Wirus, koronawirus, maseczka, choroba
Fot. stock.adobe.com
O TYM SIĘ MÓWI

Specjaliści alarmują: pandemia Covid-19 ma dramatyczny wpływ na dzieci i dorosłych

Te niepokojące przypadłości nie są zależne od zakażenia

Redakcja VIVA! 13 listopada 2020 07:42
Wirus, koronawirus, maseczka, choroba
Fot. stock.adobe.com

Pandemia koronawirusa znacząco wpłynęła na nasze życie. Jednak, jak ostrzegają eksperci, nie chodzi tylko o ograniczenia z nią związane, czy nowe zasady bezpieczeństwa, jak noszenie maseczek ochronnych. Tym razem naukowcy ujawnili nieznane jak dotąd oblicze choroby Covid-19, która ma wpływ zarówno na osoby dorosłe, jak i na dzieci. Te przypadłości mogą występować bez względu na zakażenie wirusem SARS-CoV-2.

Skutki pandemii koronawirusa: dzieci cofają się w rozwoju

Eksperci informują, że pandemia koronawirusa i wszystko, co z nią związane, może mieć ogromny wpływ na życie ludzi. Najnowsze wnioski specjalistów niepokoją, ponieważ okazuje się, że ogólnoświatowa walka z chorobą Covid-19 niesie za sobą dolegliwości, które nie mają nic wspólnego z przebytym zakażeniem.

Zgodnie z raportem brytyjskiej agencji rządowej Ofsted, pandemia Covid-19, a właściwie ograniczenia i obostrzenia z nią związane, powoduje, że dzieci cofają się w rozwoju. Takie wnioski wysnuto na podstawie badań, przeprowadzonych w kilkuset placówkach edukacyjnych w Wielkiej Brytanii. W najgorszej sytuacji są te dzieci, które dopiero niedawno zaczęły się uczyć i mają pracujących rodziców.

O niepokojących zmianach informują nauczyciele, wskazując, że najmłodsze dzieci powracają do pieluch, chociaż wcześniej potrafiły korzystać z łazienki. Mają również kłopot z podstawowymi umiejętnościami, nabytymi niedawno, jak jedzenie nożem i widelcem, a także liczenie, czytanie czy pisanie.

U starszych dzieci również wykazano poważne kłopoty z nauką, szczególnie z matematyką. Nie potrafią się skoncentrować, tracą sprawność fizyczną. Specjaliści z Ofsted zaznaczyli, że to skutek zamkniętych szkół i braku kontaktu z rówieśnikami. Według ekspertów, dzieci, które spędzają sporo czasu z opiekunami, radzą sobie lepiej.

Depresja po zakażeniu koronawirusem

Jeśli chodzi o osoby dorosłe, eksperci alarmują, że pandemia koronawirusa w najgorszy możliwy sposób wpływa na psychikę ludzi – w ostatnich miesiącach zaobserwowano więcej przypadków depresji. Do specjalistów zgłaszają się także osoby, które narzekają na stałe poczucie niepokoju i zaburzenia odżywiania.

Według najnowszych badań brytyjskich naukowców, ozdrowieńce częściej walczą z takimi dolegliwościami, jak lęk, depresja, czy bezsenność – jedna na pięć osób, które mają za sobą chorobę Covid-19, narzeka na pogorszenie stanu psychicznego. To potwierdzenie wcześniejszych wniosków, że zakażenie wirusem SARS-CoV-2 ma wpływ na pracę mózgu i zwiększa ryzyko wystąpienia szeregu zaburzeń psychicznych. 

Źródło: O2, Radio Zet

Koronawirus, dziecko, żłobek, przedszkole
Fot. stock.adobe.com

koronawirus
Fot. ADOBE STOCK

Wideo

Paweł Królikowski zostawił najpiękniejszy możliwy testament. Żona opowiedziała o szczegółach

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA I LEFTERIS KAVOUKIS o balansie, jaki dała im pandemia, domu w Warszawie i… raju w Atenach. Co takiego wydarzyło się, że RAFAŁ KRÓLIKOWSKI powiedział sobie: „Hola, hola, panie Królikowski, czasami trzeba przystopować…”? AIDA KOSOJAN-PRZYBYSZ z córkami ALICJĄ i MARGO – Jak być matką, kiedy widzi się przyszłość? W cyklu Kobiece historie: Fonda, Birkin, Joplin, Mitchell – buntowniczki i hippiski, które zmieniły świat. Miasto miłości: Nowy Jork nie pozwoli zasnąć zakochanym.