Dziś mija 15 lat od śmierci tragicznie zmarłego aktora

Weronika Kostyra 22 stycznia 2023 07:50

Był młody, utalentowany i miał Hollywood u swoich stóp. Heath Ledger w wieku 28 lat był doceniany przez największych twórców. Wszyscy przepowiadali mu świetlaną przyszłość. On sam był pełen życia i miał mnóstwo planów. Wszystko skończyło się 15 lat temu. Jego nagła śmierć była ogromnym zaskoczeniem. Nie tylko jego fani byli wstrząśnięci. Co doprowadziło do tego, że 22 stycznia 2008 roku odnaleziono go nieprzytomnego w otoczeniu pustych opakowań po tabletkach nasennych?

Heath Ledger: wielka kariera, partnerka, córka

Heath Ledger urodził się 4 kwietnia 1979 roku w Australii. Od dziecka wykazywał wiele talentów. Był silny i dobrze zbudowany, więc uprawiał sport. Wróżono mu karierę hokeisty. Jednak już jako dziesięciolatek występował też na deskach lokalnego teatru. W końcu aktorstwo zwyciężyło. Jako szesnastolatek porzucił szkołę i sport. Z rodzinnego Perth wyjechał do Sidney i zaczął grać w australijskich serialach. Jego kariera zaczęła nabierać rozpędu. Po pierwszych sukcesach wyjechał do Kalifornii. Jego pierwszą hollywoodzką rolą był występ w komedii romantycznej Zakochana złośnica. Publiczność go pokochała i niedługo później zagrał w filmie Patriota u boku samego Mela Gibsona. Aktor był nim zachwycony, a Heath Ledger mógł przebierać w rolach.

Kolejne role przynosiły mu coraz większe uznanie. Dużą popularność przyniósł mu film Obłędny rycerz, ale prawdziwym przełomem w karierze okazała się Tajemnica Brokeback Mountain w reżyserii Anga Lee. W duecie z Jakiem Gylenhallem zagrał kowboja-homoseksualistę. Film wywołał skandal obyczajowy, lecz zdobył duże uznanie na całym świecie. Rola Heatha Ledgera była bardzo skomplikowana emocjonalnie, a on udowodnił, że jest prawdziwym aktorem, a nie jedynie amantem z burzą blond loków. Tajemnica Brokeback Mountain zmieniła jego życie w jeszcze jeden sposób. To tam na planie zdjęciowym poznał miłość swojego życia, Michelle Williams. Wcześniej miał kilka romansów. Był związany między innymi z Naomi Watts. Jednak to Michelle okazała się tą jedyną. Para doczekała się córki Matildy, która przyszła na świat w 2005 roku, a jej ojcem chrzestnym został Jake Gyllenhaal.

Czytaj też: Józef Cyrankiewicz i Danuta Szaflarska — to dla niej miał zostawić Irenę Dziedzic

Plotki mówią, że Heath Ledger nie najlepiej radził sobie ze sławą. Jak wiele gwiazd przed nim, po nagłym sukcesie szukał podobno ukojenia w alkoholu i narkotykach. Mówiło się, że uzależnienia były powodem problemów w jego związku. Michelle kilka razy kazała mu wybierać między nią i dzieckiem a narkotykami. Zawsze jednak dawała mu kolejną szansę na poprawę. Porzuciła go dopiero, kiedy wyszło na jaw, że nie był jej wierny. Heath zarzekał się, że kocha tylko ją, lecz dla matki jego dziecka to było zbyt wiele.

Niewiele później Heath zaczął przygotowania do nowej roli. Była zupełnie inna od tego, co grał do tej pory. Miał wcielić się w Jokera w Mrocznym rycerzu. Było to duże wyzwanie, ponieważ przed nim rolę tę interpretowało wielu aktorów, między innymi Jack Nicholson. Ledger chciał, żeby jego Joker był inny. Miał być naprawdę przerażający, mroczny i obłąkany.

Czytaj także: Pierwsza żona Radosława Majdana to kobieta z pasją! Co dziś robi Sylwia Majdan?

Heath Ledger: tragiczna śmierć. Dlaczego zmarł?

Gospodyni i masażystka znalazły aktora nieprzytomnego w jego mieszkaniu 22 stycznia 2008 roku o godzinie 14:45. Natychmiast wezwały policję. Okazało się, że nie żył od kilku godzin. Obok ciała leżały rozrzucone opakowania po silnych lekach nasennych na receptę. Wszystko wskazywało na samobójstwo.

Całe Hollywood było wstrząśnięte. Przecież mimo trudności w życiu prywatnym Heath Ledger był pełen życia. Miał 28 lat, był u szczytu kariery, miał mnóstwo planów i marzeń. Skarżył się tylko na problemy ze snem, ale winił za to przepracowanie. Po zakończeniu zdjęć do Mrocznego rycerza w jednym z wywiadów wyznał: „Ta rola wykończyła mnie mentalnie i psychicznie”. Chętnie chwalił się tym, że pracując nad rolą, wiele czytał o szaleńcach, obserwował ich, ćwiczył ich zachowania i odruchy, naśladował głos. Wtedy też rozpoczęły się jego problemy ze snem. Zaczął brać leki. Tylko tymczasowo…

Czytaj także: Kevin Costner namówił Whitney Houston na rolę w „Bodyguardzie”. Jakie relacje łączyły ich prywatnie?

Pogrzeb odbył się 9 lutego 2008 roku w Australii. Ciało Heatha Ledgera zostało skremowane. Jego śmierć przyniosła wiele zagadek. Czy rzeczywiście to Joker doprowadził go do depresji lub nawet obłędu? Czy – jak stwierdzili biegli – jego śmierć była nieszczęśliwym wypadkiem, spowodowanym przedawkowaniem czy też samobójstwem? Przez wiele miesięcy media żyły doniesieniami o obłędzie Ledgera w ostatnich tygodniach przed śmiercią. Ci, którzy go znali, przekonują jednak, że samobójstwo było mało prawdopodobne. Mówiło się też, że Joker jednocześnie zabił go i uczynił nieśmiertelnym. Rok po śmierci został uhonorowany Oscarem za tę rolę. Przepłacił ją jednak życiem. Nigdy nie dowiemy się, jaka jest prawda…

Po jego odejściu Michelle Williams przyznała, że żałowała swojej stanowczej decyzji. Obwiniała się też, że przyczyniła się do problemów Heatha. Okazało się, że testament, który zostawił Ledger, został spisany w 2003 roku i nie uwzględniał Matildy, a jedynie rodziców aktora. Dziadkowie obiecali zadbać finansowo o wnuczkę. Pomogli także inni. W chwili śmierci nieukończone były zdjęcia do ostatniego filmu Heatha, Parnassus. Jego twórcy musieli zmienić scenariusz. Rolę Legdera zagrali dodatkowo Johnny Depp, Jude Law i Colin Farrell. Wszyscy przekazali swoje wynagrodzenie Matildzie. 

1/6
Heath Ledger portret
Copyright @Getty Images
1/6

Heath Ledger był doceniany przez największych twórców. Wszyscy przepowiadali mu świetlaną przyszłość...

2/6
Heath Ledger
Copyright @FITZROY BARRETT/East News
2/6

Co doprowadziło do tego, że 22 stycznia 2009 roku odnaleziono go nieprzytomnego w otoczeniu pustych opakowań po tabletkach nasennych?

3/6
Heath Ledger i Michelle Williams
Copyright @STEVE HOLLAND/East News
3/6

Heath Ledger i Michelle Williams

4/6
Heath Ledger
Copyright @Getty Images
4/6

Plotki mówią, że Heath Ledger nie najlepiej radził sobie ze sławą. Jak wiele gwiazd przed nim i po nim po nagłym sukcesie szukał podobno ukojenia w alkoholu i narkotyków...

5/6
Heath Ledger, Tajemnica Brokeback Mountain
Copyright @East News
5/6

Rolą w „Tajemnica Brokeback Mountain „ udowodnił, że jest prawdziwym aktorem, a nie jedynie amantem z burzą blond loków

6/6
Heath Ledger w młodości
Copyright @Getty Images
6/6

Mówiło się, że Joker jednocześnie zabił go i uczynił nieśmiertelnym. Rok po śmierci został uhonorowany Oscarem za tę rolę. Przepłacił ją jednak życiem.

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA o macierzyństwie, życiu „żony czekającej”, artystycznych planach oraz recepcie na miłość i szczęście. Plus niezwykła sesja w Dubaju. DOROTA POMYKAŁA:  laureatka FF Tribeca 2022 w Nowym Jorku, zdobywczyni Orła 2023 za najlepszą główną rolę kobiecą. Kobieta enigma. Przed nami odsłania swoją duszę. KRZYSZTOF ZANUSSI: mistrz kina moralnego niepokoju wyznaje: „Tych filmów już nie nakręcę…”.  MIKA URBANIAK: wychowana przez dwójkę legendarnych artystów – Urszulę Dudziak i Michała Urbaniaka wbrew pozorom nie miała życia usłanego różami…