Irena Szewińska nie żyje
Fot. East News
POŻEGNANIE

Irena Szewińska nie żyje. Pierwsza Dama polskiego sportu zmarła w wieku 72 lat

Informację o jej śmierci przekazał mąż, Janusz Szewiński

Konrad Szczęsny 30 czerwca 2018 01:25
Irena Szewińska nie żyje
Fot. East News

Irena Szewińska nie żyje – tę smutną informację przekazał po północy mediom jej mąż, Janusz Szewiński. Była lekkoatletka, medalistka olimpijska, wiceprezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego zmarła w wieku 72 lat w Warszawie po walce z chorobą. 

Irena Szewińska nie żyje. Przyczyny śmierci byłej lekkoatletki

„Irena zmarła około godziny 23.30 w Warszawie, w szpitalu przy ulicy Szaserów. Od dłuższego czasu zmagała się z chorobą, ale ostatnio dobrze się czuła. Niedawno była przecież na Pikniku Olimpijskim”, przekazał Janusz Szewiński.

Jej walka rozpoczęła się na początku 2014 roku, gdy u Ireny Szewińskiej wykryto raka. Poddała się chemioterapii, nowotwór udało się wówczas spacyfikować. Niestety powrócił, jednak wiceprezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego nie wycofała się z życia publicznego, mimo wyczerpującej walki z nim. Co więcej była lekkoatletka doskonale wywiązywała się z zawodowych zobowiązań, wzięła m.in. udział w niedawnych Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Soczi i Pjongczangu, gdzie wręczała medal Kamilowi Stochowi. 

Andrzej Duda o śmierci Ireny Szewińskiej

Wyrazy ubolewania z powodu śmierci Ireny Szewińskiej przekazał za pośrednictwem mediów społecznościowych prezydent Polski, Andrzej Duda.

„Odeszła Pani Irena Szewińska - Pierwsza Dama polskiego sportu i Dama Orderu Orła Białego. Zdobywczyni 7 medali olimpijskich, wielokrotna rekordzistka świata. Wielka strata i wielki żal. Szanowna Pani Ireno, dziękujemy! Na zawsze pozostanie Pani w naszej wdzięcznej pamięci!”, podkreślił.

Kariera Ireny Szewińskiej, osiągnięcia sportowe

Jest uważana za najwybitniejszą polską lekkoatletkę, która siedem razy sięgała po olimpijskie medale (w tym trzy złote, dwa srebrne i dwa brązowe) oraz dziesięć razy zdobywała mistrzostwo Europy (10 medali na otwartym stadionie i 3 w hali). Na koncie miała również rekordy Polski, Europy i świata w biegach na 100, 200, 400 metrów oraz w skoku w dal i sztafetach. Uznana najlepszą sportsmenką świata w 1974 roku.

Po zakończeniu kariery sportowej zaangażowała się w działania polskiego i międzynarodowego ruchu sportowego, była członkiem MKOl. W latach 1997-2009 Szewińska sprawowała funkcję prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

W 2016 roku otrzymała najwyższe polskie odznaczenie państwowe - Order Orła Białego. Była pierwszą przedstawicielką sportu, której przyznano takie wyróżnienie  

Irena Szewińska nie żyje. Pierwsza Dama polskiego sportu miała 72 lata
Fot. East News

Wideo

Andrzej Piaseczny: „Tak, wierzę w Boga i nie mam poczucia grzechu, bo ja wierzę w Boga miłości”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER Uśmiechał się, żartował, prowadził program, pomagał potrzebującym. Tak było na zewnątrz. Co naprawdę się z nim wtedy działo? Popularna blogerka i podróżniczka ANNA SKURA zaczęła nowe życie na Bali. ANNA LEWANDOWSKA, CÉLIA KRYCHOWIAK, MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA... Kto tak naprawdę stoi za sukcesem żon sławnych piłkarzy? RYSZARD HOROWITZ I ROMAN POLAŃSKI. Chłopaki z Krakowa, ocaleni z Zagłady, w poruszającej podróży do przeszłości. Uwaga! Talent: KASIA I JACEK SIENKIEWICZ z zespołu KWIAT JABŁONI. W cyklu PODRÓŻE Meksyk i jego tajemnice.