Jacek Kurski zdradził swoje zarobki w TVP. Ile zarabia prezes TVP?
Fot. East News
O TYM SIĘ MÓWI

Jacek Kurski zdradził, ile zarabia jako prezes TVP! Zgodnie z nową umową... o 7 tys. złotych więcej niż dotychczas!

Konrad Szczęsny 8 sierpnia 2017 17:00
Jacek Kurski zdradził swoje zarobki w TVP. Ile zarabia prezes TVP?
Fot. East News

Jacek Kurski, prezes Telewizji Polskiej ujawnił swoje zarobki. Ten przejaw szczerości ma związek z wejściem w życie ustawy o wysokości wynagrodzeń władz spółek Skarbu Państwa. Przez te zmiany od sierpnia prezes TVP zmienił formę zatrudnienia z umowy o pracę na kontrakt menadżerski i dzięki temu jego pensja wzrosła o... około 7 tysięcy złotych brutto! Ile dokładnie zarabia Jacek Kurski?

Polecamy też: Festiwal w Opolu odwołany! Gdzie TVP chce zorganizować święto polskiej piosenki? To duże zaskoczenie

Jacek Kurski o utracie pracy w TVP

Jacek Kurski przyznał, że zaistniała sytuacja i zmiana sposobu zatrudnienia może wydawać się dosyć osobliwym rozwiązaniem, jednak „z prawem się nie dyskutuje”. Razem z prezesem Telewizji Polskiej na kontrakt menadżerski przeszedł inny członek zarządu, Maciej Stanecki. Ich umowy o pracę rozwiązano za porozumieniem stron z dniem 1 sierpnia 2017 roku. Nadal jednak pełnią swoje dotychczasowe obowiązki, w tym te związane ze stanowiskami w zarządzie Telewizji Polskiej.

Jest to konsekwencja wejścia w życie ustawy o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami. W rzeczy samej z wykonaniem tej ustawy z dniem 1 sierpnia przeszliśmy na kontrakty menadżerskie. Oczywiście nadal kierujemy Telewizją Polską, chociaż formalnie nie jesteśmy już pracownikami spółki. Jest to dziwna sytuacja, ale z prawem się nie dyskutuje”, przyznał w rozmowie z portalem wirtualnemedia.pl Jacek Kurski.

Polecamy też: Wartość jego majątku to pilnie strzeżona tajemnica. Na czym i ile zarabia Cristiano Ronaldo?

Jacek Kurski o wynagrodzeniu w Telewizji Polskiej

Zgodnie z prawem kontrakt menadżerski dla prezesa telewizji publicznej w Polsce zakłada wynagrodzenie w wysokości od 7 do 15-krotności średniej krajowej (dokładniej: średniej płacy w sektorze przedsiębiorstw zatrudniających co najmniej 10 osób). Przypomnijmy, że średnia pensja w marcu 2017 roku w Polsce wyniosła 4 577,86 zł brutto. Oznacza to, że na konto prezesa TVP musi co miesiąc wpływać nie mniej niż 32 045,02 zł brutto. I o takie właśnie wynagrodzenie poprosił Radę Nadzorczą Jacek Kurski.  

Uznałem, że dopóki nie ma jeszcze stabilnego finansowania TVP z abonamentu, będzie rzeczą zasadną aby o to poprosić, gdyż Rada chciała mi dać wyższą pensję”, przyznał Jacek Kurski. Rada Nadzorcza przychyliła się do jego prośby. Pensja podobnej wysokości będzie wpływała również na konto drugiego członka zarządu, którego objęły zmiany wynikające z ustawy, Macieja Staneckiego.

W lutym tego roku portal Wp Money informował, że pensja Jacka Kurskiego wynosi około 25,7 tysięcy złotych brutto. Zmiana sposobu zatrudnienia z umowy o pracę na kontrakt menadżerski w jego przypadku oznacza zatem wzrost pensji o około 7 tysięcy złotych brutto.

Polecamy też: Wiemy, ile za udział w „The Voice of Poland’’ dostaną trenerzy. Poznajcie zarobki gwiazd muzycznego show

Możliwe jest również uzyskanie z ramienia Rady Nadzorczej TVP tzw. „wynagrodzenia zmiennego”, które prezes otrzymałby w zależności od „stopnia realizacji misji publicznej albo stopnia realizacji zadań publicznych”, które ściśle określone są w umowie menadżerskiej. Kwota ta nie mogłaby przekroczyć wysokości jego rocznego wynagrodzenia. Najwcześniej mógłby otrzymać ją za rok za wzorowe wykonywanie obowiązków w 2017 roku.  Z kolei w przypadku rozwiązania umowy lub jej wypowiedzenia Jackowi Kurskiemu przysługuje odprawa nie wyższa niż trzykrotność miesięcznego wynagrodzenia (przy obecnej stawce: niecałe 100 tysięcy złotych). 

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAŁGORZATA ROZENEK-MAJDAN i RADOSŁAW MAJDAN w przejmującej rozmowie o walce o dziecko, mierzonej poświęceniem, niepewnością, ale i wdzięcznością. MICHAŁ ŻEBROWSKI i EUGENIUSZ KORIN, dyrektor i reżyser Teatru 6. piętro. Czy się lubią, podziwiają i... kłócą. MARIOLA BOJARSKA FERENC Los naznaczony tragediami: wypadek mamy, walka o życie synka, rozwód, choroba męża. W cyklu EXTRA: Czy w kontekście niemieckich obozów koncentracyjnych może być mowa o modzie? – opowiada antropolożka mody Karolina Sulej. PODRÓŻ „Będziecie tam wracać”, mówi o Bieszczadach słynna podróżniczka Elżbieta Dzikowska.