O NIEJ JEST GŁOŚNO

Jest niewidoma i… weźmie udział w nowej edycji Tańca z Gwiazdami!

Kim jest Joanna Mazur? Poznaj jej niezwykłą historię

Olga Figaszewska 6 stycznia 2019 19:00

Nie zabranie tańca i emocji. Coraz więcej wiadomo na temat listy uczestników kolejnej edycji Tańca z Gwiazdami. Obok Daniela Qczaja, Justyny Żyły i Jakuba Kucnera pojawi się Joanna Mazur, niewidoma biegaczka. Kim jest? Poznaj jej historię! 

Joanna Mazur w Tańcu z Gwiazdami

O tym, że biegaczka weźmie udział w kolejnej edycji hitowego programu telewizji Polsat poinformowała sama Nina Terentiew na Gali Mistrzów Sportu 2018. W ubiegłym roku Joanna Mazur otrzymała tytuł najlepszego sportowca niepełnosprawnego plebiscytu Przeglądu Sportowego. Tym razem sama ją wręczała. 

Jak poradzi sobie w Tańcu z Gwiazdami? Nina Terentiew nie ma wątpliwości, że Joanna Mazur świetnie odnajdzie się na parkiecie. „Joanna Mazur nie boi się żadnych wyzwań i wiosną tego roku będzie tańczyła  (nie)stety już bez przewodnika w "Tańcu z gwiazdami". Ja od tej chwili trzymam za nią kciuki”, powiedziała.

Joanna Mazur będzie kolejną niepełnosprawną osobą, która zdecydowała się na udział w show. Wcześniej wystąpili w nim Iwona Cichosz i Jan Mela.  

Kim jest Joanna Mazur?

Joanna Mazur ma 29 lat, jest niewidomą lekkoatletką, która zdobyła medale m.in. w mistrzostwach Europy i świata osób niepełnosprawnych. Wzrok zaczęła tracić w wieku 7 lat w skutek rzadkiej wady genetycznej, która nie miała nawet własnej nazwy. Okazało się, że w okresie dojrzewania wada zaczęła postępować. 

„W wieku 12-13 lat przestałam sobie dawać radę w szkole. Nie było przystosowanych książek, a wstydziłam się korzystać z lupy. Wiadomo, dzieci potrafią być okrutne. W moim przypadku były aż za bardzo. Dogryzali mi, dokuczali, podstawiali nogi, szydzili. Ja nie umiałam się odnaleźć w sytuacji utraty wzroku, a tu jeszcze zamiast wsparcia – codzienny koszmar, mimo że to była klasa integracyjna”, mówiła w wywiadzie dla Przeglądu Sportowego

Sportowe początki Joanny Mazur

Po trudnych doświadczeniach, postanowiła przenieść się do specjalistycznej szkoły dla niedowidzących i niewidomych w Krakowie. W szkole zrozumiała, że swoją przyszłość chciałaby związać ze sportem zawodowym. Mimo przeciwności losu nie poddała się i podążała za własnymi marzeniami. Do tego potrzebowała jednak "przewodnika". Udało się! Ukończyła również studia Pedagogiki terapeutycznej ze specjalizacją rehabilitacji ruchowej.

Obecnie wada doprowadziła do sytuacji, w której Joanna Mazur ma szczątkowe widzenie światło-cień. Biega w opasce na oczach, w zupełnej ciemności. W zawodach od trzech lat startuje razem ze swoim "przewodnikiem", Michałem Stawickim byłym triathlonistą. Mają do siebie bezgraniczne zaufanie i to ono w dużej mierze przekłada się na ich sukces.

„Biegniemy obok siebie, połączeni opaską. Jeden koniec mam owinięty wokół nadgarstka, drugi trzyma w dłoni Michał. On jest moimi oczami, ponieważ nie widzę toru, rywalek, mety…”, tłumaczyła w rozmowie z  portalem fithero.pl

Życie w sporcie i na co dzień. Jak radzi sobie Joanna Mazur?

Chociaż w sporcie świetnie sobie radzi, na co dzień samodzielne poruszanie przysparza jej trudności w nowych miejscach. Jednak nie to jest największym problemem. Joanna Mazur w rozmowie z fithero.pl podkreśla: „Jako sportowiec niepełnosprawny to z czym się zmagamy, to kwestie dostrzegania nas, doceniania naszej pracy, osiągnięć. Problemem jest także temat pozyskiwania sponsorów, ale to dotyczy większości sportowców w naszym kraju bez względu na to, czy są to sportowcy pełnosprawni czy z niepełnosprawnościami”. 

Podczas Mistrzostw Europy osób niepełnosprawnych we Włoszech Joanna Mazur z Michałem Stawickim w 2016 roku zdobyła złoty medal w biegu na 200 metrów i sięgnęła po srebro na dystansie 100 metrów. Rok później trzykrotnie stawała na podium. Tym razem na Mistrzostwach Świata osób niepełnosprawnych zdobyła złoto w biegu na 1500 metrów, srebro na 800 metrów i brąz na 400 metrów. 

Teraz nadeszła pora na kolejne wyzwania. Już na wiosnę Joannę Mazur zobaczymy ją w kolejnej edycji Tańca z Gwiazdami. Trzymamy kciuki!  

 

Wideo

Te kultowe filmowe kwestie Jerzego Stuhra przeszły do historii! Też je uwielbiasz?

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Po raz pierwszy Joanna Krupa z mamą! Rozmawiają o kobiecości, mężczyznach i… mężach!