Zuzana Czaputova, nowa prezydent Słowacji
Fot. VLADIMIR SIMICEK/AFP/East News
O NIEJ JEST GŁOŚNO

Rozwódka, zwolenniczka małżeństw homoseksualnych… Zuzana Caputowa nową prezydent Słowacji!

Kim jest i jak wyglądała jej droga na szczyt?

Konrad Szczęsny 1 kwietnia 2019 16:04
Zuzana Czaputova, nowa prezydent Słowacji
Fot. VLADIMIR SIMICEK/AFP/East News

Nie tylko jest pierwszą kobietą na stanowisku prezydenta w historii słowackiej demokracji, lecz także najmłodszą osobą, która została na ten urząd wybrana. Zuzana Caputowa wygrała drugą turę wyborów prezydenckich z wynikiem 58,2 proc poparcia osób, które tego dnia poszły do urn. Rozwódka, która pozostaje w nieformalnym związku, otwarcie popierająca związki partnerskie i adopcję dzieci przez pary homoseksualne to nowa nadzieja naszych południowych sąsiadów. Jak osiągnęła polityczny sukces?

Kim jest Zuzana Caputowa, nowa prezydent Słowacji?

Była faworytką już po pierwszej turze wyborów prezydenckich, w której uzyskała 40,6% głosów, podczas gdy jej największy rywal Maros Sefcowicz, przedstawiciel centro-lewicowej rządzącej partii SMER, uzyskał 18,7% głosów. To właśnie z nim zwyciężyła w drugiej turze wyborów.

Kim jest Zuzana Caputowa? W tym roku skończy 46 lat. Marzyła o studiach psychologicznych, jednak się na nie nie dostała. Dlatego wybrała prawo, które ukończyła na Uniwersytecie Komeńskim w Bratysławie w 1996 roku. Angażowała się w wiele inicjatyw społecznych, uzyskała uprawnienia adwokata i czynnie działała w zawodzie, m.in. w dziale prawnym urzędu miejskiego w rodzinnej miejscowości Pezinok na zachodzie Słowacji. Jest laureatką tzw. zielonego Nobla, czyli Nagrody Goldmanów (otrzymała ją w 2016 roku) za walkę o zakaz utworzenia nielegalnego wysypiska śmieci w tej miejscowości, która trwała 14 lat. 

„Nadepnęła wówczas na odcisk ważnym i bogatym ludziom na Słowacji. Na ulicznych demonstracjach udało się zebrać osiem tysięcy podpisów, z którymi miejscowi zwrócili się do Parlamentu Europejskiego. Trybunał Sprawiedliwości UE przyznał im rację. W roku 2013 słowacki sąd najwyższy również zdecydował, że powstanie wysypiska jest nielegalne”, czytamy w artykule Łukasza Grzesiczaka w serwisie Gazeta.pl.

„Miało mieć wysokość 4-piętrowego budynku”, wspominała niedawno w wywiadzie.

Przez wiele lat działała jako osoba bezpartyjna, angażując się w różne inicjatywy społeczne non profit. W trakcie studiów i po nich poświęcała się projektom m.in. mającym na celu walkę z przemocą i maltretowaniem dzieci oraz tym, rozwijającym lokalne społeczności.

Dopiero w 2017 roku dołączyła do pozaparlamentarnej liberalnej partii Progresywna Słowacja i została jej wiceprzewodniczącą. Gdy w maju 2018 roku ogłosiła start w wyborach prezydenckich, zapowiedziała, że w przypadku wygranej zrezygnuje z legitymacji członkowskiej ugrupowania. 

„Do 12 marca 2019 r. praktykowała prawo. Na swój wniosek została usunięta z listy adwokatów ze względu na działalność polityczną. Taki krok uważany jest za wyjątkowy – prawnicy zajmujący urzędy publiczne na Słowacji, zazwyczaj chcą na nich pozostać. Gdyby w przyszłości chciała wrócić do zawodu, musiałaby ponownie przejść wszelkie egzaminy”, podkreślają dziennikarze serwisu Wp.pl.

Nie jest jej również obca walka o równouprawnienie członków społeczności LGBTQ. Otwarcie popiera związki partnerskie oraz adopcję dzieci przez pary homoseksualne. Jest również zwolenniczką aborcji.

Zuzana Caputowa, nowa prezydent Słowacji - życie prywatne

Jest rozwódką, wychowuje dwie nastoletnie córki. Pozostaje w związku nieformalnym z artystą Peterem Konecznym.

Zuzana Caputowa z córkami i partnerem przy urnie do głosowania:

Zuzana Caputowa po zwycięstwie w wyborach prezydenckich na Słowacji:

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Aktorka żyje eko, chce zmieniać i chronić świat! „Nabrudziliśmy, musimy posprzątać, to nasz obowiązek. Albo zginiemy”, mówi MAJA OSTASZEWSKA. Antropolożka, wykładowczyni. Jak być matką, uczyła się od… szympansów - JANE GOODALL. TOMASZ MICHNIEWICZ: „W masowym wydaniu turystyka jest niszczycielską siłą, za co biorę częściową odpowiedzialność”, mówi. A także: słoni jest coraz mniej, coraz częściej rodzą się bez słoniowych ciosów. Czy można im skutecznie pomóc? W świecie zwierząt: Ferenstein-Kraśko, Sarapata, Zgrabczyńska, Olbrychscy, Tuszyńska, Urbańska, Jemioł, Dowbor… Zwierzęta są dla nich jak rodzina.