Despacito, Luis Fonsi, fenomen Despacito
Fot. Materiały prasowe/Universal Music Polska
O TYM JEST GŁOŚNO

Nie tylko przebój poprzedniego lata, „Despacito” to światowy fenomen! Czy ma dzisiaj szansę na Grammy?

Weronika Kostyra 28 stycznia 2018 12:15
Despacito, Luis Fonsi, fenomen Despacito
Fot. Materiały prasowe/Universal Music Polska

 

Nie ma chyba osoby, która nie słyszałaby niekwestionowanego przeboju poprzedniego lata, utworu „Despacito”. Wykonawcą piosenki są pochodzący z Portoryko Luis Fonsi oraz raper Daddy Yankee. Wydali ją już ponad rok temu, 13 stycznia 2017 roku. Popularność jaką od tamtej pory osiągnęła przekracza najśmielsze oczekiwania muzyków. W ciągu roku teledysk do „Despacito” obejrzano już prawie 5 miliardów razy! To rekordowy wynik, nigdy wcześniej nie udało się tego osiągnąć tak szybko. Co godzinę kilka tysięcy osób odtwarza klip.

 

Despacito to kulturowy fenomen

„Despacito” po hiszpańsku znaczy „powoli”. Utwór to mieszanka popu i popularnego w krajach latynoamerykańskich gatunku reggaeton. Luis Fonsi w jednym z wywiadów powiedział, że „Despacito” „pokonało wszelkie bariery językowe i kulturowe”. Utwór dotarł do pierwszego miejsca list przebojów w 45 krajach, w tym między innymi w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Włoszech i… Polsce. Przez wiele tygodni utrzymywał też swoje prowadzenie na liście przebojów Billboard Hot 100! Teraz nastąpił kolejny ważny dla piosenki moment, ponieważ została nominowana do nagrody Grammy w aż trzech kategoriach. Czy ma szansę na statuetkę?

 

Justin Bieber i Despacito

W kwietniu ubiegłego roku powstał też oficjalny remiks piosenki ze zwrotką zaśpiewaną przez Justina Biebera. Kanadyjczyk sam zwrócił się do twórców piosenki z pytaniem, czy mógłby nagrać jej własną wersję. Jego wersja także stała się bardzo popularna. Niestety nie przyniosła wokaliście szczęścia. Publiczność domaga się jej na koncertach, a on potrafi zaśpiewać jedynie jedną, własną zwrotkę po angielsku, a nawet jej nie zawsze pamięta. Nie zna pozostałej hiszpańskojęzycznej części piosenki, za co zawiedziony fan rzucił w niego ze złości butelką z wodą! Poza tą wersją na całym świecie powstają setki  coverów i parodii w wielu językach, które także zyskują tysiące wyświetleń. Najpopularniejsze polskie wykonanie w serwisie Youtube należy do Oktawiana Zagórskiego.

 

Despacito, Luis Fonsi, fenomen Despacito
Fot. Materiały prasowe/Universal Music Polska

Daddy Yankee i Luis Fonsi

 

Trudno jednoznacznie stwierdzić na czym polega ten fenomen. Luis Fonsi jest na scenie już od 20 lat, ale nie miał jeszcze na swoim koncie tak spektakularnego sukcesu. Niektórzy są zdania, że to popularności teledysku do „Despacito” przyczyniła się występująca w nim modelka Zuleyka Rivera, Miss Universe 2006.

 

Warto wspomnieć, że piosenka przyniosła dużą korzyść portorykańskim plażom, o których śpiewa Luis Fonsi. W maju wyspa ogłosiła bankructwo ze względu na bardzo złą sytuację ekonomiczną i miliardowe długi. Natomiast przebój wakacji przyciąga tam znowu tysiące turystów, co znacznie poprawia sytuację regionu.

 

 

Zobacz także: „Pierwszą spice girl na świecie była Margaret Thatcher”. Zespół Spice Girls powstał 21 lat temu!

Wideo

Justyna i Jakub Przygońscy: „jesteśmy zapracowanymi rodzicami”. Tak zmieniły ich dzieci

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EDYTA PAZURA o dorastaniu w Nowej Hucie, macierzyństwie, odwadze i miłości silniejszej niż wszystko. Wybitny kardiochirurg GRZEGORZ RELIGA mierzy się z legendą ojca – Zbigniewa Religi. Charyzmatyczna wokalistka SINÉAD O’CONNOR jednym czynem przekreśliła swoje życie i karierę. Co się kryło za jej upadkiem? JOANNA DARK nagrała płytę „Osiecka / Przybora – Ale Jazz!”. Dlaczego właśnie Osiecka? PIOTR CZAYKOWSKI życiowe przypadki ulubionego modela Armaniego. W cyklu PODRÓŻE Malediwy – wyspy, które mogą zniknąć z powierzchni Ziemi.