Królowa Elżbieta II
Fot. Eddie Mulholland - WPA Pool/Getty Images
KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Elżbieta II zdetronizowana. Nie cieszy się już największą sympatią Brytyjczyków

Kto pokonał królową? Tego można było się spodziewać!

Ksenia Krasko 9 lutego 2021 06:53
Królowa Elżbieta II
Fot. Eddie Mulholland - WPA Pool/Getty Images

Królowa Elżbieta II jest najdłużej panującym monarchą Wielkiej Brytanii – kilka dni temu obchodziła 69. rocznicę objęcia tronu po swoim zmarłym ojcu, Jerzym VI. Właśnie ze względu na „staż” przez wiele lat była najbardziej lubianą członkinią rodziny królewskiej, jednak w tym roku musiała ustąpić innej osobie. Kto podbił serca Brytyjczyków i znalazł się na pierwszym miejscu w corocznym rankingu?

Ranking najpopularniejszych członków brytyjskiej rodziny królewskiej

Firma YouGov przeprowadziła specjalny sondaż, który pozwolił Brytyjczykom określić najbardziej lubianego członka rodziny królewskiej. Jak się okazało, w tegorocznym zestawieniu prowadzi... książę William.

Zgodnie z danymi YouGov, William cieszy się sympatią aż 75% ankietowanych. Jest szczególnie lubiany przez milenialsów, czyli osoby urodzone w latach 80. i 90. XX wieku. Żona księcia Cambridge, księżna Kate, zajęła trzecie miejsce z wynikiem 67%.

Księżna Kate i książę William najbardziej lubianymi royalsami w Wielkiej Brytanii

Książę William i księżna Kate najbardziej lubianymi członkami rodziny królewskiej
Fot. Karwai Tang/WireImage

W tegorocznym sondażu Elżbieta II zajęła drugie miejsce. Z zebranych danych wynika, że 73% pytanych osób ma do niej „pozytywny stosunek”, 11% wypowiada się o monarchini „negatywnie”, a pozostałe 16% „nie ma zdania”. Królową docenia przede wszystkim pokolenie X (osoby urodzone w drugiej połowie XX wieku).

Na czwartej pozycji znalazła się niepokorna księżniczka Anna (50%), na piątym miejscu książę Filip (49%), na szóstym Zara Phillips (47%), na siódmym książę Karol (47%), na ósmej pozycji jest książę Harry (41%), na dziewiątej księżna Camilla (37%), na dziesiątym Sofia, hrabina Wessex (33%). Najmniej lubianym royalsem pozostaje książę Andrzej (jedynie 6%).

Wydaje się, że największy spadek w rankingu zaliczyła księżna Meghan. W ostatnich latach zawsze trafiała do pierwszej piątki, ale po przeprowadzce do Stanów Zjednoczonych straciła „miłość” Brytyjczyków. W zestawieniu ma 11. pozycję, i tylko 32% pytanych osób ma o niej pozytywną opinię, a negatywną – aż 40%.

Jeśli chodzi o popularność, a raczej sławę, pierwsza piątka właściwie nie zaskakuje. Na pierwszym miejscu znalazł się książę William, na drugim Elżbieta II, na trzecim książę Karol, na czwartym książę Harry i na piątym księżna Meghan.

Elżbieta II jak dotąd nie miała sobie równych w takich sondażach, i nigdy nie rywalizowała z wnukiem. Jednak, jak twierdzą eksperci, „wygrana” jest na rękę Williamowi, ponieważ tak wysoka ocena może jedynie zachęcić królową do przekazania mu tronu, co podobno ma wydarzyć się już wkrótce. 

Księżna Camilla i książę Karol

Książę Karol, księżna Camilla
Fot. The Prince of Wales and The Duchess of Cornwall/Clarence House via Getty Images

Księżna Meghan i książę Harry tracą sympatię Brytyjczyków

Księżna Meghan i książę Harry tracą na popularności
Fot. Neil Mockford/GC Images

Wideo

Piotr Trojan marzył o aktorstwie od dziecka. Lekarz powiedział mu, że nie ma na to żadnych szans...

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAGDALENA BOCZARSKA: intrygująca i niezależna. Emocjonalna i zarazem twarda. Nam opowiada o rodzinie i swojej pasji podróżowania. MACIEJ MUSIAŁOWSKI: aktor i muzyk. Gdy przekroczył próg XVIII-wiecznego pałacu, zmieniło się jego życie… EWA EWART kręciła filmy dokumentalne o wojnach i katastrofach. Tym razem nakręciła poetycką opowieść o raku. ELŻBIETA ROMANOWSKA: od kiedy została prowadzącą program „Nasz nowy dom”, musi się mierzyć z niewyobrażalnym hejtem. PIOTR TROJAN o tym, jak introwertyk odnalazł się w trudnym świecie artystycznym. PODRÓŻE Z ITAKĄ I VIVĄ!: ponad 100 destynacji na całym świecie, ekskluzywne hotele, rajskie plaże. Z rodziną lub we dwoje. Co wybierzesz?