Koronawirus, jesień
Fot. ADOBE STOCK
O TYM SIĘ MÓWI

Naukowcy ujawniają, jak długo koronawirus utrzymuje się na skórze. Powinieneś to wiedzieć!

Nowe badania ujawnia, jak jest naprawdę

Gabriela Czernecka 9 października 2020 10:03
Koronawirus, jesień
Fot. ADOBE STOCK

Cała Europa zmaga się z drugą falą koronawirusa. W Polsce na ten moment liczba zakażonych koronawirusem wynosi 111 tysięcy osób, zmarło niemal 3 tysiące. Dlaczego powinniśmy nosić maseczki? Ile koronawirus utrzymuje się na skórze? Oto najważniejsze informacje.

Koronawirus - ile utrzymuje się na skórze?

Naukowcy doszli do nowych wniosków dzięki badaniom, podczas których sprawdzali na dłoniach zmarłych osób na Covid-19 obecność cząstek koronawirusa. Okazuje się, że koronawirus utrzymuje się na dłoniach kilkakrotnie dłużej niż wirus grypy. „Nasze badanie dowodzi, że w walce z epidemią koronawirusa kluczowa jest dbałość o higienę dłoni i częste ich mycie”, piszą we wnioskach naukowcy. Ich zdaniem samo mycie dłoni to zaledwie pierwszy krok, by uniknąć zarażenia.

Autorzy najnowszych badań wyjawiają, że koronawirus utrzymuje się na skórze dłoni do dziewięciu godzin. Dla porównania okazało się, że wirus grypy żyje na skórze tylko 1,8 godziny. Według badaczy należy więc dezynfekować dłonie, a najskuteczniejsze są żele do dezynfekcji, które zawierają minimum 80 procent alkoholu. Wówczas po umyciu nimi dłoni cząsteczki koronawirusa znikają po 15 sekundach. Co ciekawe, najdłużej, bo aż 11 godzin, koronawirus utrzymywał się na skórze w postaci kropelek śliny. Z kolei niedawno hiszpański dziennik El Mundo pisał, ile koronawirus utrzymuje się na konkretnych powierzchniach - na przedmiotach z miedzi do czterech godzin, na papierze dobę, a na materiałach wykonanych z plastiku nawet do trzech dni. Eksperci Amerykańskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób CDC podkreślają, że utrzymywanie wysokiej higieny osobistej, korzystanie z żelów antybakteryjnych i noszenie maseczek to na razie najskuteczniejsza broń, jaką mamy w walce z koronawirusem.  

koronawirus-kobieta-maseczka
Fot. Adobe Stock

koronawirus-w-polsce-zasilek-opiekunczy-wrzesien-2020
Fot. Adobe Stock

Wideo

Paweł Królikowski zostawił najpiękniejszy możliwy testament. Żona opowiedziała o szczegółach

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA I LEFTERIS KAVOUKIS o balansie, jaki dała im pandemia, domu w Warszawie i… raju w Atenach. Co takiego wydarzyło się, że RAFAŁ KRÓLIKOWSKI powiedział sobie: „Hola, hola, panie Królikowski, czasami trzeba przystopować…”? AIDA KOSOJAN-PRZYBYSZ z córkami ALICJĄ i MARGO – Jak być matką, kiedy widzi się przyszłość? W cyklu Kobiece historie: Fonda, Birkin, Joplin, Mitchell – buntowniczki i hippiski, które zmieniły świat. Miasto miłości: Nowy Jork nie pozwoli zasnąć zakochanym.