Izabella Cywińska nie żyje. Data i szczegóły pogrzebu
Fot. Katarzyna Chmura-Cegielkowska/East News
Pożegnanie

Podano datę pogrzebu Izabelli Cywińskiej. Rodzina cenionej reżyserki ma prośbę do żałobników

„Odeszła Wielka Dama polskiego teatru”, żegnali ją współpracownicy

Olga Figaszewska 3 stycznia 2024 10:51
Izabella Cywińska nie żyje. Data i szczegóły pogrzebu
Fot. Katarzyna Chmura-Cegielkowska/East News

Izabella Cywińska odeszła 23 grudnia 2023 roku. Miała 88 lat. Ceniona reżyserka teatralna zostanie pochowana 9 stycznia. Ks. Andrzej Luter przekazał szczegóły dotyczące pogrzebu artystki. Rodzina zwróciła się do żałobników z jedną prośbą.

Śmierć Izabelli Cywińskiej

Izabella Cywińska zmarła na dzień przed Wigilią, 23 grudnia 2023 roku. Była wspaniałą, cenioną reżyserką teatralną, filmową oraz krytykiem filmowym. W rządzie Tadeusza Mazowieckiego objęła stanowisko minister kultury i sztuki. Izabella Cywińska była dyrektorką Teatru Nowego w Poznaniu. Kierowała również Teatrem im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, a także zajmowała stanowisko dyrektora artystycznego warszawskiego Teatru Ateneum. To ona wyreżyserowała serial „Boża podszewka”. Na swoim koncie ma także spektakle Teatru Telewizji.  

Ceniona reżyserka za swoje osiągnięcia i działalność artystyczną została uhonorowana Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. „Odeszła Wielka Dama polskiego teatru, Izabella Cywińska - legendarna dyrektorka Teatru Nowego w Poznaniu, Matka-założycielka i twórczyni jego słynnego zespołu, reżyserka teatralna, filmowa, telewizyjna. Minister Kultury w pierwszym solidarnościowym rządzie III RP, "Dziewczyna z Kamienia”, żegnał ją w poruszającym wpisie Piotr Kruszczyński, reżyser teatralny i dyrektor Teatru Nowego w Poznaniu.

Czytaj też: Maryla Rodowicz z goryczą wspomina kulisy pracy nad Sylwestrem w Zakopanem. „Byłam bez przerwy przeganiana z miejsca na miejsce"

Izabella Cywińska, Warszawa, 17.10.2016 rok
Fot. Katarzyna Chmura-Cegielkowska/East News

Pogrzeb Izabelli Cywińskiej

Informacje o dacie i miejscu spoczynku Izabelli Cywińskiej przekazał za pośrednictwem mediów społecznościowych ks. Andrzej Luter. Pogrzeb cenionej reżyserki odbędzie się we wtorek 9 stycznia 2024 roku. Uroczystości pożegnalne rozpoczną się mszą świętą o godzinie 12.30 w Kościele Środowisk Twórczych przy Pl. Teatralnym 18 w Warszawie.

„We wtorek 9 stycznia pożegnamy IZABELLĘ CYWIŃSKĄ, wielką artystkę teatru. Msza święta (żałobna) rozpocznie się o godz.12.30 w Kościele Środowisk Twórczych przy Pl. Teatralnym 18 w Warszawie, następnie przejazd na cmentarz (Powązki Wojskowe). Kondukt żałobny wyruszy spod bramy głównej cmentarza około godziny 15.00”, przekazano.

Bliscy Izabelli Cywińskiej poprosili żałobników o jedno. Zaapelowano, by nie kupować kwiatów, a zamiast tego wesprzeć jedną z fundacji. "Rodzina prosi, by zamiast kwiatów dokonywać wpłat na Fundusz Obywatelski im. Henryka Wujca: Fundacja dla Polski nr konta 87 1140 1010 0000 5294 4600 1021”, zakończono. 

Sprawdź też: Agnieszka Osiecka i Seweryn Krajewski: połączyła ich miłość do muzyki. Idealnie się uzupełniali. Jak potoczyła się ta relacja?

Izabella Cywińska, Spotkanie poświęcone nowej książce Anny Herbich
Fot. Katarzyna Chmura-Cegielkowska/East News

TAGI #teatr

Wideo

Maciej Musiał zadzwonił do Dagmary Kaźmierskiej z przeprosinami. Wcześniej zamieścił w sieci niestosowny komentarz

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER w poruszającej rozmowie wyznaje: „Szukam swojego szczęścia w miłości, w życiu, na świecie…”. GOŁDA TENCER: „Ludzie młodzi nie znają historii. Patrzą do przodu (…). A ja robię wszystko, by ocalić pamięć”, mówi. JAN HOLOUBEK i KASPER BAJON: reżyser i scenarzysta. Czego nie nakręcą, staje się hitem. A jak wyglądają ich relacje poza planem filmowym? MONIKA MILLER od lat zmaga się z depresją i chorobą dwubiegunową, ale teraz za sprawą miłości pierwszy raz w życiu jest szczęśliwa.