Książę Harry, księżna MEghan tęczowe dziecko
Fot. Dominic Lipinski - WPA Pool/Getty Images
KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Córkę Meghan i Harry'ego nazwano tęczowym dzieckiem. Co to oznacza?

Za tym określeniem kryją się strata i ogromny ból...

Gabriela Czernecka 1 sierpnia 2021 15:09
Książę Harry, księżna MEghan tęczowe dziecko
Fot. Dominic Lipinski - WPA Pool/Getty Images

Książę Harry i księżna Meghan niedawno po raz drugi zostali rodzicami. Para przywitała na świecie córeczkę, której dali na imię Lilibet Diana. Dziewczynka zajmuje ósme miejsce w kolejce do brytyjskiego tronu i jeszcze nie miała okazji poznać prababci, czyli królowej Elżbiety II. Ale wszystko przed nią! Zagraniczna prasa swego czasu o Lilibet pisała jako o tęczowym dziecku. Co to znaczy?

Córka Meghan i Harry’ego tęczowym dzieckiem. Co to oznacza?

Liibet Diana Mountbatten-Windsor urodziła się 4 czerwca 2021 roku w Santa Barbara Cottage Hospital. Jest drugą córką księcia Harry’ego i księżnej Meghan. Zajmuje 8. miejsce w kolejce do brytyjskiego tronu i jest 11. prawnuczką królowej Elżbiety II. Książęca para Sussex podzieliła się wiadomością o ciąży w walentynki. Dla wielu ich wyznanie było sporym zaskoczeniem, bowiem kilka miesięcy wcześniej para przyznała, że doświadczyła ogromnej straty. 25 listopada na łamach New York Times opublikowano esej autorstwa Meghan. Księżna wyjawiła w artykule, że straciła ciążę.

Zobacz: Meghan Markle poroniła: „Leżąc w szpitalu, patrzyłam jak serce mojego męża pękło...”

„Wiedziałam, kiedy trzymałam swoje pierworodne dziecko, że tracę drugie. Kilka godzin później leżałam w szpitalnym łóżku, trzymając męża za rękę. Czułam wilgoć jego dłoni i całowałam jego kłykcie, mokre od naszych łez. Wpatrywałam się w zimne białe ściany zaszklonymi oczami. Próbowałam sobie wyobrazić, jak się z tego podniesiemy”, pisała w artykule Meghan. Swoim wyznaniem księżna chciała przełamać tabu dotyczące poronień. Dlatego też podzieliła się ze światem tak intymnym wyznaniem. 

Teczowe dziecko co to znaczy?

„Siedząc w szpitalnym łóżku i obserwując jak serce mojego męża pęka, gdy próbuje podtrzymać moje, roztrzaskane na kawałki, zdałam sobie sprawę, że jedynym sposobem na rozpoczęcie leczenia jest najpierw zadanie sobie pytania: Czy wszystko w porządku? Ale czy tak jest? Ten rok doprowadził tak wielu z nas do trudnych chwil..”, pisała w artykule. Utrata dziecka mocno małżeństwem wstrząsnęła. Para postanowiła jednak znów podjąć starania o powiększenie rodziny i kilka miesięcy później z radością podzielili się wiadomością o ciąży. 

Wówczas po raz pierwszy w przypadku drugiego dziecka Meghan i Harry'ego użyto sformułowania „tęczowe dziecko”. Co oznacza ten termin? Jak podaje parenting.pl „Tęczowymi dziećmi nazywa się dzieci, które przyszły na świat po trudnej ciąży, skomplikowanym porodzie lub po wcześniejszym poronieniu”.

Zobacz: Meghan Markle pierwszy raz publicznie od smutnych wieści o poronieniu

W ten sposób określa się więc kobiety, które np. straciły poprzednią ciążę. Mowi się, że to określenie ma odwoływać się do tego, że po każdej burzy w końcu wychodzi słońce i pojawi się tęcza. Ma sugerować, że po traumatycznych doświadczeniach nastają lepsze dni.  

księżna MEghan, książę Harry dziecko
Fot. Chris Jackson/Getty Images)

księżna MEghan, książę Harry dziecko
Fot. Dominic Lipinski - WPA Pool/Getty Images)

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA KUCZYŃSKA „MAFFASHION” – Influencerka, ikona stylu, bizneswoman. Teraz przyszedł czas na nowy rozdział w jej życiu. ZBIGNIEW ZAMACHOWSKI w dniu 60. urodzin wyjawia „całą” prawdę o karierze i swoich pryncypiach. MODA W WIELKIM MIEŚCIE – Czy Carrie i jej przyjaciółki z serialu „Seks w wielkim mieście” zrezygnują z designerskich strojów, zobaczymy w sequelu „And Just Like That”. KRYSTYNA KOFTA – Nagła choroba spadła na nią jak grom z jasnego nieba. Jak wyglada teraz jej życie? W cyklu EXTRA: Co się stanie z milionami Afganek w kraju, gdzie wciąż kamienuje się kobiety?