Irena Kamińska-Radomska
Fot. Bartosz Krupa/Dzien Dobry TVN/East News
O TYM SIĘ MÓWI

Słowa Ireny Kamińskiej-Radomskiej o mężczyznach wywołały burzę w sieci: „To nie wypada”

Kiedy mężczyzna może nosić krótkie spodenki? Odpowiada mentorka Projekt Lady

Gabriela Czernecka 29 czerwca 2021 12:51
Irena Kamińska-Radomska
Fot. Bartosz Krupa/Dzien Dobry TVN/East News

Irena Kamińska-Radomska to najsłynniejsza w Polsce ekspertka od etykiety i autorka książek o kulturze  w świecie biznesu. Nie ma wątpliwości, że ekspertka nie tylko dzieli się swoją wiedzą z innymi, ale także sama stara się przestrzegać zasad w codziennym życiu. W najnowszym wywiadzie dla Dzień Dobry TVN opowiedziała, jak wygląda poprawne przestrzeganie zasad dotyczących dress code'u w okresie letnim. Jej słowa nie wszystkim przypadły do gustu... Poznajcie szczegóły. 

Irena Kamińska-Radomska o krótkich spodenkach u mężczyzn

Choć Irena Kamińska-Radomska popularność zyskała w dużej mierze dzięki programowi Projekt Lady, to od lat zajmuje się światem etykiety i kultury biznesu. Będąc gościem Dzień Dobry TVN miała okazję opowiedzieć co nieco na temat letniego dress code'u. Ekspertka od etykiety odpowiedziała na dręczące wielu pytanie: Czy mężczyźni mogą nosić krótkie spodenki? Stanowisko mentorki z Projekt Lady jest jednoznaczne.

Zobacz: Tak księżna Meghan łamała królewski protokół. Oto 9 zdjęć, które mówią same za siebie

„Nie wypada, żeby dorosły mężczyzna czy nawet młodzieniec, chodził po ulicy w mieście w krótkich spodenkach. Jest to faux-pas”, mówi wprost Irena Kamińska-Radomska i tłumaczy swoją opinię. „W tej chwili panowie narzekają na gorąco i pozwalają sobie na krótkie spodenki. Tak, jakby ich charaktery nagle się osłabiły, bo nie są w stanie dla przyzwoitego wyglądu wytrzymać temperatur. A kiedyś przecież nie było inaczej. Elegancki mężczyzna chodzi tylko w długich spodniach. Oczywiście mówimy o ulicy”, wyjawia w rozmowie z Dzień Dobry TVN. Ekspertka swoje zdanie w tej kwestii prezentuje więc jasno - mężczyźni, którzy chcą zaliczać się do grona gentlemanów, nie noszą krótkich spodenek nawet latem. 

Według niej zasady są proste, a za przykład podaje sytuację, jaka ma miejsce w brytyjskiej rodzinie królewskiej: „Tradycyjnie w rodzinie królewskiej chłopak do pewnego wieku, tj. chyba dziewięciu lat, nawet musi nosić krótkie spodenki. Nie może nosić długich. Dopiero wtedy, kiedy staje się młodzieńcem, może sobie na to pozwolić. Kiedyś chłopcy po prostu marzyli o tym, żeby nosić długie spodnie, jak ojciec czy starszy brat”, mówi Kamińska-Radomska.

Dress Code latem - kiedy mężczyzna może nosić krótkie spodenki? 

Podobnego zdania jest Aleksandra Pakuła, autorka bloga instytutetykiety.pl, która pisze wprost: „Mężczyznom, którzy chcą prezentować się elegancko, nie wypada pokazywać nagich łydek”, i dodaje: „Żadna sytuacja wymagająca elegancji ich po prostu nie zniesie. Krótkie spodenki są w ogóle dość newralgicznym elementem stroju, który nigdy nie znajdzie miejsca w żadnym rodzaju stroju  formalnego lub półformalnego, a nawet trudno dopasować go do wielu nieformalnych sytuacji (mam na myśli oczywiście stroje z kategorii nieformalnej). Krótkie spodenki kobieta wybierać może w tych samych sytuacjach, w których robić to mogą panowie – weekend na działce jest doskonałym przykładem”, czytamy. 

Zobacz: Mentorki „Projektu Lady” w ogniu krytyki. Pomagają uczestniczkom czy wręcz przeciwnie?

Podobnego zdania jest Irena Kamińska-Radomska: „Mój mąż zakłada takie spodnie za kolano na golfa, to jest typowy ubiór do tej dyscypliny. Natomiast, tu warto wspomnieć, że rodzina królewska, kiedy nieżyjący już książę Filip zabiegał o rękę królowej Elżbiety II, wtedy jeszcze księżniczki, został zabrany na przejażdżkę konną i to miał długie spodnie, a powinien mieć takie specjalne do kolan. Są pewne kanony i książę Filip został za to skrytykowany”, mówi wprost.

Temat krótkich spodenek u mężczyzn wzbudził spore kontrowersje w internecie. Jedni zgadzają się z ekspertką, inni wręcz przeciwnie. A Wy, co sądzicie o tej zasadzie?  

Irena Kamińska-Radomska o krótkich spodenkach
Fot. TOMASZ URBANEK/Dzien Dobry TVN/East News

 

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATALIA KUKULSKA Z CÓRKĄ ANNĄ: Wzruszająca rozmowa o tym, jak być matką, kiedy samej się jej nie miało. JUSTYNA I JAKUB PRZYGOŃSCY: Motocyklista i kierowca rajdowy i współwłaścicielka modowej marki – jak łączą życie rodzinne z pasją i pracą? DEKADA GIERKA: Dlaczego lata 70. wciąż fascynują i inspirują? LILIANA GŁĄBCZYŃSKA-KOMOROWSKA: Aktorka i reżyserka, kobieta po przejściach, celebruje dojrzałą miłość. Matka ANNY LEWANDOWSKIEJ – MARIA STACHURSKA snuje historię cioci Stanisławy, położnej w hitlerowskim obozie koncentracyjnym.