Dalajlama
Fot. Bartosz Krupa/East News
O NIM JEST GŁOŚNO

83-letni Dalajlama trafił do szpitala w Indiach!

Jaki jest jego stan zdrowia?

Weronika Kostyra 10 kwietnia 2019 12:51
Dalajlama
Fot. Bartosz Krupa/East News

Dalajlama trafił do szpitala z infekcją dróg oddechowych. „83-letni duchowy przywódca tybetańskich buddystów Dalajlama XIV został wczoraj przyjęty do szpitala w Delhi z zakażeniem dróg oddechowych; jego stan jest stabilny”, podały agencje prasowe, powołując się na osobistego sekretarza Dalajlamy Tenzina Taklhę. Jaki jest teraz jego stan zdrowia?

Na co choruje Dalajlama?

Dalajlama od 1959 roku żyje na wygnaniu w Indiach. Po nieudanym antychińskim powstaniu w Tybecie zamieszkał z miasteczku Dharamśala na północy kraju. 83-latek ostatnio poczuł się źle. „Jego świątobliwość odczuł pewien dyskomfort i został przewieziony samolotem do Delhi na badania (...). Lekarze zdiagnozowali u niego infekcję dróg oddechowych i jest obecnie poddawany leczeniu. Jego stan jest teraz stabilny. Będzie tu leczony przez dwa lub trzy dni”, powiedział Tenzin Talkha Agencji Reutera.

Tybetańscy buddyści wierzą, że po śmierci Dalajlamy jego dusza zamieszka w ciele dziecka, które zostanie jego następcą i kolejnym duchowym przywódcą. Dalajlama XIV zapowiedział, że będzie to dziecko urodzone w Indiach. „W przyszłości, jeśli nadejdzie dwóch dalajlamów, jeden stąd, z wolnego kraju, i jeden wybrany przez Chińczyków, wówczas nikt nie uwierzy i nie uszanuje”, mówił. Władze Chińskiej Republiki Ludowej uważają tę sytuację za zagrożenie. Chiński MSZ jest zdania, że władze w Pekinie mają prawo zatwierdzić kolejnego dalajlamę „w zgodzie z chińskim prawem i regulacjami”. Jest to sprzeczne z tybetańską tradycją, ponieważ buddyści wierzą w reinkarnację.

Chińczycy winią Dalajlamę za zamieszki, do których dochodziło w Tybecie. On sam zapewni, że nie dąży do niepodległości swojej ojczyzny. Chciałby jednak dojść do porozumienia z chińskimi władzami. 

Dalajlama
Fot. Bartosz KRUPA/East News

Dalajlama
Fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA KUCZYŃSKA „MAFFASHION” – Influencerka, ikona stylu, bizneswoman. Teraz przyszedł czas na nowy rozdział w jej życiu. ZBIGNIEW ZAMACHOWSKI w dniu 60. urodzin wyjawia „całą” prawdę o karierze i swoich pryncypiach. MODA W WIELKIM MIEŚCIE – Czy Carrie i jej przyjaciółki z serialu „Seks w wielkim mieście” zrezygnują z designerskich strojów, zobaczymy w sequelu „And Just Like That”. KRYSTYNA KOFTA – Nagła choroba spadła na nią jak grom z jasnego nieba. Jak wyglada teraz jej życie? W cyklu EXTRA: Co się stanie z milionami Afganek w kraju, gdzie wciąż kamienuje się kobiety?