Koronawirus, Szczepionka
Fot. Adobe Stock
O TYM SIĘ MÓWI

Zastanawiasz się nad terminem szczepienia? Ten kalkulator obliczy przybliżoną datę

Wystarczy podać kilka informacji o sobie

Ksenia Krasko 8 stycznia 2021 08:49
Koronawirus, Szczepionka
Fot. Adobe Stock

Zgodnie z rozporządzeniem rządu i Ministerstwa Zdrowia, narodowy program szczepień przeciw Covid-19 ma ustalony harmonogram, obejmujący cztery odrębne etapy. Pomimo wytycznych, nie wszyscy są pewni, kiedy nadejdzie ich pora na szczepionkę, i właśnie dla tych osób powstał specjalny kalkulator, który pozwala obliczyć wstępną datę szczepienia.

Kalkulator szczepień Covid-19. Jak obliczyć swoją kolej na szczepienie?

Jak informuje portal Na Temat, Kalkulator Kolejki Szczepionkowej to inicjatywa lekarki Aleksandry Zając i doktorantki WUM Dominiki Miszewskiej. Obliczenia kalkulatora opierają się na danych GUS, MSWiA, oraz Narodowego Programu Szczepień, które są aktualizowane na bieżąco.

Każda osoba, która chce poznać przybliżoną datę szczepienia, musi podać kilka informacji, które pozwolą określić, do jakiej z czterech grup należy – jest to m.in. wiek, miejsce pracy, czy stan zdrowia. Obliczyć swój termin na szczepionkę przeciw Covid-19 można na tej stronie.

Narodowy program szczepień w Polsce. Kolejność etapów

Grupa 0 to osoby najbardziej narażone na zakażenie – pracownicy sektora ochrony zdrowia, pracownicy Domów Pomocy Społecznej, personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, a także rodzice wcześniaków, o czym poinformował niedawno minister zdrowia. Szczepienia grupy 0 już trwają.

Grupa I to osoby starsze (powyżej 60. roku życia), a także nauczyciele i służby mundurowe. Michał Dworczyk, szef KPRM, przekazał mediom, że początek tego etapu szczepień planowany jest na 25 stycznia.

Do grupy II należą osoby poniżej 60. roku życia, zmagające się z chorobami przewlekłymi, które zwiększają ryzyko ciężkiego przebiegu choroby Covid-19. Na tym etapie szczepionkę otrzymają także osoby, które „bezpośrednio zapewniają funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone są na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne”. Są to m.in. pracownicy poczty i transportu publicznego.

Na ostatnim etapie zaszczepią się wszystkie osoby powyżej 18. roku życia, które nie należą do żadnej z powyższych grup, w tym obcokrajowcy, posiadający prawo do stałego lub czasowego pobytu w kraju. 

Źródło: Na Temat, MedOnet

Szczepienia przeciwko COVID-19, plan
Fot. TWITTER KPRM

Szczepienia przeciwko COVID-19, plan
Fot. TWITTER KPRM

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KLAUDIA EL DURSI: „Nie myślałam o show-biznesie. Ani o pozowaniu do »Playboya«”, mówi uczestniczka „Top Model” i prowadząca program „Hotel Paradise”. Rektor warszawskiej Akademii Teatralnej WOJCIECH MALAJKAT o przemocy i mobbingu w szkołach artystycznych i o tym, dlaczego nie został… nauczycielem w mazurskim miasteczku. KSIAŻĘ WILLIAM I KSIĄŻĘ HARRY: Koniec braterskiej miłości? Historia MIŁKI RAULIN brzmi jak bajka o odważnej dziewczynie, która dzięki marzeniom zdobyła Koronę Ziemi. W cyklu Extra – na fieście w Andaluzji.