Minister Zdrowia Łukasz Szumowski
Fot. Krzysztof Kaniewski/REPORTER East News
O TYM JEST GŁOŚNO

Wszystkie wesela i pogrzeby czekają duże zmiany. Minister zdrowia ma konkretny plan

Dziś w Polsce padł rekord liczby dobowych zakażeń COVID-19

Rafał Kowalski 1 sierpnia 2020 14:58
Minister Zdrowia Łukasz Szumowski
Fot. Krzysztof Kaniewski/REPORTER East News

Ministerstwo zdrowia napisało dziś na swoim Twitterze: „Mamy 658 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusa”. To smutny rekord dobowy, jakiego w Polsce jeszcze nie było. Minister zdrowia przerwał swój urlop i przez coraz gorsze statystyki wrócił do pracy. Przyznał, że około 600 zarażeń covid-19 dziennie jest do opanowania, ale liczba ta będzie tylko wzrastać. Dlatego potrzebne są zdecydowane kroki.

Minister Łukasz Szumowski o jesieni w Polsce. Co z wirusem?

W rozmowie z Money.pl minister zdrowia przyznał, że zbyt wiele osób lekceważy nakaz noszenia maseczek np. w sklepach. Sam spotkał się z osobami, które pokrętnie tłumaczyły zaniechanie nakazu władz. „Podam przykład z urlopu. Kobieta w sklepie tłumaczyła się innym klientom, że nie nosi maseczki, bo ma klaustrofobię. To pokazuje pewien stopień absurdu. […] Astma też nie jest przeciwwskazaniem do maseczki. Jedynie ciężkie stany: niewydolność serca czy płuc. Nie powinno być żadnego wytłumaczenia. Powtarzam: taka osoba może założyć przyłbicę. Zacznijmy to traktować poważnie: w urzędzie, sklepie, autobusie”, zaapelował Łukasz Szumowski.

W tej samej rozmowie zapowiedział, że rząd wprowadzi prawdopodobnie większy system kontroli. „Po pierwsze chcemy sprawić, że kontroli np. w sklepach, będzie w tych miejscach po prostu więcej”, powiedział polityk. Zakomunikował też, że zmiany czekają też organizatorów i gości wesel, pogrzebów itd. „Zastanawiamy się nad pewną zwiększoną kontrolą dotyczącą imprez rodzinnych, szczególnie wesel w tych powiatach. Możliwe jest zmniejszenie liczby osób na tych uroczystościach. Rozwiązaniem jest też obowiązek rejestracji takiego wydarzenia w jakikolwiek sposób. Chcielibyśmy, by było wiadomo, gdzie takie wesele się odbywa, kto w nim uczestniczy. Wszystko oczywiście zgodnie z RODO. Dzięki temu mielibyśmy mniej dowolności przy tych wydarzeniach: prywatnych, weselnych, pogrzebowych. Wiemy, że z nich jest ostatnio więcej zakażeń”, wyjawił minister rządu Mateusza Morawieckiego.

Koronawirus w Polsce: czy znów będziemy musieli zostać w domu?

Wiele osób martwi się, że znów będziemy musieli pozostać w domach przez drugą falę COVID-19. Ale minister zdrowia zapowiada, że nie ma o takim scenariuszu mowy. „Lockdownu kraju na pewno nie będzie. Mamy tu na szczęście do czynienia ewidentnie z ogniskowym charakterem tych wzrostów. To są trzy kopalnie i rodziny górników. To są też trzy duże zakłady pracy w Małopolsce. Mamy de facto ogromną część zachorowań tylko w tych miejscach”, mówił Łukasz Szumowski dla Money.pl.

maski-ochronne-koronawirus-autobus
Fot. Adobe Stock

nowe-zalecenia-who-co-do-noszenia-maseczeke
Fot. adobe.stock.com

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER Uśmiechał się, żartował, prowadził program, pomagał potrzebującym. Tak było na zewnątrz. Co naprawdę się z nim wtedy działo? Popularna blogerka i podróżniczka ANNA SKURA zaczęła nowe życie na Bali. ANNA LEWANDOWSKA, CÉLIA KRYCHOWIAK, MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA... Kto tak naprawdę stoi za sukcesem żon sławnych piłkarzy? RYSZARD HOROWITZ I ROMAN POLAŃSKI. Chłopaki z Krakowa, ocaleni z Zagłady, w poruszającej podróży do przeszłości. Uwaga! Talent: KASIA I JACEK SIENKIEWICZ z zespołu KWIAT JABŁONI. W cyklu PODRÓŻE Meksyk i jego tajemnice.