Matti Nykänen nie żyje
Fot. East News
WSPOMNIENIE

Ostatnie chwile życie Matti Nykänena wyglądały dramatycznie. Prawdę zdradziła żona...

„Ratownicy nie chcieli pozwolić mu umrzeć”

Rafał Kowalski 6 lutego 2019 12:48
Matti Nykänen nie żyje
Fot. East News

Czwartego lutego fińskie media podały smutną informację o niespodziewanej śmierci skoczka narciarskiego Matti Nykänena. Pięciokrotny mistrz świata odszedł w nocy, w swoim domu. W ostatnich chwilach życia sportowca była przy nim żona. Pia Nykänen opowiedziała o tym dramatycznym czasie ze szczegółami…

Jak zmarł Matti Nykänen?

Piąta żona skoczka przyznała w rozmowie z gazetą Seiska, że wciąż nie może uwierzyć w to, co się stało. Zdradziła, że mąż zmarł zaraz po północy. Nic jednak nie wskazywało, że może dojść do zgonu. Jedyne dolegliwości, na jakie skarżył się sportowiec to bóle głowy, które dręczyły go od kilku tygodni. Dodatkowo pół roku temu zdiagnozowano u Matti Nykänena cukrzycę. Wciąż nieznana jest jego przyczyna śmierci.

Jeszcze w piątek 55-latek zagrał koncert w jednej z helsińskich restauracji (drugą pasją sportowca była muzyka). Z kolei sobotę i niedzielę Nykänen spędził ze swoimi bliskimi w domu. Wieczorem przed śmiercią skoczek miał skarżyć się na ból i ledwo się ruszał. W momencie, w którym Pia Nykänen stwierdziła, że mąż potrzebuje pomocy, zadzwoniła po karetkę.

Ukochana skoczna rozpoczęła reanimację do czasu przyjazdu lekarzy. „Karetka przyjechała szybko. Ratownicy używali defibrylatora. Pracowali przez długi czas, dopóki nie powiedzieli, że już nic nie można zrobić”, wspomina w gazecie Pia i dodaje, że najtrudniejszy moment przyszedł chwilę później. „Serce mi pękło, kiedy policja wręczyła mi wisiorek z literą P, który wisiał na szyi Mattiego”, czytamy w Seiska.

Przyjaciel wspomina Mattiego Nykänena

Skoczka narciarskiego w rozmowie z gazetą Aamulehti wspomniał też przyjaciel z zespołu Kai Merilae. Panowie mieli wspólne plany. „Planowaliśmy podróż na południe z koncertami. […] Czasami śmialiśmy się, ale z drugiej strony mogliśmy się nawet pozabijać”, wyznał dziennikarzom i dodał, że dzięki piątej żonie sportowiec spoważniał. „Pia wprowadziła równowagę do jego życia. Na koncertach ludzie go dobrze przyjmowali. Nikt już nie szedł na koncert, żeby zobaczyć ekscesy mistrza”, czytamy.

Okazuje się także, że pięciokrotny mistrz świata w skokach narciarskich chciał odejść w jeden określony sposób. „Obaj powiedzieliśmy, że nie chcielibyśmy opuszczać szpitala, jako warzywa. Uważaliśmy, że śmierć, która przyjdzie jako światło z czystego nieba, byłaby najlepszą drogą. Mogę powiedzieć, że życzenie Mattiego się spełniło”, zakończył przyjaciel Nykänena. 

Matti Nykänen i piąta żona Pia
Fot. Pekka Nieminen/Lehtikuva Oy/East News

Matti Nykänen
Fot. East News

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Aktorka żyje eko, chce zmieniać i chronić świat! „Nabrudziliśmy, musimy posprzątać, to nasz obowiązek. Albo zginiemy”, mówi MAJA OSTASZEWSKA. Antropolożka, wykładowczyni. Jak być matką, uczyła się od… szympansów - JANE GOODALL. TOMASZ MICHNIEWICZ: „W masowym wydaniu turystyka jest niszczycielską siłą, za co biorę częściową odpowiedzialność”, mówi. A także: słoni jest coraz mniej, coraz częściej rodzą się bez słoniowych ciosów. Czy można im skutecznie pomóc? W świecie zwierząt: Ferenstein-Kraśko, Sarapata, Zgrabczyńska, Olbrychscy, Tuszyńska, Urbańska, Jemioł, Dowbor… Zwierzęta są dla nich jak rodzina.