Jacek Kawalec, pogrzeb Wiesława Gołasa, Warszawa, 14.09.2021
Fot. Pawel Wodzynski/East News
Z życia gwiazd

Groźba eksmisji, załamanie nerwowe i depresja żony... Jacek Kawalec nie miał łatwego życia

By pomóc żonie wrócić do zdrowia, na jakiś czas zniknął z życia publicznego...

Marta Nawacka 16 stycznia 2022 18:56
Jacek Kawalec, pogrzeb Wiesława Gołasa, Warszawa, 14.09.2021
Fot. Pawel Wodzynski/East News

Poznał miłość swojego życia, założyli rodzinę, znaleźli własny kąt i... zaczęły się problemy. Za mieszkanie, które sami wyremontowali zażądano od Jacka Kawalca i jego żony sumy, na jaką nie było ich stać. Parze groziła eksmisja... Z tego wszystkiego Joanna Kawalec przeszła załamanie nerwowe i mierzyła się z depresją. Aktor w tym trudnym czasie zniknął z życia publicznego i troskliwie opiekował się żoną.

Jacek Kawalec – kariera

Jacek Kawalec w 1984 roku ukończył w Łodzi wydział aktorski PWSFTviT. Od czasu ukończenia studiów jest nie tylko związany z warszawskimi teatrami, ale wystąpił także w wielu filmach i serialach. Debiutował w serialu opartym na książce „Zapałka na zakręcie” Krystyny Siesickiej, „Żuraw i czapla” w 1985 roku. Ten rok przyniósł mu również rolę w „Okruchach wojny” i „Zdaniem obrony”. Przez lata swojej kariery zagrał jeszcze w wielu lubianych polskich produkcjach, jak np.: „Na dobre i na złe”, „Klan”, „Halo Hans!”, „Pensjonat pod różą”, „Historia Roja”, „Fala zbrodni”, „Barwy szczęścia” czy „Ranczo”. Wziął także udział w drugiej edycji popularnego muzycznego show Polsatu, „Twoja Twarz Brzmi Znajomo”.

Największą popularność przyniosło mężczyźnie prowadzenie popularnego niegdyś programu „Randka w ciemno”. Od 1992 do 1998 roku najbardziej znany był widzom właśnie z tej roli. „"To była jedna z moich aktorskich w pewnym sensie ról, którą wspominam z sentymentem, najsolidniej chyba zapamiętana przez szeroką widownię. Mimo że kiedy prowadziłem program, byłem jednocześnie aktorem Teatru Polskiego w Warszawie, grając w rozmaitym repertuarze, od Szekspira, Słowackiego i Fredrę po Gombrowicza", zwierzył się Jacek Kawalec w Świecie Seriali.

Czytaj również: Dariusza Kordka fanki pokochały za role w serialu "W labiryncie" i musicalu "Metro"

Jacek Kawalec, Okruchy wojny, 1985
Fot. INPLUS/East News

Jacek Kawalec, Okruchy wojny, 1985

Jacek Kawalec w swoim domu, 23.09.1996 r
Fot. Andrzej Hrechorowicz / Forum

Jacek Kawalec w swoim domu, 23.09.1996 rok

Jacek Kawalec w Twoja Twarz Brzmi Znajomo, odcinek 6
Fot. Tomasz Zukowski/East News

Jacek Kawalec, Twoja Twarz Brzmi Znajomo, odcinek 6., 2014 rok

Jacek Kawalec i Joanna Kawalec – początki związku

Zaraz po studiach Jacek Kawalec pracował w Teatrze Komedia. Tam też pracowała jego przyszła żona, Joanna. Kobieta była sekretarzem literackim. Poznali się w 1984 roku, kiedy podczas jego próby siedziała na widowni. Mężczyzna zdecydował się zacząć rozmowę, bo... czuł się osamotniony. Na portalu pomponik.pl tak argumentował swoją decyzję: „Trochę kryła się za okularami. Miała fajną grzywkę, która jej na te okulary spadała”. Po latach wyznał jednak w Świecie Seriali, że Joanna pomogła mu dojrzeć. „"Kiedy się poznaliśmy, byłem niedojrzałym chłopcem. Przy Joasi nauczyłem się odpowiedzialności", mówił Jacek Kawalec.

Kilkanaście miesięcy po pierwszym spotkaniu zakochani stanęli na ślubnym kobiercu, a w 1985 roku powitali na świecie córkę, Kalinę. 24-letni aktor jeździł wtedy na prace dorywcze w do USA i Norwegii, bo pensja aktora (wciąż pracował w Teatrze Komedia) była niezbyt wysoka i trudno było rodzinie wiązać koniec z końcem. Wizja kupna własnego mieszkania pomogła Jackowi Kawalcowi wytrzymać te wyjazdy, podczas których rzadko widywał żonę i córkę. W 1998 roku parze urodziło się drugie dziecko, syn Kajetan.

Czytaj też: Ma na koncie Złotą Palmę w Cannes, ale los nie szczędził jej ciosów

Jacek Kawalec z córką, Kaliną,  02.02.2009, Telekamery 2009
Fot. TRICOLORS/East News

Jacek Kawalec z córką, Kaliną,  02.02.2009, Telekamery 2009

Jacek Kawalec z żoną Joanną i synem Kajetanem, premiera kinowa Ranczo Wilkowyje, 19.12.2007
Fot. TRICOLORS/East News

Jacek Kawalec z żoną Joanną i synem Kajetanem, premiera kinowa Ranczo Wilkowyje, 19.12.2007

Jacek i Joanna Kawalcowie – problemy, które doprowadziły do depresji

Zakochani małżonkowie marzyli o własnym mieszkaniu. Po długich poszukiwaniach trafili na strych w przedwojennej kamienicy na Saskiej Kępie w Warszawie, który, niestety, popadał w ruinę. Jacek Kawalec i jego żona postanowili zarobione pieniądze przeznaczyć na wyremontowanie lokum i stworzyli z niego dwupoziomowe mieszkanie. Na drodze do ich szczęścia stanęła... ustawa, która właśnie weszła w życie. Umożliwiała ona przejęcie lokalu wspólnocie mieszkaniowej. Małżonkowie nie mogli więc wykupić całości swojego mieszkania... „W 1992 r., gdy zacząłem prowadzić "Randkę w ciemno", zyskałem dużą popularność i niektórym sąsiadom zaczęło wydawać się, że zarabiam krocie. Zaproponowali więc, byśmy kupili od nich mieszkanie, które sami stworzyliśmy i które było dorobkiem naszego życia, po cenie rynkowej. Nie mieliśmy na to pieniędzy, w związku z czym staliśmy się więźniami własnego mieszkania, nie mogliśmy ani się z niego wyprowadzić, ani go sprzedać”, zwierzał się Jacek Kawalec w Świecie Seriali.

Aktora i jego rodzinę prawie wyrzucono na bruk. Mimo, że wyrok sądu był dla nich korzystny, nie zmieniło to decyzji wspólnoty, która żądała od nich ogromnej sumy. Przez to wszystko żona Jacka Kawalca, Joanna przeszła załamanie nerwowe i mierzyła się z depresją... Mężczyzna skupił się w tym okresie całkowicie na pomocy żonie w wyjściu z choroby i zniknął z życia publicznego. Na szczęście jego poświęcenie nie poszło na marne i kobieta zaczęła wracać do zdrowia. „Joasia jest teatrologiem, scenarzystką i dziennikarką (...) Myślę jednak, że ten największy sukces ma jeszcze przed sobą. Bardzo w nią wierzę. Jestem dobrej myśli, zwłaszcza teraz, kiedy po długotrwałej depresji wraca do zdrowia”, opowiadał w Świecie Seriali.

Na szczęście ta historia ma szczęśliwy finał. Joanna Kawalec wyszła z depresji obronną ręką, a po przetrwaniu trudnych momentów miłość małżonków jest silniejsza niż kiedykolwiek. „Zawsze podziwiałem ją za konsekwencję i kręgosłup moralny. W sprawach zawodowych nigdy nie poszła na kompromis, który kłóciłby się z jej systemem wartości. Jest niepokorna, ale też cierpliwa, zwłaszcza wobec mnie. Podziwiam ją też za mądrość", z czułością mówił o żonie Jacek Kawalec w rozmowie z pomponik.pl. Dziś państwo Kawalcowie żyją w swoim mieszkaniu we dwoje. Córka Kalina od ponad 10 lat mieszka w Londynie, gdzie pracuje w branży filmowej. Warto wspomnieć, że współpracowała m.in. przy nagrodzonej Oskarem „Księdze dżungli”. Syn Kajetan również wyjechał do Londynu, by studiować produkcję muzyczną.  

Zobacz także: Michał Bajor był w szpitalu psychiatrycznym. Wszystko przez jedną z ról

Jacek Kawalec z żoną Joanną, impreza z okazji 95 urodzin Ireny Kwiatkowskiej, 17.09.2007 Warszawa, Hotel Bristol
Fot. PIOTR FOTEK/REPORTER

Jacek Kawalec z żoną Joanną, impreza z okazji 95 urodzin Ireny Kwiatkowskiej, 17.09.2007 Warszawa, Hotel Bristol

Jacek Kawalec na planie Dzień Dobry TVN, 29.03.2017, Warszawa
Fot. Bartosz Krupa/East News

Jacek Kawalec na planie Dzień Dobry TVN, 29.03.2017, Warszawa

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KAROLINA PISAREK i ROGER SALLA: tuż przed ślubną ceremonią modelka opowiada o niespodziewanych oświadczynach, swoim związku i przygotowaniach do ślubu. MICHAŁ WIŚNIEWSKI: po co mu ten ślub?! Wyznania mężczyzny, który pięć razy mówił „tak”. AGATA TUSZYŃSKA często przedkładała wszystko nad kolejne książki. Czy to był dobry wybór? Czy nie żałuje? I czy w ogóle umie żyć inaczej? Do refleksji. ŚLUBY WSZECH CZASÓW: Kelly i książę Rainier, Beaulieu i Presley, Yoko Ono i Lennon, Diana i książę Karol… Ich śluby zawładnęły zbiorową wyobraźnią.