Wiesław Gołas
Fot. STACH ANTKOWIAK/REPORTER
O NIM SIĘ MÓWI

Wiesław Gołas: „Nigdy nie myślałem, że będę tak długo żył". Aktor obchodzi 90. urodziny!

Przybliżamy postać legendy polskiego aktorstwa

Redakcja VIVA! 10 października 2020 07:00
Wiesław Gołas
Fot. STACH ANTKOWIAK/REPORTER

Legenda polskiego kina oraz sceny teatralnej, podczas II wojny światowej członek Szarych Szeregów, dumny ojciec i kochający mąż. Wiesław Gołas świętuje swoje 90. urodziny! Chociaż w dowodzie wpisane ma, że urodził się 4 października 1930 roku, wiele źródeł podaje datę 9 października. "Nie mam pojęcia, dlaczego tak jest", przyznał aktor. O swoim życiu, karierze oraz kochającej rodzinie opowiedział w rozmowie z Faktem. Poznaj bliżej postać legendarnego już polskiego artysty! 

Wiesław Gołas, legendarny polski aktor obchodzi 90. urodziny

Urodził się w Kielcach. Jego ojciec, Teofil Gołas był ogniomistrzem w 2. Pułku Artylerii Lekkiej Legionów. Wiesław Gołas w 1943 roku wstąpił do Szarych Szeregów. Miał wtedy 13 lat. "Miałem pseudonim Wilk i mama wyhaftowała mi go na takiej fajnej kurtce z koca. Byłem wtedy za młody na walkę i dlatego brałem udział jedynie w akcjach małego sabotażu, tzn. nosiłem bibułę, meldunki i kradłem Niemcom broń". W 1944 roku po nieudanej akcji został aresztowany przez gestapo. Jak się później okazało, więziony był w tej samej celi, której przebywał kiedyś jego ojciec. Ostatecznie został jednak zwolniony z aresztu w styczniu 1945 roku. 

Po wojnie podjął studia w warszawskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej (dzisiaj Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza), które ukończył w 1954 roku. Było to rok przed przeniesieniem siedziby uczelni do XVIII-wiecznego budynku Collegium Nobilium przy ulicy Miodowej, gdzie znajduje się do dzisiaj. Występował przede wszystkim na deskach Teatru Dramatycznego oraz Teatru Polskiego w Warszawie. Jest współtwórcą Kabaretu Koń, był również członkiem Kabaretu Dudek. Występował także w ramach legendarnego Kabaretu Starszych Panów.

Wielki talent Wiesława Gołasa można jednak było podziwiać nie tylko w teatrach. Zagrał w takich produkcjach filmowych, jak Czterej pancerni i pies, Alternatywy 4Czterdziestolatek, Hydrozagadka, Potop, Lalka, Dzięcioł czy też Nie ma róży bez ognia. Za swoje zasługi dla polskiej kultury został odznaczony zarówno Krzyżem Kawalerskim, jak i Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski

Wiesław Gołas
Fot. INPLUS/East News

Wiesław Gołas: "Nigdy nie myślałem, że będę tak długo żył"

"Zawsze wykonywałem swoją pracę uczciwie, bardzo się starałem, czy to w teatrze, czy w filmie. Nigdy nie chciałem niczego robić tylko po to, żeby mieć to z głowy. Wolałem coś wymyślić, dodać, żeby było ciekawiej. Nigdy też nie myślałem, że będę tak długo żył. Życie miałem bogate, ale były różne momenty. Smutne też, na przykład kiedy siedziałem w więzieniu", opowiadał Wiesław Gołas w rozmowie z Faktem. Do podjęcia zawodu aktora zachęcała go mama. Dostrzegała w nim talent już od najmłodszych lat. Artysta ma to we krwi. Na pytanie o ulubioną rolę, którą odgrywał odpowiedział, że wszystkie wspomina z jednakową nostalgią, chociaż jedna z nich szczególnie przychodzi mu na myśl. "Z teatralnych najbardziej dumny jestem z Papkina w Zemście Aleksandra Fredry. Jest on dla mnie tak bogaty, nie śmiesznością, ale całością swojej osobowości i mądrości życiowej. Kochałem tego bohatera. Jest śmieszny i smutny jednocześnie", tłumaczył. 

Wiesław Gołas zwierzył się również na temat relacji z kochającą żoną, Marią. "Mam potężną opiekę w postaci żony, która bardzo mi pomaga. Jestem łakomczuchem i lubię jedzenie, choć sam nie potrafię gotować, ale żona dba o mnie", wychwalał małżonkę. "Żona sprawia mi codziennie niespodzianki. Sam jej bardzo współczuję tego opiekowania się mną, bo jestem bardzo grymaśny. Ostatnio siedzę w domu, bo miałem trudności z chodzeniem, ale po domu się poruszam". Legendarny polski aktor ma też córkę, Agnieszkę. Utrzymują ze sobą bardzo dobry kontakt. Często jest przez nią odwiedzany, chociaż, jak sam przyznał, nie jest to w dzisiejszych czasach wskazane. Jest również dumnym dziadkiem dwóch wnuczek.  

Wiesław Gołas z żoną
Fot. MIECZYSLAW WLODARSKI/REPORTER

Wiesław Gołas
Fot. MIECZYSLAW WLODARSKI/REPORTER

Wideo

Urszula Dudziak ma 78 lat i mnóstwo pięknych planów: „Rozkwitłam na nowo po menopauzie”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Co powie tata? JAROSŁAW I OLIWIA BIENIUK we wzruszającej rozmowie o wchodzeniu córki w dorosłość, układaniu życia na nowo, sile wspomnień i ojcowskiej miłości. ALEKSANDRA KURZAK: „lubię być diwą”. O błyskotliwej karierze, zaręczynach po 10 dniach znajomości i intymności. DOROTA I CZESŁAW MOZILOWIE razem pracują, podróżują, oglądają seriale, tańczą... Co jest receptą ich udanego związku? WOJCIECH MECWALDOWSKI to artysta, aktor i... introwertyk. Co oznacza dla niego „życie pełną gębą”? Ikar polskiego dziennikarstwa... Jaki był prywatnie? Wzloty i upadki KAMILA DURCZOKA.