profesora Andrzej Horban, koronawrius
Fot. Piotr Molecki/East News
O TYM SIĘ MÓWI

Całkowity lockdown w Polsce już od niedzieli?! „Zaczynamy poważnie rozmawiać na temat”

„Nie będzie zabawy, walczymy o ludzkie życie”

Olga Figaszewska 23 marca 2021 08:45
profesora Andrzej Horban, koronawrius
Fot. Piotr Molecki/East News

Czeka nas całkowity lockdown? Profesor Andrzej Horban w wywiadzie dla Polsat News zaznaczył, że to nowe obostrzenia mogą zostać wprowadzone jeszcze w tym tygodniu. Wszystko przez dynamiczny przyrost liczby zachorowań. Co jeszcze powiedział główny doradca pramiera ds. COVID-19?

Całkowity lockdown w Polsce od niedzieli?

Mamy trzecią falę pandemii. Rośnie liczna nowych zakażeń. W najnowszym wywiadzie dla Polsat News, profesor Andrzej Horban podkreślił, że jeśli w tym tygodniu liczba zachorowań jednego dnia przekroczy 30 tysięcy, prawdopodobne będzie wprowadzenie całkowitego lockdownu w Polsce.

„Jeśli utrzyma się tendencja wzrostowa, to będzie ich więcej niż w zeszłym tygodniu. Jeśli przekroczymy 30 tysięcy, to pora zacząć się bać, więc trzeba zrobić wszystko, by tej liczby nie przekraczać”, powiedział profesor w rozmowie z Dorotą Gawryluk. „Zaczynamy poważnie rozmawiać na temat, czy przygotowywać się do zamknięcia Polski”, dodawał Andrzej Horban.

ZOBACZ TEŻ: Nadmierne odkażanie środkami do dezynfekcji może być groźne? Eksperci nie mają wątpliwości

Najważniejsze jest w tej chwili utrzymanie drożności ochrony zdrowia. „Ponawiamy apel o zdrowy rozsądek i przestrzeganie zasad: dystans, maseczki, nie gromadźmy się”, zaapelował doradca premiera ds. COVID-19.

Profesor Andrzej Horban na pytanie dziennikarki, czy nowe restrykcje mogą wystąpić od niedzieli, odpowiedział:

„Bardzo możliwe, że jeżeli już w czwartek lub środę będziemy zbliżali się do tej liczby wyraźnie przekraczającej 30 tysięcy zakażeń, to będzie już to nie tylko scenariusz potencjalny, ale scenariusz realny. Nie będzie zabawy, walczymy o ludzkie życie”. Główny doradca premiera podkreślił, że w przypadku wprowadzenia całkowitego lockdownu, w Wielkanoc kościoły powinny być zamknięte. „Nie chcemy zahamować ludziom przyjemności czy wolności, walczymy o ich życie”, zaznaczył prof. Horban w Polsat News. 

Profesor zaznaczył, że trudno jest precyzyjnie powiedzieć, kiedy nadejdzie szczyt trzeciej fali. Zależy on od wielu czynników. ,,Myślę, że koniec kwietnia, początek maja już sytuacja zacznie być znacznie lepsza. Pod koniec maja będziemy kierować się w kierunku normalności. Musimy więc przetrwać około dwóch miesięcy", dodał. 

Czy całkowity lockdown zostanie wprowadzony jeszcze w tym tygodniu?  

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…