Książę Harry, księżna MEghan tęczowe dziecko
Fot. Dominic Lipinski - WPA Pool/Getty Images
KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Córkę Meghan i Harry'ego nazwano tęczowym dzieckiem. Co to oznacza?

Za tym określeniem kryją się strata i ogromny ból...

Gabriela Czernecka 15 kwietnia 2022 15:39
Książę Harry, księżna MEghan tęczowe dziecko
Fot. Dominic Lipinski - WPA Pool/Getty Images

Księżna Meghan i książę Harry są rodzicami dwójki dzieci: synka Archie'go oraz córeczki Lilibet Diany. Dziewczynka zajmuje ósme miejsce w linii sukcesji brytyjskiego tronu. Niestety królowa Elżbieta II nie miał jeszcze szansy osobiście poznać prawnuczki. Swego czasu w brytyjskiej prasie mała Lilibet określana była mianem tęczowego dziecka... Co oznacza to określenie?

Córka Meghan i Harry’ego tęczowym dzieckiem. Co to oznacza?

Liibet Diana Mountbatten-Windsor urodziła się 4 czerwca 2021 roku w Santa Barbara Cottage Hospital. Jest drugim dzieckiem księcia Harry’ego i księżnej Meghan. Zajmuje 8. miejsce w kolejce do brytyjskiego tronu i jest 11. prawnuczką królowej Elżbiety II. Książęca para Sussex podzieliła się wiadomością o ciąży w walentynki. Dla wielu ich wyznanie było sporym zaskoczeniem, bowiem kilka miesięcy wcześniej para przyznała, że doświadczyła ogromnej straty. 25 listopada na łamach New York Times opublikowano esej autorstwa Meghan. Księżna wyjawiła w artykule, że straciła ciążę.

„Wiedziałam, kiedy trzymałam swoje pierworodne dziecko, że tracę drugie. Kilka godzin później leżałam w szpitalnym łóżku, trzymając męża za rękę. Czułam wilgoć jego dłoni i całowałam jego kłykcie, mokre od naszych łez. Wpatrywałam się w zimne białe ściany zaszklonymi oczami. Próbowałam sobie wyobrazić, jak się z tego podniesiemy”, pisała w artykule Meghan. Swoim wyznaniem księżna chciała przełamać tabu dotyczące poronień. Dlatego też podzieliła się ze światem tak intymnym wyznaniem. 

Czytaj też: Książę Harry i księżna Meghan z niezapowiedzianą wizytą w Windsorze. Spotkali się z królową Elżbietą II

Tęczowe dziecko co to znaczy?

„Siedząc w szpitalnym łóżku i obserwując jak serce mojego męża pęka, gdy próbuje podtrzymać moje, roztrzaskane na kawałki, zdałam sobie sprawę, że jedynym sposobem na rozpoczęcie leczenia jest najpierw zadanie sobie pytania: Czy wszystko w porządku? Ale czy tak jest? Ten rok doprowadził tak wielu z nas do trudnych chwil..”, pisała w artykule. Utrata dziecka mocno małżeństwem wstrząsnęła. Para postanowiła jednak znów podjąć starania o powiększenie rodziny i kilka miesięcy później z radością podzielili się wiadomością o ciąży. 

Wówczas po raz pierwszy w przypadku drugiego dziecka Meghan i Harry'ego użyto sformułowania „tęczowe dziecko”. Co oznacza ten termin? Jak podaje parenting.pl „Tęczowymi dziećmi nazywa się dzieci, które przyszły na świat po trudnej ciąży, skomplikowanym porodzie lub po wcześniejszym poronieniu”.

Zobacz: Meghan Markle pierwszy raz publicznie od smutnych wieści o poronieniu

W ten sposób określa się więc kobiety, które np. straciły poprzednią ciążę. Mówi się, że to określenie ma odwoływać się do tego, że po każdej burzy w końcu wychodzi słońce i pojawi się tęcza. Ma sugerować, że po traumatycznych doświadczeniach nastają lepsze dni.  

Zobacz także: Tych zasad musiała nauczyć się księżna Kate, aby zostać żoną księcia Williama

księżna MEghan, książę Harry dziecko
Fot. Chris Jackson/Getty Images)

księżna MEghan, książę Harry dziecko
Fot. Dominic Lipinski - WPA Pool/Getty Images)

Wideo

Piotr Trojan marzył o aktorstwie od dziecka. Lekarz powiedział mu, że nie ma na to żadnych szans...

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAGDALENA BOCZARSKA: intrygująca i niezależna. Emocjonalna i zarazem twarda. Nam opowiada o rodzinie i swojej pasji podróżowania. MACIEJ MUSIAŁOWSKI: aktor i muzyk. Gdy przekroczył próg XVIII-wiecznego pałacu, zmieniło się jego życie… EWA EWART kręciła filmy dokumentalne o wojnach i katastrofach. Tym razem nakręciła poetycką opowieść o raku. ELŻBIETA ROMANOWSKA: od kiedy została prowadzącą program „Nasz nowy dom”, musi się mierzyć z niewyobrażalnym hejtem. PIOTR TROJAN o tym, jak introwertyk odnalazł się w trudnym świecie artystycznym. PODRÓŻE Z ITAKĄ I VIVĄ!: ponad 100 destynacji na całym świecie, ekskluzywne hotele, rajskie plaże. Z rodziną lub we dwoje. Co wybierzesz?