Czy dzieci wrócą do szkoły jeszcze w tym roku szkolnym? Stanowisko Rządu
Fot. AdobeStock
O TYM SIĘ MÓWI

Minister Dariusz Piontkowski: „Być może nie będzie powrotu do szkół przed wakacjami”

Nowe informacje dla uczniów, rodziców i nauczycieli

Redakcja VIVA! 20 kwietnia 2020 09:25
Czy dzieci wrócą do szkoły jeszcze w tym roku szkolnym? Stanowisko Rządu
Fot. AdobeStock

Ze względu na pandemię choroby Covid-19, w pierwszej kolejności zapadła decyzja o zamknięciu szkół i uniwersytetów. „Powinniśmy się wystrzegać dużych skupisk ludzkich, a takimi są placówki oświatowe. Dlatego podjęliśmy decyzję o zamknięciu wszystkich placówek, a także szkół wyższych”, informował premier Mateusz Morawiecki 11 marca tego roku. Placówki pozostają zamknięte do dziś, zgodnie z decyzjami rządu, podejmowanymi w reakcji na rozwój sytuacji w kraju.

Czy uczniowie wrócą do szkół w tym roku szkolnym?

Minister edukacji narodowej, Dariusz Piontkowski, przyznał w rozmowie z portalem Interia, że nie potrafi udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy dzieci wrócą do szkół przed wakacjami. Jak podkreślił, wszystkie decyzje podejmowane będą wyłącznie po konsultacji z Ministerstwem Zdrowia i Głównym Inspektoratem Sanitarnym.

Dariusz Piontkowski odniósł się do słów ministra zdrowia, który zapowiedział na ostatniej konferencji, że będziemy żyć z koronawirusem przynajmniej przez rok. „Być może dużą część rygorów, która obowiązuje w tej chwili, będziemy musieli stosować przez dłuższy czas. Z drugiej strony może pojawić się możliwość powrotu do szkoły. Jeśli okazałoby się, że jest to możliwe w czerwcu, to tym bardziej we wrześniu”, wytłumaczył.

Na jednym z etapów odmrażania gospodarki, zapowiedzianych kilka dni temu podczas oficjalnej konferencji, możliwy będzie powrót najmłodszych dzieci do żłobków, przedszkoli i szkół. „W przypadku przedszkoli i klas I-III chodzi głównie o opiekę nad dziećmi młodszymi, których rodzice powinni wrócić do pracy, szczególnie w tych dziedzinach, które są niezbędne dla funkcjonowania całego społeczeństwa, jak np. służba zdrowia”, wyjaśnił minister Piontkowski.

„Z odpowiednim wyprzedzeniem poinformujemy o egzaminach. Dzisiaj możemy powiedzieć maturzystom, że mają dodatkowo przynajmniej 1,5 miesiąca na lepsze przygotowanie się”, odpowiedział, zapytany o matury. Jeśli chodzi o egzamin ośmioklasisty, być może się nie odbędzie, a rekrutacja do szkół średnich przeprowadzona będzie na podstawie ocen ze świadectwa. „Jest dopiero połowa kwietnia. Już mówiliśmy, że w maju egzaminów nie będzie, więc perspektywa jest dosyć odległa. Za kilka tygodni będziemy więcej wiedzieli jak zmienia się sytuacja epidemiczna i wtedy można będzie podjąć decyzję”, dodał.

Wcześniej, w rozmowie z Radiem Plus, Dariusz Piontkowski poinformował, że na chwilę obecną nie jest planowane wydłużenie roku szkolnego.

W Polsce wykryto łącznie blisko 10 tysięcy przypadków zakażenia koronawirusem. 360 osób zmarło, ponad 1100 uznaje się za wyleczone.

Koronawirus, infolinia NFZ
Fot. gis.gov.pl

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KAROLINA PISAREK i ROGER SALLA: tuż przed ślubną ceremonią modelka opowiada o niespodziewanych oświadczynach, swoim związku i przygotowaniach do ślubu. MICHAŁ WIŚNIEWSKI: po co mu ten ślub?! Wyznania mężczyzny, który pięć razy mówił „tak”. AGATA TUSZYŃSKA często przedkładała wszystko nad kolejne książki. Czy to był dobry wybór? Czy nie żałuje? I czy w ogóle umie żyć inaczej? Do refleksji. ŚLUBY WSZECH CZASÓW: Kelly i książę Rainier, Beaulieu i Presley, Yoko Ono i Lennon, Diana i książę Karol… Ich śluby zawładnęły zbiorową wyobraźnią.