Adam Niedzielski, szczepionka, koronawirus
Fot. Grzegorz Banaszak/REPORTER / Stock.adobe
O TYM SIĘ MÓWI

Kara dla WUM za szczepienia poza kolejnością. Minister zdrowia poinformował o wynikach kontroli

Adam Niedzielski przekazał szczegóły podczas konferencji prasowej

Ksenia Krasko 11 stycznia 2021 19:14
Adam Niedzielski, szczepionka, koronawirus
Fot. Grzegorz Banaszak/REPORTER / Stock.adobe

Adam Niedzielski przekazał podczas konferencji prasowej w poniedziałek, że dysponuje wynikami kontroli przeprowadzonej po ujawnieniu informacji, że Uniwersyteckie Centrum Kliniczne WUM zaproponowało szczepienie przeciwko Covid-19 osobom, które nie należą do grupy 0. Początkowo media donosiły o 18 osobach, w tym przedstawicielach świata kultury i polityki, jednak okazało się, że było ich znacznie więcej. Minister zdrowia ujawnił także kwotę kary, jaka zostanie nałożona na WUM.

Kara dla WUM za szczepienia bez kolejki

Jak przekazał Adam Niedzielski podczas spotkania z dziennikarzami, „działania kontrolne Narodowego Funduszu Zdrowia, które dotyczyły Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego”, zakończyły się w miniony piątek. Polityk zaznaczył, że potwierdziły się wyniki wcześniejszej kontroli, które wskazały, że „osoby, w żaden sposób nie związane ze szpitalem, były zgłaszane na tej samej liście, na której byli zgłaszani pracownicy niemedyczni Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego”.

„Te osoby były zgłoszone 28 grudnia, czyli na dzień przed oficjalnym rozesłaniem przez NFZ wytycznych, które w okresie międzyświątecznym dopuszczały możliwość szczepienia osób spoza ściśle zdefiniowanego personelu medycznego i niemedycznego zatrudnionego w szpitalu”, dodał minister zdrowia. Ten zapis miał umożliwić zaszczepienie osób z rodziny personelu medycznego, albo pacjentów danej placówki.

„Na 450 przekazanych dawek, co łączyło się z zaszczepieniem 450 osób, 200 osób było niezatrudnionych, czyli były to osoby spoza personelu medycznego i niemedycznego”, poinformował Niedzielski. Minister nie wykluczył, że mogli to być członkowie rodzin, jednak wskazał, że pomimo to, „blisko połowa z tych osób nie była w żaden sposób w relacji zatrudnienia w szpitalu”.

Szczegóły tej sprawy wyszły na jaw, kiedy ujawniono pierwsze nazwiska osób zaszczepionych bez kolejki. Na wstępnej liście znalazły się takie osobistości świata kultury i polityki, jak Krystyna Janda, Andrzej Seweryn i ich córka Maria, a także między innymi Emilia Krakowska, Michał Bajor, Wiktor Zborowski i Leszek Miller.

Minister zdrowia podkreślił, że w momencie przeprowadzania szczepień, w szpitalu przebywało kilkadziesiąt osób z personelu medycznego, które nie otrzymały szczepionki pomimo zgłoszenia się. Jak poinformował dziennikarzy, na WUM zostanie nałożona kara około 350 tysięcy złotych. 

Źródło: TVN24

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KLAUDIA EL DURSI: „Nie myślałam o show-biznesie. Ani o pozowaniu do »Playboya«”, mówi uczestniczka „Top Model” i prowadząca program „Hotel Paradise”. Rektor warszawskiej Akademii Teatralnej WOJCIECH MALAJKAT o przemocy i mobbingu w szkołach artystycznych i o tym, dlaczego nie został… nauczycielem w mazurskim miasteczku. KSIAŻĘ WILLIAM I KSIĄŻĘ HARRY: Koniec braterskiej miłości? Historia MIŁKI RAULIN brzmi jak bajka o odważnej dziewczynie, która dzięki marzeniom zdobyła Koronę Ziemi. W cyklu Extra – na fieście w Andaluzji.