Matti Nykänen nie żyje
Fot. East News
WSPOMNIENIE

W skokach był mistrzem, a prywatnie… potworem! Złamane życie Mattiego Nykänena

Próba zabicia żony, brak kontaktu z dziećmi, alkohol...

Konrad Szczęsny 4 lutego 2019 19:51
Matti Nykänen nie żyje
Fot. East News

Świat sportu pogrążył się w żałobie. Media obiegła dzisiaj informacja o śmierci najwybitniejszego skoczka narciarskiego w historii, 55-letniego Mattiego Nykänena. Sportowiec odszedł w swoim domu w Finlandii. Jego życie pełne było spektakularnych sukcesów oraz... jeszcze głośniejszych skandali. Miał problemy z alkoholem, wszczynał awantury i kilka razy trafiał do więzienia. Był bohaterem wielu brukowych publikacji, zdiagnozowano u niego poważne problemy psychicznie. Bały się go nawet własne dzieci...

Nie żyje Matti Nykänen. Przyczyny śmierci byłego skoczka narciarskiego

Zmarł w nocy z 3 na 4 lutego 2019 roku w wieku 55 lat. Póki co nie ujawniono, co było przyczyną śmierci Mattiego Nykänena. Wiadomo, że pół roku temu zdiagnozowano u niego cukrzycę, w ostatnim czasie skarżył się również na zawroty głowy. Nie porzucał mimo wszystko aktywności zawodowej. Przez kilka miesięcy dawał koncerty w klubach – karierę muzyczną rozpoczął już w 1991 roku, pierwszy krążek pokrył się nawet Złotem. 1 lutego wystąpił po raz ostatni w jednej z helsińskich restauracji. Miał na sobie szalik z napisem Polska w biało-czerwonych barwach.

Patrząc na jego zdjęcia z czasów sportowej świetności z lat 80. wydawać by się mogło, że był człowiekiem spokojnym i zrównoważonym. Nic bardziej mylnego! Jego kartoteka kryminalna przyprawia co najmniej o gęsią skórkę...

Życie Mattiego Nykänena: sportowe sukcesy, skandale, kontrowersje

Cztery Kryształowe  Kule, tyle samo medali zimowych igrzysk olimpijskich a to wszystko przed ukończeniem 27. roku życia. Matti Nykänen do dziś uważany jest za najwybitniejszego skoczka narciarskiego w historii tej dyscypliny. Za wzór stawiał go sobie w trakcie sportowej kariery m.in. Adam Małysz. Mimo tych niewątpliwych osiągnięć na polu zawodowym, życie osobiste Fina to gotowy materiał na film. Liczne rozwody, trudny kontakt z dziećmi, problemy z alkoholem i kilka wyroków w związku ze wszczynaniem awantur i aktami przemocy – to te fakty w głównej mierze budziły zainteresowanie opinii publicznej w Finlandii po zakończeniu jego kariery.

Jego związki były krótkie oraz burzliwe. Ślub brał sześć razy, w tym dwa razy z tą samą kobietą. Ma trójkę dzieci (dwie córki i syna), w tym jedno nieślubne. Trudne relacje z żonami, szczególnie z czwartą, Mervi Tapolą, córką fińskiego potentata parówkowego, były częstym tematem skandalizujących publikacji w tabloidach.

Jego problemy z prawem zaczęły się już w 2003 roku. Wówczas usłyszał wyrok czterech miesięcy więzienia (w zawieszeniu) za dopuszczenie się ataku z nożem w ręku na nią. Rok później, w październiku, po raz kolejny został skazany przez sąd: 26 miesięcy więzienia za zranienie nożem 59-letniego mężczyzny w domu letniskowym swojej partnerki. Z uwagi na to, że w chwili ataku był pod wpływem alkoholu, kwalifikację czynu zmieniono z próby popełnienia morderstwa na ciężkie uszkodzenie ciała. Z więzienia wypuszczono go na zwolnienie warunkowe we wrześniu 2005 roku, jednak złamał jego zasady i... ponownie zaatakował żonę! 16 marca 2006 roku usłyszał wyrok czterech miesięcy pozbawienia wolności. Gdy wyszedł, zaatakował nożem klienta jednej z pizzeri. Początkowo skazano go na dwa lata pozbawienia wolności, ostatecznie zmniejszono wyrok do 60 dni w więzieniu i 57 godzin prac społecznych.

Życie Mattiego Nykänena: próba zamordowania żony... paskiem od szlafroka

Punktem kulminacyjnym problemów Mattiego Nykänenena z prawem było aresztowanie go 26 grudnia 2009 roku za próbę zamordowana Mervi Tapoli... paskiem od szlafroka. Początkowo skazano go na 16 miesięcy więzienia, został zobowiązany do zapłacenia żonie 5 000 euro odszkodowania oraz pokrycia kosztów procesu (3 000 euro). Wówczas przeprowadzono również kompleksowe badania psychiatryczne, które wykazały, że były skoczek zdradza objawy zespołu nadpobudliwości psychoruchowej, która powoduje agresję i zaburzenia neurologiczne. Wcześniej wyznał, że cierpi na ADHD. Małżeństwo sportowca i muzyka z Mervi Tapolą zakończyło się definitywnie w sierpniu 2010 roku, gdy ta wniosła piętnasty (!) pozew o rozwód.

W życiu byłego skoczka nie brakuje co najmniej osobliwych faktów. Z powodu problemów finansowych zdecydował się pewnego dnia... sprzedać wszystkie zdobyte w trakcie kariery sportowej medale. Na szczęście odkupiło je od niego Muzeum Sportu w Helsinkach. W 2012 roku wraz ze swoją ówczesną partnerką, celebrytką Susanną Ruotsalainen, podjął decyzję o nakręceniu dziesięcioodcinkowego reality show o swoim codziennym życiu, które biło rekordy popularności w rodzimej Finlandii. Być może dlatego, że były skoczek mógł poszczycić się aż trzykrotnym (1996, 2003 i 2005) tytułem „najbardziej bezużytecznej gwiazdy” w plebiscycie organizowanym przez jedną z rozgłośni radiowych.

W jego CV widnieją również takie pozycje, jak kelner, śpiewak w barze karaoke czy... striptizer. Co ciekawe, części z nich imał się już po tym, jak zakończył karierę i był doskonale rozpoznawalny w kraju. 

Życie Mattiego Nykänena: trudne kontakty z dziećmi i wnukami

Mimo że ostatnie osiem lat życia Mattiego Nykänenena to brak problemów z prawem, były skoczek i idol Adama Małysza nigdy nie odzyskał zaufania swoich dzieci, które m.in. nie zezwalały mu kontaktować się z wnukami. Zapewne w obawie o to, że będzie zachowywał się wobec nich agresywnie

„Rodzice moich wnuków zniknęli, gdy mój zły stan się utrzymywał. Próbowałem w przeszłości przez rodziców uzyskać kontakt z wnukami, ale to mi się nie udało. Czekałem na kontakt z ich strony, z nadzieją, że sytuacja się zmieni”, mówił w ostatnim wywiadzie, udzielonym fińskiemu dziennikowi Ilta-Sanomat, który przytacza Sport.pl.

Dodał jednak, że nie dziwi się tej postawie swoich dzieci.

„W żadnym wypadku nie mam żalu do swoich dzieci. Rozumiem, że moje życie w ostatnich latach było, jakie było. Ale pomimo tego, co się wydarzyło, jestem dobrym człowiekiem. Tęsknię nie tylko za moimi wnukami, ale także dziećmi. Chciałbym tylko, aby oni wszyscy byli naprawdę dobrzy”, podkreślił.  

Z drugą żoną, Pią Hynninen

Matti Nykänen żoną
Fot. East News

Z synem Samim, z pierwszego małżeństwa

Matti Nykänen z synem
Fot. East News

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…