Koronawirus, wirus, Włochy
Fot. Getty Images
O TYM SIĘ MÓWI

Badaczka trendów Zuzanna Skalska ujawniła, jak będzie wyglądał świat po epidemii...

„Ludzie wyjdą na ulicę, będziemy mieli rewolucję”

Katarzyna Sielicka 9 kwietnia 2020 09:00
Koronawirus, wirus, Włochy
Fot. Getty Images

Świat walczy z pandemią wirusa SARS-CoV-2. Większość europejskich krajów „zamyka” państwo. Nie działają szkoły, restauracje, hotele, ludzie pracują z domu. Wciąż nie znamy odpowiedzi na pytanie, jak długo to potrwa i jakie konsekwencje przyniesie ze sobą. O to, jak będzie wyglądał świat po koronawirusie portal noizz.pl zapytał Zuzannę Skalską, która zajmuje się badaniem i analizą sygnałów zmian dla biznesu. Rozmowa z właścicielką 360Inspiration wywołała w sieci ogromny odzew i wzbudziła wiele kontrowersji. Co powiedziała ekspertka?

Świat po epidemii koronawirusa - co nas czeka?

Zdaniem Zuzanny Skalskiej od pewnego czasu należało oczekiwać się światowego kryzysu. Jednak spodziewano się go w zupełnie innym obszarze – ekologii. „Wielu naukowców i ekspertów spodziewało się, że to będzie kryzys związany ze stanem środowiska naturalnego. Mamy przecież m.in. globalne ocieplenie (…). Niektóre państwa zaczęły już nawet przenosić swoje stolice, bo wiedziały, że zostaną zalane”.

Okazało się jednak, że najważniejszym problemem, z jakim muszą zmierzyć się ludzie jest ich własne zdrowie. „(…) alarmujący był stan naszego zdrowia, bo przecież mieliśmy coraz większy problem z cukrzycą, otyłością i chorobami wieńcowymi. O tych kwestiach mówiło się bardzo dużo, ale my wciąż nie mieliśmy wystarczającej motywacji, żeby coś naprawdę zmienić”.

Kolejnym problemem zdaniem Zuzanny Skalskiej był pęd do zarabiania coraz większych pieniędzy. „Ten pęd był wynikiem podstawowego błędu w naszym systemie ekonomicznym, który cały czas dążył do tego, żeby generować większe zyski. (…) Jeżeli zarobiłeś 500 000 zł, to w przyszłym roku miałeś zarobić 750 000 zł, a kiedy to ci się udało, trzeba było potem zarobić okrągły milion”.

Kryzys spowodował, że zmiany okazały się nieuniknione. W jakim stopniu przyczynił się do tego koronawirus? „Koronawirus na pewno jest kompletnym resetem. To już nie jest paląca się Australia, wysychająca Andaluzja czy środkowe Stany Zjednoczone. Mamy do czynienia z pierwszym zjawiskiem od II wojny światowej, które dotyka praktycznie wszystkich”, mówi Zuzanna dla noizzz.pl.

Pandemia zweryfikowała nasze myślenie o przyszłości. Choć nikt nie wie, jak będzie wyglądała, pewne jej cechy rysują się już teraz. Zuzanna Skalska bardzo ostro wypowiedziała się na temat na przykład przemysłu mody. „Nasze życie nie może się kręcić tylko wokół „ja", „dla mnie", „teraz" i „carpe diem". (…) Wiele branż to jest zresztą jakiś absurd. Moda np. walnęła w mur jakieś 10 lat temu, a kiedy 5 lat temu Burberry paliło niesprzedane ciuchy, to już w ogóle była śmierć przemysłu. Marki i projektanci zachowują się jak zombie”.

Jaka więc czeka nas przyszłość? Według Zuzanny Skalskiej wiele zależy od władz. Jeśli teraz nie pomogą obywatelom, czekają nas wyrazy społecznego niepokoju i złości. „Jeżeli władze nie pomogą swoim obywatelom przetrwać w tej sytuacji, to będziemy mieli nową Rewolucję Francuską. Ludzie zaczną wychodzić na ulice i w kolejnych krajach będą wybuchały wojny domowe.

Czy ta wizja wkrótce stanie się rzeczywistością? 

Lekarze, koronawirus, wirus
Fot. stock.adobe.com

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IZABELA JANACHOWSKA i KRZYSZTOF JABŁOŃSKI: Zamożni, między nimi jest duża różnica wieku – idealny obiekt hejtu. Jak sobie z nim radzą? Jak się kochają? ANDRZEJ PIASECZNY: Dlaczego tak naprawdę zdecydował się na coming out. I to właśnie teraz. DZIECI KRÓLOWEJ ELŻBIETY: Karol, Anna, Andrzej, Edward – wychowani przez matkę, która musiała się zmagać z dylematem: dzieci czy korona. MONIKA I ROBERT JANOWSCY Mężczyzna po przejściach i kobieta z przeszłością o życiu w patchworkowej rodzinie, miłości do siebie i... cudzych dzieci. ANNA NOWAK-IBISZ Pani Gadżet… improwizuje.