Koronawirus
Fot. AdobeStock
O TYM SIĘ MÓWI

Nowy, niepokojący objaw koronawirusa. Czym jest „długi ogon” COVID-19?

Alarmujące wnioski brytyjskich uczonych

Gabriela Czernecka 20 stycznia 2021 12:43
Koronawirus
Fot. AdobeStock

Coraz więcej osób na świecie doświadcza tak zwanego „długiego ogona” koronawirusa. Okazuje się, że dolegliwości pojawiają się na długo po pokonaniu COVID-19 i najczęściej daje się je zaobserwować u kobiet. Czy jest długi ogon koronawirusa? Badania brytyjskich nauczonych przyniosły zaskakujące wnioski…

Długi ogon koronawirusa - co to takiego? 

Czym jest „długi ogon” COVID-19? To rodzaj powikłania po przebytym koronawirusie, który pojawia się nawet po kilku miesiącach od pokonania choroby. Okazuje się, że częściej cierpią na niego kobiety niż mężczyźni. Według amerykańskiego lekarza, dr Anthony’ego Fauci problem może dotyczyć od 10 do 30 procent osób zarażonych. Dziś brytyjscy naukowcy precyzują, że aż jeden na ośmiu pacjentów umiera z powodu powikłań związanych z przebytą chorobą. 

Najczęstszym objawem, który występuje po przebyciu koronawiurusa wśród młodych ludzi jest chroniczne zmęczenie. Pojawiają się także duszności, problemy z pamięcią,  bezsenność, a nawet depresja. W przypadku kobiet naukowcy zwrócili uwagę na to, że wielu zmienia się przebieg miesiączek.

Jak podaje Medical News Today, kobiety, które zachorowały na koronawirusa doświadczają nieregularnych miesiączek oraz zaostrza się u nich zespół napięcia przedmiesiączkowego. „Istnieje pewne prawdopodobieństwo, że skutki oddziaływania SARS-CoV-2 na inne narządy mają negatywny wpływ również na funkcjonowanie jajników”, tłumaczy dr Fan. 

Brytyjscy naukowcy przeprowadzili badanie na ozdrowieńcach i ujawniają, że niemal jedna trzecia wyleczonych, którzy brali udział w badaniu wraca do szpitala w ciągu kolejnych pięciu miesięcy. Obserwuje się u nich problemy z sercem czy wątrobą. Co więcej, w ciągu pięciu miesięcy od wyleczenia z powodu powikłań COVID-19 umiera jeden na ośmiu pacjentów. Jak na razie nie wiadomo, jak powstrzymać rozwój „długiego ogonu” koronawirusa, a niektóre media piszą wprost, że to jedna z najbardziej intrygujących zagadek... 

koronawirus, epidemia, pandemia
Fot. Adobe stock

Koronawirus, szczepionka, Covid-19
Fot. stock.adobe

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER Uśmiechał się, żartował, prowadził program, pomagał potrzebującym. Tak było na zewnątrz. Co naprawdę się z nim wtedy działo? Popularna blogerka i podróżniczka ANNA SKURA zaczęła nowe życie na Bali. ANNA LEWANDOWSKA, CÉLIA KRYCHOWIAK, MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA... Kto tak naprawdę stoi za sukcesem żon sławnych piłkarzy? RYSZARD HOROWITZ I ROMAN POLAŃSKI. Chłopaki z Krakowa, ocaleni z Zagłady, w poruszającej podróży do przeszłości. Uwaga! Talent: KASIA I JACEK SIENKIEWICZ z zespołu KWIAT JABŁONI. W cyklu PODRÓŻE Meksyk i jego tajemnice.