King Jigme Khesar Namgyal Wangchuck of Bhutan and his wife Queen Jetsun Pema and their son prince Jigme Namgyel Wangchuck, 2017
Fot. Balkis Press/ABACA/EAST NEWS
króLEWSKIE ŻYCIE

Książę George ma konkurencję... Następca tronu Bhutanu jest naprawdę uroczy!

Jigme Namgyel Wangchuck niedawno skończył sześć lat

Olga Figaszewska 16 czerwca 2022 16:51
 King Jigme Khesar Namgyal Wangchuck of Bhutan and his wife Queen Jetsun Pema and their son prince Jigme Namgyel Wangchuck, 2017
Fot. Balkis Press/ABACA/EAST NEWS

Najmłodsi członkowie rodzin królewskich cieszą się ogromną sympatią na świecie. Bez wątpienia jednymi z najbardziej popularnych królewskich dzieci są pociechy księcia Williama i księżnej Kate: książę George, księżniczka Charlotte i książę Louis. Okazuje się jednak, że młodzi royalsi mają sporą konkurencję... w odległych Himalajach! Jigme Namgyel Wangchuck skończył w lutym br. sześć lat i jest najstarszym synem króla Bhutanu oraz następcą tronu. Poznajcie go bliżej!

Uroczy książę z Bhutanu. Kim jest Jigme Namgyel Wangchuck?

Jigme Namgyel Wangchuck urodził się 5 lutego 2016 roku w Thimphu, stolicy Bhutanu. To niewielki kraj w Azji Południowej, sąsiadujący z Chinami i Indiami. Oficjalna nazwa to Druk Jul, co w tłumaczeniu oznacza Królestwo Smoka.  Chłopiec jest pierwszym synem króla Bhutanu Jigme Khesar Namgyel Wangchuck i królowej Jetsun Pema Wangchuck. Królewska para jest bardzo popularna w Azji i mówi się, że odmłodziła oblicze monarchii na Wschodzie - król ma zaledwie 41 lat i wstąpił na tron abdykacji ojca, a jego małżonka jest od niego o 10 lat młodsza. Jigme Khesar Namgyel Wangchuck dba o dobro poddanych. Wprowadził w kraju reformy demokratyczne, zatwierdził nową konstytucję, zapewnił też niezależność w polityce zagranicznej i wojskowej.

Kiedy syn króla przyszedł na świat od razu przedstawiono go dziadkowi. Na cześć narodzin następcy tronu w Bhutanie zasadzono 108 tysięcy drzew. Umieszczono na nich życzenia dla księcia.

Mały Jigme od początku kradnie serca poddanych. Wraz z rodzicami w swoją pierwszą podróż zagraniczną udał się do Indii. Przyjmując prezenty i witając się z politykami był bardzo grzeczny. Wtedy zdjęcia z tej wizyty stały się hitem Internetu, a bhutańska rodzina królewska została okrzyknięta „Williamem i Kate Himalajów”.

Zobacz też: Maria I Stuart: miała za sobą trzy nieudane małżeństwa i 20 lat więzienia, które sprowadziła na nią kuzynka

Książęta Cambridge z wizytą w Indiach, Król Jigme Khesar Namgyal Wangchuck of Bhutan i jego żona Jetsun Pema, 2016
Fot. fot. Face to Face/REPORTER/EAST NEWS

 King Jigme Khesar Namgyal Wangchuck of Bhutan and his wife Queen Jetsun Pema and their son prince Jigme Namgyel Wangchuck, 2016
Fot. FaceToFace/REPORTER/East News

 King Jigme Khesar Namgyal Wangchuck of Bhutan and his wife Queen Jetsun Pema and their son prince Jigme Namgyel Wangchuck, 2017
Fot. PPE/face to face/REporter, East News

Król i królowa Bhutanu

Od tamtej pory minęło sporo czasu. Jigme Namgyel Wangchuck ma już 6 lat! W 2020 roku doczekał się młodszego brata Jigme Ugyen Wangchucka. Chłopcy są oczkiem w głowie dumnych rodziców. Królewska para otacza ich miłością i wychowuje w poszanowaniu tradycji, przygotowując do pełnionych w przyszłości funkcji.

Przypomnijmy, że król Bhutanu poślubił swoją ukochaną dziesięć lat temu w 2011 roku. „Przez lata naród spotykał się razem, by świętować, a także w trudnych czasach, zawsze jest kierowany i inspirowany przez naszego Króla i Królową. Podczas gdy pandemia zmieniła świat, Bhutan ma wiele nadziei. Bardziej niż kiedykolwiek jesteśmy wdzięczni, że nasz Król i Królowa oświetlają naszą drogę. Wiemy, co oznacza niekończące się współczucie, ponieważ ucieleśniają je nasz Król i Królowa”, pisano na oficjalnym królewskim profilu. Królewska para cieszy się uznaniem i szacunkiem. 

Zobacz także: Joanna D'Arc, czyli bohaterka narodowa Francji, która spłonęła na stosie... Jak wyglądało jej życie?

Kilka miesięcy temu w mediach rozpisywano się o tym, że władca Bhutanu, Jigme Khesar Namgyel Wangchuck od kilkunastu miesięcy przemierzał kraj, by ostrzec ludność przed pandemią i osobiście dopilnować, by jego poddani nie ucierpieli. W tradycyjnym bhutańskim stroju, czapką i plecakiem poruszał się pieszo, samochodem czy konno, by dotrzeć do największej ilości miejscowości. 

„Gdy król podróżuje i sam puka do drzwi domów swoich obywateli, by osobiście poinformować ich o pandemii, jego skromne słowa są respektowane i traktowane bardzo poważnie. Obecność Jego Królewskiej Mości daje o wiele mocniejszy przekaz niż zwykłe publikacje rządowe", mówił premier kraju Lotay Tshering. 

Czytaj również: Lady Louise Windsor: ukochana wnuczka księcia Filipa wzruszyła królową Elżbietę II

Źródło: Wikipedia, Podróże Gazeta.pl, Wprost.pl 

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

„Miałem szczęście do kobiet”… Jerzy Stuhr o mamie i babci w ostatnim wywiadzie dla VIVY.pl

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANITA SOKOŁOWSKA zdobyła sympatię widzów jako Zuza w „Przyjaciółkach”. Wytańczyła Kryształową Kulę. Teraz przyszedł czas na realizowanie swoich projektów i marzeń. URSZULA DUDZIAK I GRZECH PIOTROWSKI: dwie silne osobowości, dwa pokolenia. Diwa jazzu i wirtuoz saksofonu połączyli siły w niesamowitym projekcie „WE” dla pokoju na świecie. KRZYSZTOF MIRUĆ: architekt z wykształcenia, osobowość telewizyjna, z zamiłowania projektant wnętrz o swojej drodze do sukcesu.