Mateusz Morawiecki
Fot. Piotr Molecki/East News
O TYM SIĘ MÓWI

Konferencja ministra: luzowanie obostrzeń. Galerie handlowe zostają otwarte!

Sprawdź nową listę

Konrad Szczęsny 28 stycznia 2021 12:51
Mateusz Morawiecki
Fot. Piotr Molecki/East News

Od 12.30 trwała konferencja ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Zgodnie z wcześniejszymi informacjami, spodziewane było luzowanie obostrzeń od poniedziałku 1 lutego, między innymi otwarcie sklepów w galeriach handlowych. Czy uczniowie starszych klas wrócą do szkół? Co z hotelami? Sprawdź listę nowych obostrzeń.

Konferencja premiera: otwarcie galerii handlowych, muzeów i galerii sztuki

Adam Niedzielski podkreślił, że sytuacja epidemiczna w Polsce trochę się poprawiła w ostatnich tygodniach, co jest według niego zasługą dyscypliny społecznej. Także sytuacja w szpitalach jest znacznie lepsza: liczba zajętych łóżek covidowych spadła poniżej 14 tysięcy. Z kolei odsetek zajętych respiratorów wynosi mniej niż 50%. 

Mimo tego, że sytuacja w Polsce jest ustabilizowana, minister zdrowia zaznaczył, że trzeba wziąć pod uwagę sytuację epidemiczną na świecie oraz nowe mutacje koronawirusa w Europie. Uwzględniono je przy podejmowaniu decyzji, dotyczących luzowania obostrzeń. Chodzi m.in. o Wielką Brytanię, Hiszpanię, Francję, Włochy czy Niemcy. Adam Niedzielski przytoczył dane: liczbę nowych dziennych przypadków w tych państwach oraz obowiązujące w tych krajach obostrzenia, które zostały przedłużone do lutego bądź marca. „Trudno przypuszczać, że Polska będzie zieloną wyspą na tle innych krajów Europy”, podkreślił.

Dodał, że nad Wisłą potwierdzono dwa przypadki mutacji brytyjskiej koronawirusa. Druga z zakażonych osób nie podróżowała na wyspy i zdiagnozowano ją dzięki badaniu przesiewowemu nauczycieli. 

Co z luzowaniem obostrzeń? Etap odpowiedzialności będzie obowiązywał do 14. lutego, czyli przez dwa tygodnie. Zostają w nim utrzymane dotychczasowe obostrzenia, jednak poluzowano trzy z nich.

- zgromadzenia publiczne, imprezy i spotkania organizowane w domach do 5 osób,

- hotele pozostają zamknięte dla podróży służbowych,

- stoki narciarskie również pozostają zamknięte,

- możliwość funkcjonowania restauracji: tylko jedzenie na wynos, 

- zajęcia sportowe: tylko dla osób zawodowo sportem się zajmujących,

- kwarantanna po podróży: 10-dniowa po powrocie transportem zbiorowym,

- nauczanie stacjonarne tylko w klasach 1-3 w szkołach podstawowych, reszta poziomów nauczania: nauczanie zdalne. Dopiero po 14. lutego można spodziewać się zmian w tej materii,

- otwarte zostają sklepy w galeriach handlowych od 1. lutego (przy zachowaniu reżimu sanitarnego),

- otwarte zostają instytucje kultury, takie jak muzea i galerie sztuki (przy zachowaniu reżimu sanitarnego),

- godziny dla seniorów zostają zniesione na prośbę przedsiębiorców,

Adam Niedzielski: zwiększone zamówienia na szczepionki u Pfizera i Moderny 

Poruszona została również kwestia szczepień. Adam Niedzielski potwierdził, że rząd Polski domówił 25 milionów dawek szczepionki od firmy Pfizer oraz 5 milionów od Moderny. Według jego słów głosy, że rząd nie podejmuje takich działań są jedynie elementem walki politycznej. 

Czy dzieci wrócą do szkoły?

Decyzje w tej sprawie będą opierane na wynikach badań. Obserwowane są również konsekwencje powrotu najmłodszych klas do szkół. Nie wykluczył, że powrót dzieci ze starszych klas do szkół nastąpi jeszcze w tym roku.  

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KLAUDIA EL DURSI: „Nie myślałam o show-biznesie. Ani o pozowaniu do »Playboya«”, mówi uczestniczka „Top Model” i prowadząca program „Hotel Paradise”. Rektor warszawskiej Akademii Teatralnej WOJCIECH MALAJKAT o przemocy i mobbingu w szkołach artystycznych i o tym, dlaczego nie został… nauczycielem w mazurskim miasteczku. KSIAŻĘ WILLIAM I KSIĄŻĘ HARRY: Koniec braterskiej miłości? Historia MIŁKI RAULIN brzmi jak bajka o odważnej dziewczynie, która dzięki marzeniom zdobyła Koronę Ziemi. W cyklu Extra – na fieście w Andaluzji.