Irena Szewińska nie żyje
Fot. East News
POŻEGNANIE

Irena Szewińska nie żyje. Pierwsza Dama polskiego sportu zmarła w wieku 72 lat

Informację o jej śmierci przekazał mąż, Janusz Szewiński

Konrad Szczęsny 30 czerwca 2018 01:25
Irena Szewińska nie żyje
Fot. East News

Irena Szewińska nie żyje – tę smutną informację przekazał po północy mediom jej mąż, Janusz Szewiński. Była lekkoatletka, medalistka olimpijska, wiceprezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego zmarła w wieku 72 lat w Warszawie po walce z chorobą. 

Irena Szewińska nie żyje. Przyczyny śmierci byłej lekkoatletki

„Irena zmarła około godziny 23.30 w Warszawie, w szpitalu przy ulicy Szaserów. Od dłuższego czasu zmagała się z chorobą, ale ostatnio dobrze się czuła. Niedawno była przecież na Pikniku Olimpijskim”, przekazał Janusz Szewiński.

Jej walka rozpoczęła się na początku 2014 roku, gdy u Ireny Szewińskiej wykryto raka. Poddała się chemioterapii, nowotwór udało się wówczas spacyfikować. Niestety powrócił, jednak wiceprezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego nie wycofała się z życia publicznego, mimo wyczerpującej walki z nim. Co więcej była lekkoatletka doskonale wywiązywała się z zawodowych zobowiązań, wzięła m.in. udział w niedawnych Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Soczi i Pjongczangu, gdzie wręczała medal Kamilowi Stochowi. 

Andrzej Duda o śmierci Ireny Szewińskiej

Wyrazy ubolewania z powodu śmierci Ireny Szewińskiej przekazał za pośrednictwem mediów społecznościowych prezydent Polski, Andrzej Duda.

„Odeszła Pani Irena Szewińska - Pierwsza Dama polskiego sportu i Dama Orderu Orła Białego. Zdobywczyni 7 medali olimpijskich, wielokrotna rekordzistka świata. Wielka strata i wielki żal. Szanowna Pani Ireno, dziękujemy! Na zawsze pozostanie Pani w naszej wdzięcznej pamięci!”, podkreślił.

Kariera Ireny Szewińskiej, osiągnięcia sportowe

Jest uważana za najwybitniejszą polską lekkoatletkę, która siedem razy sięgała po olimpijskie medale (w tym trzy złote, dwa srebrne i dwa brązowe) oraz dziesięć razy zdobywała mistrzostwo Europy (10 medali na otwartym stadionie i 3 w hali). Na koncie miała również rekordy Polski, Europy i świata w biegach na 100, 200, 400 metrów oraz w skoku w dal i sztafetach. Uznana najlepszą sportsmenką świata w 1974 roku.

Po zakończeniu kariery sportowej zaangażowała się w działania polskiego i międzynarodowego ruchu sportowego, była członkiem MKOl. W latach 1997-2009 Szewińska sprawowała funkcję prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

W 2016 roku otrzymała najwyższe polskie odznaczenie państwowe - Order Orła Białego. Była pierwszą przedstawicielką sportu, której przyznano takie wyróżnienie  

Irena Szewińska nie żyje. Pierwsza Dama polskiego sportu miała 72 lata
Fot. East News

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA o macierzyństwie, życiu „żony czekającej”, artystycznych planach oraz recepcie na miłość i szczęście. Plus niezwykła sesja w Dubaju. DOROTA POMYKAŁA:  laureatka FF Tribeca 2022 w Nowym Jorku, zdobywczyni Orła 2023 za najlepszą główną rolę kobiecą. Kobieta enigma. Przed nami odsłania swoją duszę. KRZYSZTOF ZANUSSI: mistrz kina moralnego niepokoju wyznaje: „Tych filmów już nie nakręcę…”.  MIKA URBANIAK: wychowana przez dwójkę legendarnych artystów – Urszulę Dudziak i Michała Urbaniaka wbrew pozorom nie miała życia usłanego różami…