koronawirus-kobieta-maseczka
Fot. Adobe Stock
O TYM JEST GŁOŚNO

Polacy obawiają się drugiej fali koronawirusa. Ryzyko zachorowania jest wysokie

Czekają nas nowe obostrzenia?

Olga Figaszewska 28 września 2020 11:59
koronawirus-kobieta-maseczka
Fot. Adobe Stock

W ostatnich dniach mówi się o rekordowym wzroście zakażeń na COVID-19. W ciągu 3 dni na koronawirsa zmarło 55 osób. Ministerstwo Zdrowia w weekend poinformowało także o 2934 nowych przypadkach zachorowań. Pogarsza się także sytuacja w Zachodniej Europie. WHO przypomina o przestrzeganiu zaleceń i podporządkowywaniu się obostrzeniom. Tymczasem Super Express przeprowadził sondaż, z którego wynika, że coraz więcej Polaków obawia się o swoje zdrowie.

Koronawirus w Polsce

W poniedziałek 28 września Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 1306 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia. Nie żyje 15 osób zakażonych koronawirusem. „Liczba zakażonych koronawirusem: 88 636/2 447 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe)”, podano.

Jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez Instytut Badań Pollster na zamówienie Super Expressu Polacy coraz bardziej obawiają się zachorowań na koronawirusa.

,,Odsetek osób sparaliżowanych strachem wzrósł dwukrotnie od marca i wynosi dziś 48 proc. Do 35 proc. zmalała zaś liczba respondentów, którzy nie boją się COVID-19”, czytamy w Super Expressie.

Dziennikarze zapytali socjologa, Janusza Czaplińskiego o to, dlaczego nadal tak wiele osób nie widzi zagrożenia.

„Bo oswajamy się z zagrożeniem. Stosujemy się do obostrzeń i zaleceń, ale swoje tam wiemy. Zresztą nie różnimy się pod tym względem od innych narodów ”, skomentował.

Czy w związku z pogarszającą się sytuacją w całym kraju zostaną wprowadzone dodatkowe obostrzenia? O tym mówił rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Stwierdził, że scenariusz taki nie jest wykluczony. Jednocześnie uspokajał, że pod względem liczby łóżek szpitalnych i respiratorów dla zakażonych koronawirusem Polska „jest zabezpieczona”. 

W rozmowie z Radiem Zet Główny Inspektor Sanitarny - Jarosław Pinkas mówił o rozwiązaniach, które mogą być wprowadzone w poszczególnych strefach. Pod uwagę są brane różne scenariusze. Obostrzenia muszą być wprowadzane w sposób rozważny, a nie drastyczny. 

,,To być może będzie ograniczenie liczby osób spotykających się na uroczystościach, weselach, zmniejszenie liczby osób w restauracjach. To się robi w wielu krajach – Izrael, Wielka Brytania wróciła do restrykcji i częściowego lockdownu. My staramy się tego nie robić, musimy rozwijać gospodarkę, dzieci muszą się uczyć, my musimy pracować, nie możemy wiecznie zdalnie", wyjaśnił.  

Źródł: Super Express, Wprost, Radio Zet

koronawirus-2020-kwarantanna-nowe-zasady-2
Fot. AdobeStock.com

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAŁGORZATA ROZENEK-MAJDAN i RADOSŁAW MAJDAN w przejmującej rozmowie o walce o dziecko, mierzonej poświęceniem, niepewnością, ale i wdzięcznością. MICHAŁ ŻEBROWSKI i EUGENIUSZ KORIN, dyrektor i reżyser Teatru 6. piętro. Czy się lubią, podziwiają i... kłócą. MARIOLA BOJARSKA FERENC Los naznaczony tragediami: wypadek mamy, walka o życie synka, rozwód, choroba męża. W cyklu EXTRA: Czy w kontekście niemieckich obozów koncentracyjnych może być mowa o modzie? – opowiada antropolożka mody Karolina Sulej. PODRÓŻ „Będziecie tam wracać”, mówi o Bieszczadach słynna podróżniczka Elżbieta Dzikowska.