KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Chrzciny księcia Louisa już dzisiaj. Znamy szczegóły uroczystości!

Książę Harry przygotował dla bratanka wyjątkowy prezent!

Weronika Kostyra 9 lipca 2018 12:50

Na narodziny trzeciego dziecka księżnej Kate i księcia Williama z niecierpliwością czekała cała Wielka Brytania! Do samego końca nie było wiadomo, czy książę George i księżniczka Charlotte będą mieli siostrę, a może braciszka? Najmłodszy członek rodziny królewskiej na świat przyszedł 23 kwietnia 2018 roku. Kilka dni później Pałac Kensington poinformował, że chłopiec otrzymał imiona Louis Arthur Charles. Dziś, po upływie 2,5 miesiąca, odbędą się chrzciny wnuczka królowej Elżbiety II. Znamy już szczegóły!

Chrzest księcia Louisa

Ceremonia odbędzie się o godzinie 16 czasu polskiego w królewskiej kaplicy w St James’s Palace w Londynie, tej samej, gdzie niedawno odbył się chrzest Meghan Markle, a także kilka lat temu księcia George’a. Księżniczka Charlotte została ochrzczona w kościele Świętej Marii Magdaleny w Sandringham w hrabstwie Norfolk, tam gdzie ochrzczona była księżna Diana.

W dzisiejszej uroczystości weźmie w niej udział najbliższa rodzina księcia – książę Karol i księżna Camilla, Harry i Meghan, rodzice księżnej Kate, czyli Carol i Michael Middleton, a także jej rodzeństwo – James Middleton i Pippa z mężem Jamesem Matthewsem. Chrzestnymi księcia Louisa będą: Nicholas van Cutsem, Guy Pelly, Harry Aubrey-Fletcher, Lady Laura Meade, Robert Carter i Lucy Middleton. Wszyscy oni są przyjaciółmi lub rodziną rodziny królewskiej.

Louisa, tak samo jak George’a  i Charlotte ochrzci arcybiskup Canterbury Justin Welby. Podczas uroczystości nie zabraknie królewskich tradycji związanych z chrztem. Książę Louis będzie miał na sobie ręcznie wykonaną replikę królewskiej szaty do chrztu, autorstwa Angeli Kelly, krawcowej samej królowej Elżbiety II. Oryginał wykonany z białej satyny powstał w 1841 roku na chrzest najstarszej córki królowej Wiktorii, Wiktorii. Miały ją na sobie wszystkie dzieci w rodzinie królewskiej, w tym królowa, jej dzieci i wnuki. W 2008 roku zastąpiono ją repliką i to ją mieli na sobie książę George i księżniczka Charlotte.

Trzecie dziecko Williama i Kate zgodnie z królewską tradycją zostanie ochrzczone w chrzcielnicy Lily Font wykonanej ze złota i srebra. Została ona zamówiona w 1840 roku przez królową Wiktorię, a zaprojektował ją jej mąż książę Albert. Obecnie jest zabytkiem wartym około 45 tysięcy złotych i należy do klejnotów koronnych. Do kaplicy przywieziono ją specjalnie na tę okazję z londyńskiego Tower. Także użyta w niej woda nie będzie zwyczajna. Zgodnie z tradycją będzie to woda z rzeki Jordan, tej w której ochrzczony został Jezus Chrystus. Tym razem książę William przywiózł ją osobiście, przy okazji ostatniej wizyty w Jordanii.

Książę Louis będzie przewieziony do kościoła w zabytkowym granatowym wózku o dużych kołach marki Millson. Rodzeństwo Louisa też korzystało z niego w dniu chrztu.

Po ceremonii w kościele Książę William i księżna Kate zaproszą gości na herbatę w Clarence House. Podany zostanie tort z wesela pary książęcej. Jego część została zamrożona po weselu w 2011 roku i od tamtej pory jego kawałki są odmrażane na ważne rodzinne uroczystości.

Znany jest już prezent jaki ofiaruje Louisowi jego stryjek, książę Harry. Kupił on pierwsze wydanie książki Kubuś Puchatek za 8 tysięcy funtów. Książka pochodzi z 1926 roku. Książę kupił ją znanego londyńskiego antykwariusza Petera Harringtona. Książę Harry jako dziecko był fanem Kubusia Puchatka. Jedno z jego najszczęśliwszych wspomnień, to księżna Diana czytająca mu tę bajkę na dobranoc. To naprawdę wzruszający i pomysłowy gest!

Teraz pozostaje nam tylko czekać na zdjęcia z uroczystości. ZOBACZ ZDJĘCIA

Wideo

Wiosna 2020 - design, kulinarne inspiracje, podróże bez wychodzenia z domu!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANJA RUBIK przed czterdziestką robi podsumowanie. Jakie ma marzenia, co jeszcze pragnie osiągnąć? Czy chce założyć rodzinę? Muzyk BARTEK KRÓLIK zdradza, jak przetrwał trudne momenty i odnalazł szczęście. MANUELA GRETKOWSKA w wyjątkowej rozmowie o AGNIESZCE OSIECKIEJ. Specjalnie na lato: sztuka gotowania blogerki DARII ŁADOCHY, w czym tkwi magia ZAKOPANEGO oraz aktorka KATARZYNA ZAWADZKA w kreacjach od ZIENIA w sesji nad polskim morzem.