Weronika Kostyra 8 lipca 2017 13:20
1/8
Spice Girls
Copyright @East News
1/8

„Pierwszą spice girl na świecie była Margaret Thatcher, mówiły członkinie najpopularniejszego girlsbandu świata. Twierdziły, że pani premier znakomicie realizowała ich hasło „Dziewczyny górą!” Wśród milionów ich wielbicieli byli zarówno książę Harry, jak i Luciano Pavarotti. Do księgi rekordów Guinessa wpisano je, gdy debiutancki album „Spice” trafił prosto na szczyty list przebojów i zdobył najwyższe wyróżnienie w brytyjskiej branży muzycznej.

 

Spice Girls - ikona lat 90.

Chociaż złośliwi twierdzili, że głównym atutem „spicetek” jest totalny brak kompleksów, zespół Spice Girls jest niekwestionowaną ikoną barwnych lat 90. Równo 20 lat temu premierę miał pierwszy singiel grupy – kultowa piosenka „Wannabe”. Teledysk do niego kręcono w opuszczonym Grand Hotelu w Londynie, a w sprzedaży pojawił się 8 lipca 1996. Był jednym z największych hitów lat 90. i dotarł do pierwszego miejsca list przebojów w ponad 32 krajach.

 

Rok temu z okazji jubileuszu w internecie pojawił się nowy teledysk do hitu „Wannabe” przypominający feministyczne przesłanie zespołu. Artystki z całego świata w ramach globalnej akcji ONZ „Project Everyone” zwraciły uwagę na problem nierówności płci – kwestie przemocy wobec kobiet, małżeństw dzieci czy nierówności płac.

 

Wannabe  - feministyczny manifest 2016

 

 

Na swoim profilu na Facebooku film udostępniła sama Victoria Beckham, zachwycona tym, że przesłanie okazało się ponadczasowe.


Na czym polegał fenomen pięciu zupełnie różnych i dość przeciętnych dziewczyn? Zapraszamy do galerii!

 

Polecamy: To jedno z najbardziej udanych małżeństw w show-biznesie. Beckhamowie obchodzą 18. rocznicę ślubu!

2/8
Spice Girls
Copyright @East News
2/8

Wszystko zaczęło się w 1994 roku. Menadżer Chris Herbert szukał zespołu muzycznego, który mógłby powtórzyć sukces żeńskiego tria lat osiemdziesiątych – Bananaramy. Po opublikowanym w prasie ogłoszeniu zgłosiły się setki początkujących tancerek i piosenkarek. Były wśród nich Emma Lee Bunton, która na swym koncie miała tylko małą rólkę w serialu telewizyjnym, Melanie Brown – była sekretarka i niedoszła aktorka, Melanie Chisholm – początkująca baletnica ze sceny operowej, Victoria Addams – wokalistka nikomu nie znanego zespołu, oraz Geri Estelle Halliwell, sprzątaczka, tancerka i striptizerka. Każda z nich reprezentowała inny typ urody i osobowości. Razem miały przypaść do gustu wszystkim.

 

Początki były katorżnicze. Żadna z dziewczyn nie potrafiła dobrze tańczyć ani śpiewać. Chris Herbert zapowiedział: „Przez rok będziecie tylko pracować, reszta może poczekać”. Po miesiącach harówki – czternaście godzin na dobę – zadowolony stwierdził, że mogą startować. Efekt przerósł wszelkie oczekiwania – debiutancki album „Spice” sprzedał się w nakładzie 18 milionów egzemplarzy, a dziewczyny zgarnęły wszystkie najbardziej prestiżowe nagrody.

 

Nazwa „Spice Girls” została wymyślona przez Geri Halliwell, która w czasie przygotowywania pierwszego albumu wręczyła koleżankom pierścionkami z napisem „spice”.

 

Polecamy: Chiński girlsband złożony z kilkulatek podbija Internet. Mini Girls: przebój sezonu czy... przesada?

3/8
Spice Girls
Copyright @East News
3/8

„Dla chcącego nic trudnego”, mówiły potem i na dowód przytaczały własne życiorysy. Z wyjątkiem Victorii, wszystkie pochodzą z niezamożnych rodzin, same musiały pracować na swoje utrzymanie. „Walczyłyśmy, by pokazać, jak pięć przeciętnych dziewcząt może podbić świat”, mówiły publicznie.

 

„Myślę, że młodzi ludzie mogą się z nami identyfikować”, tak Emma wyjaśniała najważniejszy powód sukcesu grupy. Spice Girls zarabiały miliony dolarów i biły rekordy popularności, bo… nie różniły się niczym od swoich wielbicielek. Nie były ani wybitnie piękne, ani wyjątkowo utalentowane, z czego uczyniły swój największy atut. „Nie jesteśmy pięknościami, ale właśnie dlatego inspirujemy nasze rówieśnice. Nie trzeba być ideałem, by czegoś dokonać”, tłumaczyła Geri. „Nasze przesłanie brzmi: »Nam się udało, więc wy też możecie!«”, dodała.

 

Polecamy: To jedno z najbardziej udanych małżeństw w show-biznesie. Beckhamowie obchodzą 18. rocznicę ślubu!

4/8
Spice Girls w SpiceWorld
Copyright @
4/8

Choć Spice Girls nie wszystkim się podobały – krytycy twierdzili nawet, że dziewczyny są wulgarne, nie umieją śpiewać, w dodatku mają „krzywe nogi na monstrualnie wielkich platformach” – tak naprawdę wcale nie zależało im na urodzie. Wolały być seksowne! I to każda na swój sposób.

 

Najstarsza i najbardziej ekstrawagancka była ruda Ginger Spice, czyli Geri Estelle Halliwell, urodzona w Anglii, córka Szweda i Hiszpanki. To ona, była striptizerka, nosiła najkrótsze i najseksowniejsze stroje, w tym słynną mini z brytyjskiej flagi. I do niej należało ostatnie słowo w zespole.

 

Zupełnie inna była najmłodsza Baby Spice, czyli jasnowłosa i błękitnooka Emma Lee Bunton. „Twój dom jest tam, gdzie twoje serce”, tak brzmiała zasada sentymentalnej Emmy. Ubierała się w jaskraworóżowe stroje, włosy wiązała w kitki na czubku głowy. Jej jedyną słabością były słodycze, a ideałem mężczyzny – George Clooney, który podobno był tą informacją zachwycony.

 

Polecamy: To jedno z najbardziej udanych małżeństw w show-biznesie. Beckhamowie obchodzą 18. rocznicę ślubu!

5/8
Spice Girls w 1997 roku
Copyright @
5/8

Najelegantszą „spicetką” była Posh Spice (czyli właśnie elegantka) – Victoria Addams. Nosiła tylko markowe ciuchy od najlepszych projektantów, a swoje serce oddała piłkarzowi Davidowi Beckhamowi. Gdy 20 lat temu pojawiły się plotki, że spodziewa się dziecka, „elegantka” powiedziała: "W ciążę zajdę dopiero wtedy, gdy Gucci, mój ulubiony krawiec, zaprojektuje stroje dla młodej mamy…”

 

Dewizą Victorii było hasło: „Działaj z klasą!” „Najstraszniejszą rzeczą na świecie byłoby dla mnie wylanie czerwonego wina na kostium od Armaniego, mówiła. Chętnie też udzielała rad swoim fankom: „Jeśli już musisz pocałować chłopaka, upewnij się, że masz niezjadalną szminkę. Na prywatkach pij, co tylko chcesz, pamiętaj jednak, by kolor płynu w szklance był zbliżony do koloru lakieru na twoich paznokciach”.

 

Polecamy: To jedno z najbardziej udanych małżeństw w show-biznesie. Beckhamowie obchodzą 18. rocznicę ślubu!

6/8
Spice Girls
Copyright @East News
6/8

Wysportowana Sporty Spice to Melanie Jayne Chisholm. Uwielbiała gimnastykę i zdrowy styl życia. Na scenie pojawiała się w dresie Adidasa. W teledysku do największego przeboju zespołu, „Wannabe”, to właśnie ona wykonywała salto do tyłu. „Ogromną radość sprawiłby mi trening z zawodnikami Liverpoolu. W następnym wcieleniu chciałabym być napastnikiem w tym klubie”, żartowała.

 

Najwięcej szumu wokół siebie robiła ciemnoskóra Melanie Janine Brown, czyli drapieżna Scary Spice ze słynną burzą loków na głowie. „Bądź prowokująca i szalona, nawet jeśli jesteś zupełnie sama!”, radziła swoim wielbicielkom.

 

Polecamy: Chiński girlsband złożony z kilkulatek podbija Internet. Mini Girls: przebój sezonu czy... przesada?

7/8
Spice Girls
Copyright @East News
7/8

Wszystkie dziewczyny, choć tak różne, podpisywały się zgodnie pod wylansowanym przez siebie hasłem „Girl power!” – dziewczyny górą. „Czy to się podoba, czy nie, Spice Girls są jak manifest feministyczny”, twierdziła Geri. „Nikomu nie pozwolimy się zdominować”, mówiła Victoria. „Chodzi nam o to, by cieszyć się życiem, pracą, traktować każdy dzień, jakby był ostatnim. Nosić i mówić, co się chce. To się chyba nazywa wolność”, mówiła Emma.

 

Ulubienice nastoletniej publiczności wiedziały jednak zawsze, jakiej granicy nie należy przekraczać. Seksowne piosenki śpiewały na przemian z tymi o miłości do matek. Dlatego ich oficjalnym fanem był nawet młodszy syn księżnej Diany, książę Harry. Przedstawił nawet (miał wtedy 13 lat) Spice Girls swojemu ojcu i babci – królowej Elżbiecie II. Spice Girls rzuciły się księciu Karolowi na szyję i każda ucałowała go w policzek.

 

Polecamy: Książę Karol najdroższym żyjącym artystą w Wielkiej Brytanii? Swoje akwarele sprzedaje za 2 mln funtów

8/8
Spice Girls
Copyright @East News
8/8

Co się dzieje z nimi teraz?

 

O Victorii Beckham nie trzeba chyba wspominać. Jej małżeństwo z Davidem Beckhamem kwitnie, mają trzech synów i córkę, a ona sama realizuje się jako projektantka mody.

 

Mel B zrobiła karierę w telewizji   wystąpiła w amerykańskiej edycji programu Taniec z gwiazdami – Dancing with the Stars, w którym zajęła drugie miejsce. Od 2011 roku jest jurorem australijskiej edycji programu The X Factor. Została także instruktorką fitness i wydała własne płyty dvd z ćwiczeniami znane na całym świecie.


Geri Halliwell próbowała swoich sił w różnych dziedzinach wznawiała solową karierę, wydała kilka książek oraz dvd z programem jogi. Poza tym projektuje ubrania i jest ambasadorką dobrej woli UNICEF. Ginger Spice okazała się bardzo wszechstronną osobą...

 

Mel C od lat kontynuuje karierę i solową – wydała aż sześć albumów.  Chociaż nie słyszy się u nas zbyt często o jej sukcesach, jej gwiazda nadal mocno świeci.


Emma Bunton po rozpadzie zespołu Spice Girls wydała trzy solowe albumy oraz została prezenterką radiową i telewizyjną.

 

Zobacz także: Wstrząsające wyznanie Mel B o mężu: „Zacisnął ręce wokół mojej szyi i zaczął mnie dusić”

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Aktorka żyje eko, chce zmieniać i chronić świat! „Nabrudziliśmy, musimy posprzątać, to nasz obowiązek. Albo zginiemy”, mówi MAJA OSTASZEWSKA. Antropolożka, wykładowczyni. Jak być matką, uczyła się od… szympansów - JANE GOODALL. TOMASZ MICHNIEWICZ: „W masowym wydaniu turystyka jest niszczycielską siłą, za co biorę częściową odpowiedzialność”, mówi. A także: słoni jest coraz mniej, coraz częściej rodzą się bez słoniowych ciosów. Czy można im skutecznie pomóc? W świecie zwierząt: Ferenstein-Kraśko, Sarapata, Zgrabczyńska, Olbrychscy, Tuszyńska, Urbańska, Jemioł, Dowbor… Zwierzęta są dla nich jak rodzina.