Maciej Berbeka, jamnik
Fot. East News
O TYM SIĘ MÓWI

Czy syn Macieja Berbeki uważa Adama Bieleckiego za bohatera?

Damian Duda 12 lutego 2018 17:00
Maciej Berbeka, jamnik
Fot. East News


Gdyby się nie rozdzielili, pewnie mielibyśmy tatę na dole’’, powiedział syn Macieja Berbeki w ostatnim wywiadzie. Krzysztof unika odpowiedzi na pytanie, czy uważa Adama Bieleckiego za bohatera. Nigdy nie będę obiektywny, mówiąc o tym’’, kwituje, mówiąc o wyprawie, w której zginął jego ojciec.

Zobacz też: Niepokojący wpis Denisa Urubko i dramatyczne podsumowanie Cichego: „Oceniając realnie, daję pięć procent szans”. Polacy nie zdobędą K2?

Krzysztof Berbeka o Adamie Bieleckim

W 2013 roku Maciej Berbeka zginął w Himalajach w ekspedycji na Broad Peak. Była to jego druga — po 25 latach przerwy — wyprawa na tę górę. Polak był pierwszym człowiekiem, który przekroczył w Karakorum granicę 8 tys. metrów. Kiedy Magdalena Rigamonti, z Dziennika Gazety Prawnej, zasugerowała Krzysztofowi Berbece, że „uczniowie zostawili jego ojca’’, podkreślił, że w tej sprawie nigdy nie będzie obiektywny.

Wiem jedno: tata nie chciał wchodzić na szczyt za wszelką cenę. Odwiozłem go na lotnisko, po drodze załatwiał sprawy związane z przyszłym wyjazdem do Peru, wyznaczył mi kila zadań. Chciałem dać mu jakąś książkę, gdyby trzeba było siedzieć w bazie i czekać na dobrą pogodę, ale usłyszałem, że jak pogoda będzie zła, to on nie czeka, tylko wraca do Polski’’, powiedział Krzysztof Berbeka.

Za śmierć Berbeki długo obwiniano Bieleckiego, który w oczach opinii publicznej odkupił swoje winy dzięki akcji ratunkowej pod Nanga Parbat. Ale Krzysztof Berbeka nie chce nazywać go bohaterem.

Przez bardzo długi czas za śmierć Macieja Berbeki obwiniano Adama Bieleckiego, który — dzięki akacji ratunkowej na Naga Parbat — odkupił swoje winy. Myślę, że silna psychika Denisa Urubko miała wielkie znaczenie w tej akcji’’, powiedział. Dopytywany, milczał. Ok, jeżeli się komuś pomaga, to w tym momencie tak, jest się bohaterem’’, skwitował Krzysztof Berbeka.

Syn zmarłego himalaisty wspomina spotkanie, które miało miejsce po śmierci jego ojca. „Kiedy Artur Małek i Adam Bielecki przyjechali do nas do domu w Zakopanem, opowiadali, że tata dzielił się z nimi swoim górskim doświadczeniem, dawał wskazówki, np. na temat asekuracji. Myślę, że tata pełnił rolę przewodnika i nauczyciela’’, podkreśla Krzysztof Berbeka.

Zobacz też: Adam Bielecki, uczestnik akcji ratunkowej na Nanga Parbat, miał poważny wypadek na K2! Jaki jest stan jego zdrowia?

Wideo

Wiosna 2020 - design, kulinarne inspiracje, podróże bez wychodzenia z domu!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Trener personalny DANIEL QCZAJ zdobył się na coming out. Co mu dała ta decyzja, a co zabrała? ALŻBETA LENSKA dwa lata temu o mało nie umarła. To wydarzenie w zaskakujący sposób zmieniło jej życie. W VIVIE! na Lato cykl Ona o Niej – MAŁGORZATA POTOCKA o KALINIE JĘDRUSIK: „Przez jednych kochana, przez innych nienawidzona. Polska Marilyn Monroe…”. W cyklu Sztuka gotowania – AGNIESZKA MACIĄG zdradza, jak zatrzymać młodość. W Podróżach z Historią – kultowe miejsca: magiczna leśniczówka w Praniu, Krzyże „lepsze niż Paryże…”.