huragan Dorian, USA, Floryda
Fot. Getty Images
O TYM SIĘ MÓWI

Huragan Dorian uderzył w Wyspy Bahama. Teraz zmierza w kierunku Florydy

Zjawisko otrzymało status piątej, bardzo niebezpiecznej kategorii

Redakcja VIVA! 2 września 2019 12:56
huragan Dorian, USA, Floryda
Fot. Getty Images

Stany Zjednoczone po raz kolejny zmagają się z trudnymi do przewidzenia skutkami zjawisk atmosferycznych. Według dostępnych informacji, huragan Dorian pustoszy obecnie Bahamy, powoli zmierzając w kierunku Florydy. Zjawisku towarzyszą silny wiatr i ulewne deszcze. Według amerykańskich meteorologów, Dorian może być czwartym z kolei huraganem, któremu przyznano piątą – bardzo niebezpieczną – kategorię.

Huragan Dorian uderza w Bahamy i Florydę

Jak informuje portal tvn24.pl, powołując się na amerykańskie Narodowe Centrum Huraganów, nad ranem Dorian znajdował się około 220 kilometrów od wybrzeża Florydy, a prędkość wiatru zmalała z 298 kilometrów na godzinę do 285. Huragan porusza się z prędkością 8 km/h. Władze Florydy proszą o zachowanie szczególnej ostrożności.

„W poniedziałek odbędzie się przymusowa ewakuacja ośmiu przybrzeżnych hrabstw w stanie Karolina Południowa”, poinformował gubernator Henry McMaster, podkreślając, że sprawa dotyczy co najmniej 830 tysięcy osób. Podobną decyzję podjęto w stanie Georgia. Piąta kategoria huraganu zwiastuje bowiem całkowite zniszczenie budynków mieszkalnych, spowodowany silnym wiatrem i powodzią. To wszystko zwiastuje nie tylko katastrofalne zniszczenia, ale też bezpośrednio zagraża życiu mieszkańców.

Huragan Dorian otrzymał piątą, najwyższą kategorię w skali Saffira-Simpsona, a meteorologowie zwracają uwagę na niebezpieczne ulewy, bardzo silny wiatr, a także ogromne fale, które mogą osiągnąć wysokość od 5,5 do 7 metrów. „To najbardziej gwałtowny huragan we współczesnej historii na północno-zachodnich Bahamach. To wyjątkowo niebezpieczna sytuacja”, powiedział Ken Graham, dyrektor Narodowego Centrum Huraganów.

Huragan Dorian zmierza właśnie ku Florydzie, która zagrożona jest potężnymi powodziami. Meteorolodzy przewidują, że żywioł uderzy w nocy z poniedziałku na wtorek.

Z powodu huraganu Donald Trump odwołał przyjazd do Polski i nie wziął udziału w obchodach 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. Prezydent USA poprosił Amerykanów o zachowanie szczególnej ostrożności w obliczu kataklizmu. „Wygląda na to, że [huragan] może być większy niż te notowane dotychczas”, powiedział Trump podczas posiedzenia Federalnej Agencji Zarządzania Kryzysowego. 

huragan Dorian, USA, Floryda
Fot. East News

huragan Dorian, USA, Floryda
Fot. Getty Images

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATALIA KUKULSKA Z CÓRKĄ ANNĄ: Wzruszająca rozmowa o tym, jak być matką, kiedy samej się jej nie miało. JUSTYNA I JAKUB PRZYGOŃSCY: Motocyklista i kierowca rajdowy i współwłaścicielka modowej marki – jak łączą życie rodzinne z pasją i pracą? DEKADA GIERKA: Dlaczego lata 70. wciąż fascynują i inspirują? LILIANA GŁĄBCZYŃSKA-KOMOROWSKA: Aktorka i reżyserka, kobieta po przejściach, celebruje dojrzałą miłość. Matka ANNY LEWANDOWSKIEJ – MARIA STACHURSKA snuje historię cioci Stanisławy, położnej w hitlerowskim obozie koncentracyjnym.