządu

Rafał Kowalski 10 października 2020 13:39
morawiecki-hodowla-zwierzat-futerkowych-2
Fot. Jakub Kaminski/East News

Dwa dni temu premier w towarzystwie ministra zdrowia ogłosili, że od dziś cała Polska zostanie objęta zasadami tak zwanych żółtych stref – terenów, na których przez dużą liczbę nowych zakażeń obowiązują specjalne zasady, m.in. nakaz zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej. Sobotnie dane podane przez resort zdrowia niestety nie napawają optymizmem – mamy kolejnych 5300 przypadków COVID-19. To nowy smutny rekord. W związku z narastającym niepokojem dotyczącym rozwijającej się pandemii zwołano kolejną konferencję.

Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski o zmianach dla seniorów

Konferencja zaplanowana na godzinę 13:00 rozpoczęła się z 20-minutowym opóźnieniem informacją o trzech celach, które rząd postawił przed sobą na najbliższe tygodnie. To ograniczenie liczby zgonów, zapewnienie bezpieczeństwa seniorów oraz dalszy rozwój gospodarki. Premier przypomniał też, że strefę żółtą obowiązuje obowiązek noszenia maseczek – lecz nie w lasach i parkach.

Chwilę później Mateusz Morawiecki zaapelował do seniorów, by na siebie uważali. „Udział zgonów pacjentów zakażonych COVID-19 w poszczególnych grupach wiekowych mówi jednoznacznie, że osoby powyżej 65. Roku życia są najbardziej narażone na utratę zdrowia i życia”, argumentował i poinformował o podjętych działaniach:

  • wprowadzenie godzin dla seniorów (osoby powyżej 60. roku życia) od 10:00 do 12:00 w sklepach, drogeriach i aptekach - rozporządzenie obowiązywać będzie od czwartku 15 października
  • przekazanie 38 milionów dla domów pomocy społecznej w całej Polsce - to około 800 ośrodków

Minister zdrowia i premier prosili też seniorów, by pozostali w domach - możliwie w jak największym wymiarze. Na koniec Adam Niedzielski dodał, że wydał polskim szpitalom 300 kolejnych respiratorów.Kolejne informacje, rozporządzenia i decyzje będą prezentowane w cyklu tygodniowym. 

Adobe Stock

Wideo

Paweł Królikowski zostawił najpiękniejszy możliwy testament. Żona opowiedziała o szczegółach

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA I LEFTERIS KAVOUKIS o balansie, jaki dała im pandemia, domu w Warszawie i… raju w Atenach. Co takiego wydarzyło się, że RAFAŁ KRÓLIKOWSKI powiedział sobie: „Hola, hola, panie Królikowski, czasami trzeba przystopować…”? AIDA KOSOJAN-PRZYBYSZ z córkami ALICJĄ i MARGO – Jak być matką, kiedy widzi się przyszłość? W cyklu Kobiece historie: Fonda, Birkin, Joplin, Mitchell – buntowniczki i hippiski, które zmieniły świat. Miasto miłości: Nowy Jork nie pozwoli zasnąć zakochanym.