Monika Luft w Dzień Dobry TVN w 2011 roku
Fot. Wojciech Olszanka/East News
Z życia gwiazd

Była lubianą gwiazdą TVP, odeszła w nieprzyjemnych okolicznościach. Co dziś robi Monika Luft?

Pierwszy raz miała styczność z telewizją jako dziecko

Marta Nawacka 8 października 2021 20:01
Monika Luft w Dzień Dobry TVN w 2011 roku
Fot. Wojciech Olszanka/East News

Największą rozpoznawalność przyniosło jej prowadzenie popularnego programu „Kawa czy herbata?”. Niespodziewanie jednak odeszła z TVP w nieprzyjemnych okolicznościach... Później także próbowała swoich sił w telewizji, lecz bez skutku. Pierwszy raz wystąpiła przed kamerą jako dziewięciolatka w filmie "Nie będę cię kochać". Jak potoczyło się życie Moniki Luft?

Monika Luft – kariera

Jedna z najbardziej lubianych gwiazd TVP jako dziecko wystąpiła w filmie „Nie będę cię kochać”. Miała wtedy dziewięć lat. Cztery lata później pojawiła się w serialu „Noce i dnie”. Swojej przyszłości nie związała jednak z aktorstwem... Monika Luft była zakochana w Hiszpanii, w ktorej spędziła dwa lata i nauczyła się języka. Marzyła, by zostać tłumaczem. Studiowała iberystykę na Uniwersytecie Warszawskim, a także obronność na Akademii Sztuki Wojennej. Jako dziennikarka debiutowała dopiero po studiach, w hiszpańskiej telewizji TVE. Jednak dopiero praca w TVP i prowadzenie programu „Kawa czy herbata?” przyniosło jej popularność. W tamtym czasie była wielką gwiazdą stacji.

Nic więc nie wskazywało na to, że niedługo będzie musiała martwić się o zatrudnienie, a z tym właśnie się spotkała. Któregoś dnia dowiedziała się, że nie ma dla niej pracy. Miała nie mieć dyżurów, a jej pensja miała być bardzo niska. „Zostałam poinformowana, że nie ma dla mnie pracy, ale mogę zachować etat - całe 350 złotych brutto. Siedziałam w domu i myślałam, co robić: iść i prosić? To była dla mnie nieprzekraczalna granica: iść po jałmużnę do ludzi, na sam widok których zmienia mi się wyraz twarzy. Więc złożyłam wymówienie", zwierzała się w Gali. Wtedy Monika Luft zdecydowała się odejść. Prezenterka nie wiedziała, dlaczego tak się stało, ale uważała, że decyzja była spowodowana tym, że nie miała znajomości w świecie polityki. „Nie stał za mną żaden polityk, który w kryzysowej sytuacji wykręciłby numer do prezesa. W telewizji toczy się nieustająca "gra w patrona". Wszyscy lubią się przechwalać swoimi rozległymi znajomościami, nawet jeśli to fikcja. Ja w ten sposób nie zabezpieczałam sobie tyłów, bo wydawało mi się to żenujące", wyjaśniała w wywiadzie dla Kobieta.pl.

Gdy Monika Luft odeszła z TVP, spróbowała swoich sił w innej telewizji, Tele5. To doświadczenie okazało się jednak mieć przykre konsekwencje, gdyż pracodawca oszukał ją i wykorzystał, jak sama twierdziła. Nie chciano wypłacić dziennikarce należnej jej wypłaty, musiała więc walczyć o kilkadziesiąt tysięcy złotych za pośrednictwem prawników. W 2007 roku wróciła na chwilę do TVP, ale jej program „Czas gwiazd" spadł z anteny już po pierwszym odcinku. Prezenterka postanowiła więc ostatecznie pożegnać się z telewizją. Napisała książkę „Śmiech iguany” oraz „System argentyński”, przez cztery miesiące była redaktor naczelna magazynu „Sukces”. Potem, w zgodzie ze swoim hobby, założyła i prowadziła stronę dla miłośników i hodowców koni arabskich.

Czytaj też: Grażyna Bukowska była gwiazdą Wiadomości. Czym się dziś zajmuje?

Monika Luft w swoim domu, Warszawa, 1995 rok
Fot. Darek Majewski / Forum

Monika Luft w swoim domu, Warszawa, 1995 rok

Monika Luft, 18.04.2002 rok
Fot. Niemiec/AKPA

Monika Luft, 18.04.2002 rok

Co dziś robi Monika Luft?

Po zakończonej przygodzie z telewizją przez czternaście lat pisała o koniach. W końcu, w marcu 2020 roku, dostała propozycję pracy jako rzecznik prasowy Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Zgodziła się, ale... pracowała tam tylko pół roku i zrezygnowała. Powodem było kolejne upokorzenie. Minister Zbigniew Rau miał kazać Monice Luft zszywać swoje spodnie na lotnisku. „On był wypięty, ona szyła, pół lotniska patrzyło. To ją upokorzyło. I rzuciła papierami", mogliśmy dowiedzieć się z Polityki.

Dziś Monika Luft nie zamierza już wracać do telewizji. „Teraz sama decyduję o sobie, nie pracuję na etacie, nie mam szefów... Żyję tak, jak podoba się mnie, a nie innym“, wyjaśniła w serwisie Kobieta.pl. Wolne chwile poświęca wnukom: Antosiowi i Ani, zbiera materiały do kolejnej książki, wróciła też do pisania o koniach.

Obecnie mężem dziennikarki jest Krzysztof Dużyński, którego poznała na planie „Kawa czy herbata?”. Razem prowadzili program, a w 2004 roku wzięli ślub. „Przechodziliśmy bardzo powoli od przyjaźni i wzajemnego zaufania do coraz większej bliskości (...) Nie było mowy o uwodzeniu w stylu "skóra, fura i komóra", bo takie rzeczy nie robią na mnie wrażenia (...) Kiedy prowadzi się wspólne życie, małżeństwo ułatwia wiele spraw. To była decyzja zdroworozsądkowa. Mimo to wiązała się z dużym wzruszeniem”, opowiadała kobieta. Pierwszym mężem Anny Luft był aktor Krzysztof Luft. Wyszła za niego zaraz po maturze i razem mają syna, 38-letniego dziś Filipa.  

Zobacz także: Kiedyś ulubienica widzów. Dziś kompletnie zniknęła. Co się stało z Magdaleną Mikołajczak-Olszewską?

Monika Luft z pierwszym mężem, Krzysztofem, luty 1995 rok
Fot. Zenon Zyburtowicz/East News

Monika Luft z pierwszym mężem, Krzysztofem, luty 1995 rok

Monika Luft z drugim mężem, Krzysztofem Dużyńskim, Premiera filmu
Fot. MIECZYSLAW WLODARSKI/REPORTER

Monika Luft z drugim mężem, Krzysztofem Dużyńskim, Premiera filmu "Testosteron", Multikino, 26.02.2007, Warszawa

Monika Luft, PKiN 53 Międzynarodowe Targi Książki, 17.05.2008 Warszawa
Fot. LECH GAWUC/REPORTER

Monika Luft, PKiN 53 Międzynarodowe Targi Książki, 17.05.2008 Warszawa

Monika Luft, Dzień Dobry TVN, inauguracja sezonu, 27.08.2011, Warszawa
Fot. PIOTR FOTEK/REPORTER

Monika Luft, Dzień Dobry TVN, inauguracja sezonu, 27.08.2011, Warszawa​​​​​​​

Wideo

Justyna i Jakub Przygońscy: „jesteśmy zapracowanymi rodzicami”. Tak zmieniły ich dzieci

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

One nas inspirują! Kobiety sukcesu, w wieku od 30 plus do 70 plus: KAMIŃSKA, DERESZOWSKA, SWOROWSKA, KASPRZYK, DUDZIAK w szczerych, zaskakujących rozmowach o dojrzałości, poczuciu atrakcyjności i seksualności. „Wiek nie ogranicza apetytu na seks”, mówi wybitny seksuolog ANDRZEJ DEPKO i przełamuje tabu. IRIS APFEL ikoną stylu została po... osiemdziesiątce. Prowokuje: „Młodość jest przereklamowana!”. 88-letnia JOAN COLLINS i 56-letni PERCY GIBSON burzą stereotypy o związku starszej kobiety z młodszym partnerem. W cyklu PODRÓŻE wyprawa do indyjskich spa i centrów duchowych po młodość.