Koronawirus, Adam Niedzielski, konferencja 24.02.2021
Fot. Zbyszek Kaczmarek/REPORTER / STOCK.ADOBE
O TYM SIĘ MÓWI

Rząd wprowadza nowe obostrzenia od poniedziałku! Dotyczą dwóch kolejnych województw

Co się zmieni od 15. marca?

Konrad Szczęsny 11 marca 2021 14:09
Koronawirus, Adam Niedzielski, konferencja 24.02.2021
Fot. Zbyszek Kaczmarek/REPORTER / STOCK.ADOBE

W czwartek 11. marca zwołano kolejną konferencję ministra zdrowia Adama Niedzielskiego i rzecznika rządu Piotr Mullera. Dotyczyła trzeciej fali koronawirusa i nowych obostrzeń. Które województwa zostały zamknięte? Od kiedy zaczną obowiązywać nowe wytyczne? Sprawdź!

Nowe obostrzenia: zamknięcie województwa mazowieckiego i lubuskiego

W czwartek potwierdzono ponad 21 tysięcy nowych przypadków zakażeń koronawirusem. Jak potwierdził minister zdrowia, jest to nie tylko dowód na przyspieszenie trzeciej fali pandemii, ale i trend trwały. Wiąże się z tym przyrost pacjentów, korzystających z łóżek covidowych oraz respiratorów. Notowane wzrosty utrzymują się na poziomie 1/3 tydzień do tygodnia.

W związku z sytuacją w Polsce 11. marca odbyła się konferencja Adama Niedzielskiego oraz rzecznika rządu Piotra Mullera. Minister zdrowia zaznaczył, że przekroczenie parametru „40” nastąpiło w województwach mazowieckim oraz lubuskim. 

Biorąc pod uwagę rozwój sytuacji epidemicznej w Polsce i analizując ją zdecydowano się wprowadzić obostrzenia właśnie w tych dwóch województwa. Zamknięte zostaną hotele, kina, teatry, galerie sztuki, centra handlowe oraz te obiekty, które były odpuszczone jako możliwe do odbywania aktywności fizycznej.

Nauczanie w klasach 1-3 będzie odbywać się w trybie hybrydowym. Regulacje te zostaną wprowadzone w poniedziałek 15. marca i będą obowiązywały do 28 marca

W związku z wprowadzeniem obostrzeń do województwa mazowieckiego i lubuskiego trafi łącznie 25 milionów maseczek, które będą dystrybuowane wśród mieszkańców.

Sytuacja epidemiczna w Polsce: przeładowanie szpitali, duże obłożenie łóżek covidowych i respiratorowych

Jak podkreślił minister zdrowia, w związku ze złą sytuacją epidemiczną w Polsce musiał podjąć kilka trudnych decyzji. Chodziło m.in. o zawieszenie dyrektora szpitala w Radomiu oraz  rekomendacja o ograniczeniu lub wstrzymaniu zabiegów w szpitalach.

Prognozuje się, że w najbliższych tygodniach nastąpią kolejne wzrosty zakażeń koronawirusem. Adam Niedzielski nawoływał, by nie czekając na nowe obostrzenia, zostać w domu, wietrzyć pomieszczenia, i dezynfekować. Nie wyklucza się również wprowadzenia w najbliższych tygodniach obostrzeń w skali kraju. To będzie jednak w głównej mierze zależeć od przyrostu nowych zakażeń.

Rzecznik rządu Piotr Muller poinformował również, że premier Mateusz Morawiecki ma w najbliższym czasie przedstawić rozwiązania, dotyczące pomocy dla przedsiębiorców, w tym handlowców.  

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…