Grypa czy koronawirus, covid-19
Fot. Adobe Stock
O TYM SIĘ MÓWI

Jak odróżnić sezonową grypę od koronawirusa? Oto podstawowe różnice!

Kilka objawów wyklucza zakażenie COVID-19

Rafał Kowalski 9 października 2020 13:56
Grypa czy koronawirus, covid-19
Fot. Adobe Stock

Jesień to niełatwy czas na pozostanie w idealnej kondycji zdrowotnej. Zmienna pogoda, szalejący wiatr, deszcze, przepełniona komunikacja miejska czy spadające temperatury to idealne warunki do rozwoju i przenoszenia się wirusów. W tym koronawirusa, który nigdy wcześniej nie atakował w tak zastraszającym jak teraz tempie. Nie warto jednak skupiać się na panice i strachu. Warto wiedzieć, jak w sezonie grypowym odróżnić przeziębienie od COVID-19.

Objawy przeziębienia, grypy i koronawirusa – różnice

Najczęściej występujące na jesieni będzie oczywiście zwykłe przeziębienie. Jego podstawową cechą jest fakt, że rozwija się ono stopniowo, powoli, w ciągu kilku dni. Towarzyszyć może mu drapanie w gardle, kaszel także mokry, brak podwyższonej temperatury a także uczucie zatkanego nosa lub wodnisty katar. Po około 5 dniach wydzielina powinna zgęstnieć. Jeżeli temperatura nie będzie rosła, wszystko zmierza w kierunku wyzdrowienia i pewności, że było to przeziębienie.

Z kolei grypa pojawi się gwałtownie i tak samo szybko pozbawi nas sił. Ponadto będzie nas męczyć ogromne osłabienie, bóle mięśni i stawów, gorączka nawet do 40 stopni i silne bóle głowy. Kaszel (także mokry) i katar mogą się pojawić, ale zdecydowanie później. Podobnie jak utrata apetytu, biegunka i wymioty. Zwalczenie grypy trwa około 2 tygodni. Warto na początku choroby poprosić o poradę telemedyczną i odpowiednie leki.

W przypadku COVID-19 mówimy o dusznościach, kłopotach z oddychaniem, gorączką powyżej 38 stopni, suchym kaszlem a także utracie smaku i węchu. Brak kataru. Ponadto już samo uczucie zimna lub dreszcze powinny być dla nas sygnałem ostrzegawczym. Choroba może jednak przebiegać też bezobjawowo. Gdy tylko nas coś zaniepokoi  zadzwoń do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej lub skorzystaj z teleporady u swojego lekarza POZ.

Wszystkie objawy zostały wyszczególnione na podstawie opinii udzielonej dla Faktu przez epidemiologa dr n. med. Andrzeja Trybusza. 

Setki tysiecy bakterii na jednorazowych maseczkach
Fot. Canva

Wideo

Urszula Dudziak ma 78 lat i mnóstwo pięknych planów: „Rozkwitłam na nowo po menopauzie”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Co powie tata? JAROSŁAW I OLIWIA BIENIUK we wzruszającej rozmowie o wchodzeniu córki w dorosłość, układaniu życia na nowo, sile wspomnień i ojcowskiej miłości. ALEKSANDRA KURZAK: „lubię być diwą”. O błyskotliwej karierze, zaręczynach po 10 dniach znajomości i intymności. DOROTA I CZESŁAW MOZILOWIE razem pracują, podróżują, oglądają seriale, tańczą... Co jest receptą ich udanego związku? WOJCIECH MECWALDOWSKI to artysta, aktor i... introwertyk. Co oznacza dla niego „życie pełną gębą”? Ikar polskiego dziennikarstwa... Jaki był prywatnie? Wzloty i upadki KAMILA DURCZOKA.