Krystian Ochman, River
Fot. Wanessa Kaczmarek, materiał promocyjny
Z ŻYCIA GWIAZD

Dzięki dziadkowi zamieszkał w Polsce... Krystiana Ochmana i Wiesława Ochmana łączy wyjątkowa więź

Wnuk sławnego tenora pojedzie w maju na Eurowizję

Rafał Kowalski 21 lutego 2022 14:51
Krystian Ochman, River
Fot. Wanessa Kaczmarek, materiał promocyjny

Na początku lutego legendarny tenor Wiesław Ochman skończył 85 lat. Przepiękny wiek świętowali wszyscy jego fani, ale i rodzina – w tym wnuk Krystian Ochman, dla którego dziadek jest ogromnym autorytetem. Piosenkarz, który będzie reprezentował Polską na Eurowizji 2022 – wiele razy powtarzał, że za namową seniora rodu wyjechał z USA i zamieszkał w Polsce.

Krystian Ochman o dziadku, dzieciństwie i studiach

22-letni Krystian Ochman urodził się i wychowywał się w okolicach Waszyngtonu. Tam też ukończył wszystkie etapy edukacji, aż do liceum. Dopiero około 4 lata temu za namową dziadka przyleciał do Polski studiować na Akademii Muzycznej w Katowicach. Dziś znany jest w całym kraju i wie, że podjął najlepszą możliwą decyzję.

Jak wyglądała rozmowa z Wiesławem Ochmanem o tym, że to właśnie w kraju nad Wisłą będzie najlepsze miejsce do rozwoju i kariery Krystiana? „Grałem kiedyś w Stanach rolę księcia w musicalu „Kopciuszek”. Dziadek mnie usłyszał i stwierdził, że wyczuwa u mnie duży potencjał i możliwości wokalne niezbędne w stylistyce śpiewu operowego. Skoro tak powiedział, to mu uwierzyłem, w końcu jest wybitnym tenorem, i przyjechałem do Polski na studia muzyczne”, wyznał VIVIE! piosenkarz.

Wiesław Ochman jako świetny tenor, który zjeździł ze swoimi występami niemal cały świat, nie jest autorytetem jedynie dla wielbicieli swojego talentu, ale i dla wnuka. „Dziadka radzę się w pierwszej kolejności. Po występach w „The Voice…” zawsze dzwoniłem do niego i pytałem, czy mu się podobało. I słyszałem, że jest ze mnie dumny. Mogę też liczyć na niego w sprawach pozamuzycznych, kiedy mam problem językowy w pieśniach operowych. Pomaga mi wtedy w wymowie albo wysyła mi nuty. Wspaniale jest mieć takiego dziadka”, opowiadał Krystian Ochman Elżbiecie Pawełek rok temu.

SPRAWDŹ TAKŻE: Krystian Ochman będzie reprezentował Polskę na Eurowizji. Jak wyglądał 10 lat temu?22-letniego muzyka trudno poznać na starych zdjęciach

Kilkuletni Krystian Ochman z tatą, dziadkiem

Krystian Ochman z tatą, dziadkiem
Fot. archiwum prywatne dla magazynu VIVA!

Wspólny występ Krystiana Ochmana i Wiesława Ochmana

Jeszcze wiosną zeszłego roku Krystian Ochman – przy okazji rozmowy z VIVĄ! - nie miał na koncie wspólnego występu z dziadkiem, ale już w lipcu panowie zaśpiewali razem na jednej scenie. Było to podczas 27 Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz w Busko-Zdroju.

Po zejściu ze sceny Krystian Ochman opowiedział o swoich emocjach. „Było fantastycznie. Nie powiem, że nie stresowałem się, bo zależało mi, żeby dobrze wyszło, ale wydaje mi się, że wypadłem fajnie. Dziadek jest zadowolony, to ja też jestem”, przyznał wywiadzie dla Radia Kielce.

Wiesław Ochman nie tylko z radością śpiewa z wnukiem, ale też ocenia jego nowoczesną twórczość. „Dziadek słuchał całej płyty i jest ze mnie bardzo dumny. Mówił, że nagrałem wspaniały album, co jest dla mnie ogromnym szczęściem”, mówił reprezentant Polski na Eurowizji 2022 w wywiadzie dla serwisu PolskaPlyta-PolskaMuzyka.pl.

Sam tenor nie szczędził ukochanemu wnukowi komplementów. „Bardzo podoba mi się muzyka, którą komponuje i wykonuje. […] Jest niezwykle ambitny i pracowity, dąży do perfekcji, a to jest czasem dla artysty męczące, bo musi istnieć margines zwolnienia od obowiązku bycia perfekcyjnym. Potrafi też skupić na swoim śpiewaniu uwagę słuchaczy. Popularność to dla mnie sprawa drugorzędna. Pierwszorzędne jest szanowanie publiczności. Najważniejszym krytykiem jest publiczność i własne sumienie artystyczne. Tego trzeba się trzymać, chcąc tworzyć prawdziwą sztuką. Powtarzam mu tę zasadę”, opowiadał Wiesław Ochman Onetowi.

Mamy nadzieję, że panowie jeszcze nie raz zaśpiewają wspólnie dla publiczności. Może zaraz po Eurowizji? Na razie życzymy Krystianowi jak najlepszego wyniku w tym konkursie. 

ZOBACZ TEŻ: Finał polskich eliminacji do Eurowizji! Kto będzie reprezentował Polskę w Turynie? Zobacz, jak przebiegł finałowy koncert

Wiesław Ochman, 2015

Wiesław Ochman, 2015
Fot. Kamil PIKLIKIEWICZ/East News

Krystian Ochman, 2021

Krystian Ochman
Fot. Wojtek Koziara, VIVA! 6/2021

Krystian Ochman z babcią i dziadkiem

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

WERONIKA ROSATI o życiu w Los Angeles i córce: „Moment, w którym zaczęło się moje drugie życie, to narodziny córki”. AGNIESZKA I PIOTR GŁOWACCY: Para popularnych aktorów, rodzice bliźniaków, opowiadają o „podwójnym” szczęściu i o dojrzewaniu do miłości. JOHN PORTER: Najsłynniejszy Walijczyk mieszkający od 46 lat w Polsce mówi: „Jestem lekkim socjopatą”. Dlaczego? Ponadto HISTORIE NIEZWYKŁYCH WIĘZI MATEK I CÓREK oraz opowieść o MEMPHIS, mieście bluesa, grilla i Presleya.